Firma Romana Staňka získává 21 miliónů investičních dolarů

Je to velký úspěch pro českého technologické podnikatele a jedna z největších investic rizikového kapitálu do podobné firmy u nás vůbec.
Firma Romana Staňka získává 21 miliónů investičních dolarů
Společnost Systinet (dříve známá pod názvem Idoox), kterou před necelými dvěma roky založil Roman Staněk, oznámila získání investice ve výši 21 mil. dolarů od amerického fondu rizikového kapitálu Warburg Pincus. Ač investice míří do rozvoje firmy, nejsou to tedy „peníze pro zakladatele“, je to v každém případě mimořádný, jedinečný úspěch pro Staňka a jeho firmu.

Podařilo se mu získat investici v době, která jim mimořádně nepřeje: rizikoví investoři jsou po splasknutí internetové bubliny mimořádně opatrní. U technologických firem se nyní jen velmi zřídka podaří vstup na burzu, což byl dříve důvod velké většiny investicí do portálů, e-komerčních firem atd. Rovněž exit formou prodeje firmy strategickému investorovi je méně pravděpodobný než dříve, protože o internetové společnosti už není takový zájem jako dříve, případně „jsou levné“. Pokud tedy Systinet získal tuto investici, znamená, že investory dokázal jako jedna z mála firem na světě v dnešní době přesvědčit o tom, že činí dobře.

Warburg Pincus je jeden z gigantů v oblasti venture kapitálu (investice přes 10 mld. dolarů celkem) a v Čechách není nováčkem – před několika lety investoval do společnosti APP Group a usiloval i o některé další investice. Investuje do společností v různých fázích, do start-upů i do etablovaných firem na restrukturalizaci a další expanzi (což byl případ APP); Systinet je spíš příklad start-upu.

Historie Romana Staňka je známá: po manažerských postech v Sybase a Silverstreamu, kde se dočkal díky akciové motivací příjmů, které mu umožnily rozjetí vlastního byznysu, založil firmu NetBeans. I zde získal americké investory a společnost prodal firmě Sun Microsystems. Není jasné, zda byl tento prodej pro něj osobně silně výnosný, neboť rozjezd a „život“ NetBeans nebyl levný a částka, za kterou Sun firmu koupil (okolo 8 mil. dolarů) zase není závratná. Poté, co se firma NetBeans víceméně rozpustila v divizi Forte (dříve samostatná firma, též koupená Sunem) společnosti Sun, Roman Staněk společnost opustil a založil v roce 2000 firmu Systinet.

Systinet vytváří software pro oblast webové integrace a webových služeb; chce prodávat především korporacím. Zdá se, že Roman Staněk opět dobře spojil svůj čich i znalosti – webové služby by měly podle všech průzkumů být jednou z nejlukrativnějších oblastí softwarového vývoje a hostování softwarových aplikací přes Internet. Podle názorů analytických firem by se v této oblasti mělo v roce 2004 utratit (včetně infrastruktury) neuvěřitelných 400 miliard dolarů ročně! Systinet opakuje model NetBeans: vývojáři v Praze, management, obchod a marketing nadnárodní (se sídlem v USA, zde konkrétně v Massachusets).

Oznámením investice ještě samozřejmě není hotovo. Stručná zpráva neříká, jaký podíl ve firmě fond Warburg Pincus získal a zejména nejsou známy bližší parametry transakce – například, zda budou peníze uvolňovány postupně či ne, za jakých podmínek a kdo nad tím má kontrolu, zda budou vázány na výsledky, jaké má ve firmě pravomoci, jak je chráněn před neúspěšným exitem atd. Obligátní fráze říká, že získáním investice práce nekončí, ale začíná; Roman Staněk a jeho kolegové mají před sebou zřejmě pár perných let. Přejeme mnoho štěstí.

Diskuze (15) Další článek: Hewlett-Packard získal podporu pro návrh převzetí Compaqu

Témata článku: Web, Internet, Forte, Fort, Exit, Samostatná firma, Jedinečný parametr, Warburg, Riziková oblast, Pravděpodobný parametr, Milión, Dol, Milión dolarů, Stručná zpráva, ROM, Známá společnost


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 33

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky