Fitbit už patří Googlu. Ten opakuje, že mu jde o hardware, nikoliv data

Evropská komise i americké úřady nakonec odkývaly akvizici Fitbitu. Google za čtvrtého největšího výrobce chytrých náramků a hodinek zaplatí 2,1 miliardy dolarů.

V historii společnosti jde o jeho pátý nejdražší obchod. Okolo tři miliard zaplatil za tvůrce chytré domácnosti Nest, reklamní službu DoubleClick a analytické nástroje Looker. Rekordní dosud zůstává nákup Motoroly Mobility za 12,5 miliardy (firmu pak ve dvou částech prodal za zlomkovou cenu).

Regulátoři trhu měli strach, že Google využije popularity Fitbitu a jím sbíraných informací ze sportovních a zdravotních senzorů, aby získal další užitečná data pro své reklamní sítě. Firma to však popírá a i ve včerejším oznámení opakuje, že cílem bylo získat hardware.

Uživatelé budou moci nadále používat stávající aplikace i služby a Google je nechce slučovat s těmi svými. Jenže je otázkou, jak dlouho mu tahle hra vydrží. Teoreticky mu nic nebrání po čase „ukončit podporu“ starých zařízení a uživatele donutit koupit nová, případně provést softwarový upgrade stávajících. Nedávno jsme to ostatně viděli u Facebooku, který povinně migruje uživatele VR brýlí Oculus do své sítě.

Jistý náznak už je v samotném blogovém příspěvku, kde viceprezident zařízení a služeb Rick Osterloh říká, že ač budou uživatelé moci používat stávající aplikace, firma také pracuje na rozšíření Android API, aby hodinky a náramky Fitbitu mohly pracovat přímo s mobilem bez zvláštní aplikace.

Do budoucna nejspíš ani nebude mít zájem provozovat dvě konkurenční platformy. Kupříkladu hodinky Sense běží na proprietárním systému Fitbit, jeho wellness platformě, lze jimi platit bezkontaktně přes Fitbit Pay, poslouchat hudbu přes Spotify či Deezer. Tohle všechno může Google zastoupit pomocí Wear OS, služeb Fit, Pay a YouTube Music. A to měl ještě Fitbit donedávna na hodinkách exkluzivně Alexu, až v poslední generaci podporuje i Google Asistenta.

Pokud by jednou Fitbit zanikl, Google by se mohl z jeho nápadů poučit. Fitbit má v oboru více než desetileté zkušenosti, prodal přes 120 milionů zařízení a jeho detekční a analytické schopnosti pro sport a zdraví patří ve spotřebitelském segmentu mezi špičku. V posledních letech se navíc soustřeďuje i na fitness trénink pomocí předplatného Premium. V oboru má silnou konkurenci v podobě Adidasu (Runtasticu) a nově i Applu (Fitness+).

Diskuze (5) Další článek: Jak velké soubory lze nahrát na OneDrive, Dropbox, Google Disk nebo iCloud?

Témata článku: Hardware, Google, Apple, Facebook, YouTube Music, Spotify, Android, Hodinky, API, Wear OS, Deezer, Akvizice, Oculus, Alexa, Fitbit, Nest, Fitbit Pay, Uživatelé, Fitbitu, Platforma, Data, Náramek, Rick Osterloh, Aplikace, Adidas


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti