Stále častěji se začíná mluvit o Windows 8.2 a možná i Windows 9. UI/UX designér Jay Machalani na sklonku loňského roku vytvořil propracovanou studii, jak by to mohlo vypadat.
Joseph Machalani je UX/UI designér, který má rád Windows 8. Ano, vážně ho má rád, ale zároveň si je vědom toho, že není dokonalý a že mnoho nových uživatelů mate svou dualitou Metra a desktopu, které se vzájemně prolínají.
Jay se jednoho podzimního dne rozhodl, že se to pokusí změnit a ukáže veřejnosti, jak by měl v jeho představách správně vypadat Windows 8.2. Jay si dlouhé měsíce kreslil fixem na tabuli, natočil několik videí na YouTube a konečně spustil Adobe Fireworks a začal navrhovat fiktivní obrazovku dokonalého Windows. Na rozdíl od klasických renderů typu „takto-by-měl-vypadat-iPhone-XYZ“ se ale nespokojil s jedním snímkem obrazovky, ale vytvořil jich ohromné množství a natočil i několik animací, takže to opravdu vypadá, jako by měl na počítači zcela funkční a přitom neexistující prostředí.

Současná koncepce Windows 8 (zelená) a návrh podle Josepha Machalaniho
Jayova studie se svou propracovaností vymyká průměru a jeho snímky si zaslouží pozornost – jak mezi samotnou komunitou uživatelů, tak především přímo v Redmondu. Pojďme se tedy na to dílo podívat a okomentovat několik snímků prototypu Fixing Windows 8. Veškerou grafiku přebíráme v původním rozlišení a se souhlasem autora.
Jeden Store
Jay má sice Windows 8 rád, ale vadí mu to samé co nám. Zatímco Metro má svůj vlastní Windows Store, desktopové aplikace se instalují klasickou cestou a chybí tedy jednotný správce instalací jako na OS X i mnoha linuxových distribucích. Toto musí skončit. Windows Store musí být centrálním zdrojem instalací nehledě na to, jestli se jedná o aplikaci pro Metro, či desktop.
Dva světy a přitom stále jeden
Windows 8 už dnes nabízí dva světy, nicméně nejsou dostatečně oddělené, takže pokud pracujete výhradně na nedotykovém počítači, mohou vás všechny ty charm bary a různá gesta myší a klávesové zkratky obtěžovat. Stejně tak pokud budete v rukou držet osmipalcový tablet, tak jej asi nebudete chtít ovládat klepáním na titěrné ikony na ploše. Jay navrhuje, aby si uživatel už při instalaci vybral preferované prostředí, takže Metro a desktop si budou naprosto rovnocenné. Zároveň se nebudou prolínat. I nadále ale mezi nimi můžete přepínat.

Už během instalace si vyberete, jaké prostředí budete preferovat
Jednotný styl
Ačkoliv se desktop ovládá myší a klávesnicí, Windows jako celek by měl mít jednotný grafický styl. Jistě, Metro vypadá jinak, poněvadž ho ovládáme dotyky, ale pokud v něm nastavíte růžový nádech, musí se z něj stát klíčová barva napříč systémem. Jay také poukazuje na to, že desktop dodnes používá některé prehistorické ikony z dob Windows 9x a XP. To musí zmizet. Metro a desktop se sice ovládají jinak, ale zároveň k sobě musí ladit.

Plocha fiktivního Windows 8.2. Jay chce jednotné styly, takže je vše ploché bez náznaku nějaké plastické hrany. Na panelu jsou zástupci jak aplikací pro desktop, tak pro Metro. Třeba Twitter.

Pokud nastavíte azurové, růžové nebo třeba monochromatické téma, musí to být klíčový odstín na desktopu i v Metru – no prostě všude. Stejně tak elementární grafické prvky musí být jednotné, poněvadž Windows používá jednotný designový jazyk.
Nabídka Start
Samozřejmě i Jay chce zpět nabídku Start, ale aby byla kompatibilní s předchozím požadavkem na jednotný styl, bude vypadat úplně jinak. Jay se nesnaží objevit kolo, takže do svého Windows 8.2 nevložil nabídku z Windows 7, ale vytvořil novou, která se velmi podobá startovní obrazovce z Metra. Není se čemu divit, poněvadž plní tutéž roli, jen je optimalizovaná pro jiný způsob ovládání. Najdete v ní ale podobné dlaždice jako v Metru. Opět zopakuji klíčovou myšlenku: dvě různá prostředí, ale jeden propojený systém a design.

Nabídka Start jako malé Metro ovladatelné myší v různých podobách
Nabídka Start a její animace
Nabídka Start a přechod do Metra na tabletu
Metro a notifikace
Samostatnou kapitolou je Metro. Jelikož musí fungovat zcela samostatně, musí konečně nabídnout notifikační centrum. To by se podle Jaye zobrazilo pomocí pravého charm baru a seznam notifikací by mohl připomínat to, co se na desktopu odehrává v oznamovací oblasti Windows.

Metro konečně získalo notifikační centrum podobné roletce z Androidu

Vylepšené Metro s novou sekcí Computer namísto současné dlaždice pro přepnutí na plochu. Všimněte si i dlaždice připojeného USB zařízení – v tomto případě telefonu
Odpoutané aplikace
Jak už jsem napsal výše, mantrou Jayovy studie jsou sice dvě striktně oddělená prostředí podle způsobu ovládání, ale zároveň jednotný design a také aplikace. Aplikace mohou mít rozhraní pro desktop, nebo rozhraní pro Metro, ale kouzlo spočívá v tom, že je můžete spustit na obou prostředích.
Pokud tedy budete na desktopu, vedle prohlížeče si spustíte klidně i nějakou hru pro Metro. Jelikož jste na desktopu, ta se zobrazí v okně. Pokud budete naopak v Metru a budete chtít spustit nějaký desktopový program, nepřepnete se na plochu, ale okno v maximalizovaném stavu jednoduše vyplní displej. Vlk se tedy nažere a koza zůstane celá.

Desktopový program v režimu plochy a tentýž program spuštěný v Metru.

Poštovní klient z Metra spuštěný na desktopu. Zobrazí se tedy v okně a s rámem, který obsahuje dodatečná tlačítka z postranního panelu (charm baru). Ten na desktopu není.

Vícero aplikací v oknech na desktopu a stejně tak aplikace vedle sebe na Metru. Desktopová aplikace se zde opět chová stejně jako ta pro Metro.
Windows RT přejmenovat na Lite
Jay se ve své studii zabývá i dalšími aspekty Windows 8, které se už netýkají designu a UX. Windows RT by například přejmenoval na Lite. Je s podivem, že se tak verze RT nejmenuje už dávno. Je to přirozenější a pochopitelnější než „RT“, což běžnému smrtelníkovi neřekne naprosto nic.
Zatímco klasický Windows by v sobě obsahoval obě dvě prostředí vedle sebe, Windows Lite by disponoval výhradně dotykovým Metrem.
Jayova cesta rozhodně není pro každého. Joseph Machalani nechce zabít Metro a jeho designový jazyk. Spíše naopak – chce jej dostat i na desktop a Windows tedy sjednotit; ovšem při zachování specifik obou oddělených způsobů ovládání počítače. Jeho receptem tedy určitě není poselství: Zrušme Windows 8 a vraťme se k Windows 7.
Líbí se vám to, nebo je to podle vás slepá cesta jednoho nadšence? Hlasujte v anketě a podělte se se svým komentářem v diskuzi pod článkem, nebo rovnou na webu Jaye Machalaniho, který prosí o zpětnou vazbu.