Firma, která vyvíjí bezdrátové nabíjení na dálku, jedná s Applem. Stačilo by přijít do místnosti

Firma, která vyvíjí bezdrátové nabíjení na dálku, jedná s Applem. Stačilo by přijít do místnosti

Sen Nikola Tesly v podobě bezdrátového přenosu elektrické energie s vysokým výkonem na velkou vzdálenost je sice stále nereálný kvůli obrovským ztrátám, v případě menších energií se už ale vývoj relativně dobře posouvá. Jednou ze známých společností v tomto oboru je Energous a její technologie WattUp.

V minulosti se už objevily informace o tom, že se něco takového chystá i od Applu, nakonec z toho ale nic nebylo. Hlavním důvodem bylo, že kromě samotného velkého vysílače je nutné, aby dané zařízení mělo i přijímač, který rovněž nebyl malý. Efektivita navíc byla velmi nízká.

Podle nejnovějších informací webu Bloomberg ale Apple jedná s Energous a spekulace naznačují, že by se mohlo jednat o speciální bateriový pack, možná už pro stávající iPhony 12. Právě kombinace dodatečné baterie s technologií WattUp by mohla být prvním produktem Applu, který by podporoval nabíjení na dálku. V tomto případě (Energous to označuje jako Wireless Charging 2.0) vysílač dokáže přenášet energii v rámci jedné místnosti, tedy několik metrů a pravděpodobně bude nutná přímá viditelnost.

Technologie je dle tvrzení už tak malá, že je možné ji integrovat třeba i do bezdrátových sluchátek, takže integrace do přídavné baterie se zdá jako dobrý „test“ Applu, aby si vyzkoušel reálné nasazení a případně ho integroval v budoucím zařízeních přímo dovnitř.

Zda se většího nasazení této technologie nakonec dočkáme, je stále otázkou. Energous totiž s technologií ani po téměř deseti letech neprorazil, avšak stále vylepšuje vysílače a přijímače, což jsou kritické části. Vzhledem k tomu, jaké pokroky se v poslední době dějí například v oblasti metamateriálů, je rozmach této technologie spíše jen otázkou času.

Jestli to bude brzy nebo až za několik let, to rozhodne aktuální stav a případné nasazení od největších výrobců elektroniky. Kvůli spekulacím o spolupráci s Applem (tato zpráva se objevila i před lety) vyskočila cena akcií Energous na dvojnásobek.

Diskuze (3) Další článek: Test přenosného monitoru AOC 16T2: s baterkou i dotyky za dostupnou cenu

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, iPhone, Bezdrátové nabíjení, Spekulace, Bezdrátový přenos, Bloomberg, Místnost, Wireless Charging, Nikola Tesla, Vysílač, Energous, Dálka


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní