Firma, která vyvíjí bezdrátové nabíjení na dálku, jedná s Applem. Stačilo by přijít do místnosti

Firma, která vyvíjí bezdrátové nabíjení na dálku, jedná s Applem. Stačilo by přijít do místnosti

Sen Nikola Tesly v podobě bezdrátového přenosu elektrické energie s vysokým výkonem na velkou vzdálenost je sice stále nereálný kvůli obrovským ztrátám, v případě menších energií se už ale vývoj relativně dobře posouvá. Jednou ze známých společností v tomto oboru je Energous a její technologie WattUp.

V minulosti se už objevily informace o tom, že se něco takového chystá i od Applu, nakonec z toho ale nic nebylo. Hlavním důvodem bylo, že kromě samotného velkého vysílače je nutné, aby dané zařízení mělo i přijímač, který rovněž nebyl malý. Efektivita navíc byla velmi nízká.

Podle nejnovějších informací webu Bloomberg ale Apple jedná s Energous a spekulace naznačují, že by se mohlo jednat o speciální bateriový pack, možná už pro stávající iPhony 12. Právě kombinace dodatečné baterie s technologií WattUp by mohla být prvním produktem Applu, který by podporoval nabíjení na dálku. V tomto případě (Energous to označuje jako Wireless Charging 2.0) vysílač dokáže přenášet energii v rámci jedné místnosti, tedy několik metrů a pravděpodobně bude nutná přímá viditelnost.

Technologie je dle tvrzení už tak malá, že je možné ji integrovat třeba i do bezdrátových sluchátek, takže integrace do přídavné baterie se zdá jako dobrý „test“ Applu, aby si vyzkoušel reálné nasazení a případně ho integroval v budoucím zařízeních přímo dovnitř.

Zda se většího nasazení této technologie nakonec dočkáme, je stále otázkou. Energous totiž s technologií ani po téměř deseti letech neprorazil, avšak stále vylepšuje vysílače a přijímače, což jsou kritické části. Vzhledem k tomu, jaké pokroky se v poslední době dějí například v oblasti metamateriálů, je rozmach této technologie spíše jen otázkou času.

Jestli to bude brzy nebo až za několik let, to rozhodne aktuální stav a případné nasazení od největších výrobců elektroniky. Kvůli spekulacím o spolupráci s Applem (tato zpráva se objevila i před lety) vyskočila cena akcií Energous na dvojnásobek.

Diskuze (3) Další článek: Test přenosného monitoru AOC 16T2: s baterkou i dotyky za dostupnou cenu

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, iPhone, Bezdrátové nabíjení, Spekulace, Vysílač, Dálka, Nikola Tesla, Energous, Wireless Charging, Bezdrátový přenos, Bloomberg, Místnost


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče