Fish Memory – opravdu malý USB disk

Přednedávnem jsme se v krátké bleskovce zmiňovali o novém tehdy ještě tajemném paměťovém médiu s názvem Fish Memory. Nakonec to není takové terno, ale také ne vyložený nesmysl, jedná se totiž o velmi malý USB disk.

Klepněte pro větší obrázekUSB disky, známé klíčenky, dnes vidíte na každém rohu, vyrábí je desítky firem v desítkách různých variací s různými možnostmi rozšiřujícími základní možnosti prostého prostoru pro uložení dat. Podobně máme k dispozici celou řadu vzájemně nekompatibilních formátů paměťových karet, kdy máte často problémy se vůbec vyznat, který z těch formátů je pro vás nejvhodnější.

No a do toho si přijde Universal Transportable Memory Association, která si vymyslí, že přijde s dalším standardem. Cíle nejsou úplně špatné, lze ale vidět několik hrozících problémů na cestě. S poukazem na to, že uživatelé beztak nerozlišují mezi paměťovými kartami a nezajímají je ani tak parametry jako spíše využitelnost, si UTMA stanovila cíle: snadné použití a univerzálnost, rychlost, malé rozměry.

Výsledkem je Fish Memory – ultrakompaktní USB 2.0 disk, který používá standardní USB konektor, ale nijak výrazně ho svými dalšími rozměry nepřevyšuje. Je prostě stejně vysoký a široký, jen o něco málo delší.

Fish Memory bude na trhu ve dvou variantách – Fish s kapacitou až 2 GB a Baby Fish s poloviční kapacitou. Podobný navíc dokonce menší USB disk nabízí firma PQI jako Intelligent Stick, ten je menší díky vypuštění kovového obdélníku na USB konektoru, je ale také nabízen v nižších kapacitách a je to proprietární řešení jedné firmy.

Klepněte pro větší obrázekFish Memory používá kovový obal konektoru, lze to ale vnímat jako ochranný prvek. Celá paměť by měla být ostatně velmi odolná a součástí příslušenství je i nacvakávací poutko pro klíčenku. Samozřejmě bez fyzického produktu v ruce těžko zjistíme jeho odolnost, nicméně výdrž v každodenním provozu měla při návrhu důležitou roli.

UTMA je poměrně jak jinak optimistická, prý již řada firem spotřební elektroniky chystá zařízení s podporou Fish Memory a první produkty uvidíme na trhu již koncem tohoto roku. Rovněž většímu rozšíření FishMemory by měla přispět jednoduchost návrhu, není to prostě žádné proprietární řešení, vše už je běžně k dispozici. Žádný dodavatel nemá výhodu vlastního formátu, kterým by mohl chránit své území, je to prostě otevřená záležitost.

Z pohledu zařízení je nutné do fotoaparátu, MP3 přehrávače či čehokoli jiného integrovat standardní USB konektor a podporu pro Mass Storage. Problémy s vyšší spotřebou USB komunikace proti jiným kartám by měly vyřešit čipsety s nižší spotřebou a USB komunikace vyladěná jen na malé energetické nároky Fish Memory.

Pro větší rozšíření jsou nutné dvě věci, přesvědčit výrobce, že použití USB pamětí má skutečně smysl a jejich produkty se budou prodávat lépe. Stejně tak přesvědčit ty výrobce, že smysl má hlavně Fish Memory. To druhé bude poněkud náročnější.

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání velikostí s jinými paměťovými kartami. Je to opravdu hodně malé. Klidně si vemte do ruky USB konektor a podle horního obrázku si představte tu malou modrou část.

Samozřejmě u produktů, které jsme zvyklí brát do ruky a nosit po kapsách, jak třeba digitální fotoaparáty či MP3 přehrávače, je výměnná vestavěná USB paměť vítána. Tam bude jednoduše zanořený USB konektor, na který připojíte Fish Memory a zaklapnete krytku. Fish Memory je dostatečně malá na to, aby se vešla i do ultrakompaktních fotoaparátů. S myšlenkou USB disků si pohrává i AIWA (nyní vlastněná Sony), která chce uvést několik MP3 přehrávačů využívajících jen trochu jinak tvarovaných USB disků.

Horší to bude ale například u kapesních počítačů nebo mobilních telefonů, tedy u těch zařízení, kde jsou paměťová média využívána často pro zálohování dat. Tam totiž bude vhodnější použít standardní USB konektor, na který připojíte libovolný USB disk, ne nějaký speciální hubený rybí prst. To samé platí i u notebooků a počítačů. Web UTMA sice uvádí, že někteří výrobci nahradí disketovou mechaniku zanořeným USB konektorem pro Fish Memory, připadá mi to ale značně kontraproduktivní, když stejnou práci s většími možnostmi odvede nezanořený konektor. Cena za Fish Memory nebyla zveřejněna, nedá se ale předpokládat kvůli šancím na trhu větší rozdíl proti USB diskům se stejnou kapacitou.

Fish Memory se začne objevovat jako normální USB 2.0 disk v průběhu první poloviny roku, na předvánoční sezónu se chystají i první produkty zaměřené na použití Fish Memory. Pokud byste měli dva stejné digitální fotoaparáty, kde jedna verze jede řekněme na SD karty a druhá na USB Fish Memory, který byste si vybrali?

Diskuze (14) Další článek: EEye: čekáme na další opravy Internet Exploreru

Témata článku: USB, Ochranný prvek, USB 3, Paměťová karta, Hrozící problém, Paměťové karty, Paměťový produkt, Baby, Cílové zařízení, USB Disk, Celá paměť, Konektor, Odolné mobilní telefony, Malý výrobce, Fish, Malý, Memory, Stejný problém, Mass, Poloviční kapacita, Mem, DIS, Rozšiřující konektor, Kovový obalSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Skládací Pixel od Googlu se opět odsouvá, a ani aktualizace hodinek na Wear OS 3 zatím nevypadá optimisticky

Skládací Pixel od Googlu se opět odsouvá, a ani aktualizace hodinek na Wear OS 3 zatím nevypadá optimisticky

** Google podruhé odložil svůj skládací Pixel, na trhu má být až příští rok ** Dlouhý vývoj se týká i hodinek Pixel Watch ** Mají běžet na čtyři roky starém čipsetu od Samsungu

Martin Chroust
Pixel WatchSkládací konstrukce
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma