Google | Fitbit | Akvizice

Fitbit už patří Googlu. Ten opakuje, že mu jde o hardware, nikoliv data

Evropská komise i americké úřady nakonec odkývaly akvizici Fitbitu. Google za čtvrtého největšího výrobce chytrých náramků a hodinek zaplatí 2,1 miliardy dolarů.

V historii společnosti jde o jeho pátý nejdražší obchod. Okolo tři miliard zaplatil za tvůrce chytré domácnosti Nest, reklamní službu DoubleClick a analytické nástroje Looker. Rekordní dosud zůstává nákup Motoroly Mobility za 12,5 miliardy (firmu pak ve dvou částech prodal za zlomkovou cenu).

Regulátoři trhu měli strach, že Google využije popularity Fitbitu a jím sbíraných informací ze sportovních a zdravotních senzorů, aby získal další užitečná data pro své reklamní sítě. Firma to však popírá a i ve včerejším oznámení opakuje, že cílem bylo získat hardware.

Uživatelé budou moci nadále používat stávající aplikace i služby a Google je nechce slučovat s těmi svými. Jenže je otázkou, jak dlouho mu tahle hra vydrží. Teoreticky mu nic nebrání po čase „ukončit podporu“ starých zařízení a uživatele donutit koupit nová, případně provést softwarový upgrade stávajících. Nedávno jsme to ostatně viděli u Facebooku, který povinně migruje uživatele VR brýlí Oculus do své sítě.

Jistý náznak už je v samotném blogovém příspěvku, kde viceprezident zařízení a služeb Rick Osterloh říká, že ač budou uživatelé moci používat stávající aplikace, firma také pracuje na rozšíření Android API, aby hodinky a náramky Fitbitu mohly pracovat přímo s mobilem bez zvláštní aplikace.

Do budoucna nejspíš ani nebude mít zájem provozovat dvě konkurenční platformy. Kupříkladu hodinky Sense běží na proprietárním systému Fitbit, jeho wellness platformě, lze jimi platit bezkontaktně přes Fitbit Pay, poslouchat hudbu přes Spotify či Deezer. Tohle všechno může Google zastoupit pomocí Wear OS, služeb Fit, Pay a YouTube Music. A to měl ještě Fitbit donedávna na hodinkách exkluzivně Alexu, až v poslední generaci podporuje i Google Asistenta.

Pokud by jednou Fitbit zanikl, Google by se mohl z jeho nápadů poučit. Fitbit má v oboru více než desetileté zkušenosti, prodal přes 120 milionů zařízení a jeho detekční a analytické schopnosti pro sport a zdraví patří ve spotřebitelském segmentu mezi špičku. V posledních letech se navíc soustřeďuje i na fitness trénink pomocí předplatného Premium. V oboru má silnou konkurenci v podobě Adidasu (Runtasticu) a nově i Applu (Fitness+).

Diskuze (5) Další článek: Jak velké soubory lze nahrát na OneDrive, Dropbox, Google Disk nebo iCloud?

Témata článku: Google, Apple, Hardware, Facebook, YouTube Music, Spotify, Android, Hodinky, Deezer, Alexa, Fitbit, API, Akvizice, Oculus, Wear OS, Nest, Fitbit Pay, Platforma, Rick Osterloh, Fitify, Motorola Mobilita, Data, Náramek, DoubleClick, Aplikace, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony