Firma 3Com koupila firmu U.S. Robotics

Nebezpečí ale není v budoucnosti, ale také v přítomnosti. Rapidní vývoj tradiční síťové karty je zřejmě na konci, a vyhrává ten, kdo nabídne nejnižší cenu.
Největší obchod historie v síťových technologiích byl oznámen na konci února: firma 3Com v něm pohltila jiného amerického výrobce, firmu U.S.Robotics. Oznámení spojení s gigantickou hodnotou okolo 7 miliard USD je velmi nečekané a byť jím vznikne největší firma na světě podnikající v síťovém hardware, vyvolalo toto spojení zatím spíše rozpačité pocity.

První v modemech, první v síťových kartách

Firma 3Com je největší světový výrobce síťových karet; U.S. Robotics zaujímá stejné první místo v modemech. Obě společnosti mají mnoho společného, i když působí ve velmi odlišných oblastech. Oběma se podařilo přinést vynikající technologie na masový spotřebitelský trh - síťové karty Etherlink jsou legendou v lokálních sítích, modemy Courier či Sportster jsou obdobnou referencí ve své třídě. Obě firmy mají obdobné nenaplněné ambice: 3Com žárlí na úspěšnější firmu Cisco, která dominuje v lukrativnějším trhu routerů, a U.S. Robotics se snaží diktovat trhu modemů vlastní zákony s technologií x2, která jde proti celému ostatnímu světu. A je obdobně nejasné, zda by se to oběma firmám podařilo, kdyby postupovaly dále samostatně. 3Com je tvrdě atakována „zdola" řadou dalších výrobců síťových karet a především firmou Intel, která se do této oblasti rovněž pouští. Firma U. S. Robotics drží 15% světového trhu modemů, což není zrovna nejlepší výchozí pozice pro to, aby porazila zbývajících 85%. Obě firmy jsou ale natolik významné, že si i v tomto přehledu zaslouží více než jednu větu.

Firma 3Com, která byla založena v roce 1979, má roční obrat ve výši 2.3 mld. USD a zaměstnává přes pět tisíc pracovníků; je jedním z typických dítek Křemíkového údolí. Úspěch firmy je postaven, jak je známé, na adaptérech pro LAN sítě a je symbolizován jménem Etherlink. Firma vytváří i další síťový hardware, ovšem žádný z nich nedosahuje ani pověsti, ani celosvětového úspěchu síťových karet Etherlink.

U.S. Robotics, slavné jméno v modemech, byla založena v roce 1976 a sídlí v poněkud překvapivém ztrátě Illinois. Byť je firmou starší, činí její obrat méně - zhruba 2 mld. USD, nicméně zaměstnává skoro 6000 pracovníků. Firma je rovněž jedním z průkopníků v modemech, i když v počátcích sváděla urputné souboje s Hayesem či Motorolou, dnes pak s dobrou dvacítkou dalších firem. U.S. Robotics rovněž vždy patřila mezi první v závodech o přenosové rychlosti; zřejmě se jí podaří jako první uvést na trh modem s rychlostí 56 kbps.

Ještě dnes to jde krásně

Přes dominantní pozice obou firem nejsou vyhlídky na budoucí dobrý obchod v těchto tradičních oborech příliš růžové. Síťové karty se pravděpodobně stejně jako modemy záhy přestěhují na základní desky a časem možná i přímo do CPU. Místo přídavného adaptéru za dva až tři tisíce Kč, zvlášť baleného a prodávaného, připlatíte dvě stovky za o něco dražší základní desku. Místo externí krabičky za deset tisíc zaplatíte tisícovku za modemový čip, možná dokonce jen pár set korun za tzv. softwarový modem. Nebude to dnes, letos a možná ani příští rok, ale o mnoho později ne; dnešní grandiózní příjmy producentů těchto zařízení se jednak celkově zmenší, jednak částečně přestěhují do kapes zcela jiných firem. Kromě skutečných výrobců (tj. vlastníků továren) to budou asijští producenti základních desek a především velmi pravděpodobně firma Intel, která má už dnes hlavní slovo v definování budoucí architektury osobního počítače, jsa mocně podporována Microsoftem.

Nebezpečí není jen v budoucnosti, ale také v přítomnosti. Rapidní vývoj tradiční síťové karty je zřejmě na konci a vyhrává ten, kdo nabídne nejnižší cenu. Zde málokdo překoná asijské výrobce, a cena slušně výkonných a spolehlivě fungujících síťových adaptérů rychle klesá. Totéž ovšem platí o modemech o přenosových rychlostech 28.8 či 33.6 kbps, protože i zde je vývoj prakticky na konci - a to jsou další otevřené dveře pro asijské či obecně neznačkové producenty.

Velkou neznámou je pak nová modemová rychlost 56 kbps. Stejně jako u dvou předchozích rychlostí přísahají výrobci, že to je teoretický limit v přenosu po analogové telefonní lince - poprvé ale mají zřejmě pravdu. Této rychlosti se ovšem dá dosáhnout jednak pouze po plně digitálních linkách (analogový může být pouze poslední úsek mezi ústřednou a uživatelem, což vadí), jednak pouze v jednom směru (tj. od světa k uživateli, což nevadí). Svět výrobců těchto modemů je ale rozdělen na dva tábory: jeden tvoří právě U.S. Robotics s vlastní čipovou technologií x2, druhou pak výrobce čipových sad Rockwell, který ji dodává prakticky celému ostatnímu světu (s důležitou výjimkou ZyXelu). Uživatele obvykle nemusí zajímat, kdo s kým hraje, ale zde je to podstatné: modemy obou technologií nejsou navzájem kompatibilní. Pokud tedy bude na jednom konci drátu 56-kbps modem U.S. Robotics a na druhém třeba Microcom, nebudou spolu schopny komunikovat na této vysoké rychlosti. Nová technologie vznikla v obou laboratořích zřejmě nezávisle na sobě a byla uvedena do života hodně překotně; nyní jsou ale obě strany skutečně ve válce a navíc příliš daleko, než aby s tím bylo možné cokoli dělat. Permanentní válka je ale přesně tím, co svět nechce; problém ale je v tom, že vyhlídky obou soupeřů jsou značně vyrovnané. U.S. Robotics přichází o něco dříve, má vynikající jméno a první pozici na trhu; zbytek světa je zase objemově šestkrát větší.

Co má s tím společný obchod roku?

Zřejmě vám není příliš jasné, co může na skutečnosti obou firem změnit to, že ponesou od léta společné jméno 3Com. Obě firmy samozřejmě plán mají, ale světoví komentátoři se velmi liší v názoru na to, jak moc je realistický a průchodný. V hrubých obrysech se jedná o následující:

pomoci si navzájem ve stávajícím byznysu. U. S. Robotics může zvítězit v 56kbps modemech, když se mu podaří zvítězit u největších světových provozovatelů Internetu a dalších online služeb, jako je America Online nebo Compuserve. Ostatní, kteří se připojují na tisíce pavoučích nožek těchto firem, se přizpůsobí. Síla a jméno firmy 3Com v tomto může znamenat obrovskou podporu. 3Com zatím podporovala modemovou 56kbps technologii od Rockwellu, takže firmě U.S.Robotics hned jeden konkurent ubývá.

ve vytvoření produktové řady, která bude znamenat komplexní nabídku pro firmu, která se chce propojit „uvnitř i ven". Znamená to nejen síťové adaptéry uvnitř sítě LAN a modemy pro připojení komutovanou linkou ven, ale také dnešní nejžádanější síťový hardware: routery, baseband modemy, repeatery, huby switche atd.

Nemyslím, že by k tomuto spojení došlo, nebýt jednoho jména: Cisco. Tato firma dominuje v nejlukrativnějším segmentu síťového trhu (repeatery) a pohybuje se nesmírně rychle právě k tomu, oč má usilovat nový 3Com: k ucelené nabídce. Pokud bude některá ze světových firem schopná postavit síť jen na bázi svých „černých krabiček", zřejmě nebude mít konkurenci. Firma Cisco, která buduje toto technologické portfolio kupováním jedné firmy za druhou (jen letos jich má „padnout" dalších dvanáct!), je zřejmě nejdále. Tento trh je však natolik pestrý a komplikovaný, že se s komplexní nabídkou (i když přijde trošku později) uživí i více společností.

Představitelé obou firem spojení ilustrují na pěkně vypadajícím obrázku „kritického množství": když spojíte dvě těsně podkritická množství jaderné nálože, vznikne zcela jiná kvalita (=exploze). To jsou hezké věty pro technicky nepříliš zdatné akcionáře, ale skutečnost je prozaičtější - bez obdobných spojení by obě firmy byly v budoucnu vůbec těžko konkurenceschopné.

Nervozita je cítit

Uvedené spojení je jedním z největších obchodů ve výpočetní technice vůbec; překonávají jej pouze některá spojování v oboru telekomunikací. Obchod byl proveden jako určité východisko z nouze ve spěchu a v době, která oběma firmám zrovna nepřeje - nemají nové produkty, jejich akcie znatelně klesají. První rozhovory byly údajně učiněny v prosinci, koncem února je obchod uzavřen. Byl proveden samozřejmě výměnou akcií, když vlastníci akcií U.S. Robotics obdrží 1.75 akcie 3Com za každou svou akcii USR; bude to pro ně znamenat zhruba dvanáctiprocentní okamžitý zisk. Ve vedení a představenstvu firmy po spojení budou silně dominovat představitelé 3Com - i to dává představu o tom, kdo je silnější. Zajímavé je, že kdyby 3Com přišel s nabídkou o pár měsíců dříve, mohl by díky jiným kurzům akcií získat U.S. Robotics o skoro polovinu levněji!

Ihned po ohlášení spojení klesly akcie 3Comu o velice citelných 10%, pohoršil si překvapivě i U.S. Robotics. Pokud by byly poklesy procentuálně stejné, poměry obchodu by to nezměnilo - takto to znamená, že to bude stát firmu 3Com výrazně více. Spojení gigantů této velikosti (dohromady budou mít přes 10 000 zaměstnanců!) trvá při nejlepší vůli mnoho měsíců. Firmy samy udávají, že do léta nebude nic hotovo a analytici soudí, že se do konce roku neobjeví produkty, které by byly výsledkem tohoto spojení. Zajímavé je ovšem, že prakticky obratem klesly akcie i dalších důležitých firem v oboru (Cisco, Ascend, Cascade).

Zatím se nikdo neodváží předvídat, zda výsledné spojení povede i k dalším aktivitám - jmenujme například oblast osobních asistentů, kde už U.S. Robotics boduje s vynikajícím Pilotem. I 3Com má nejméně jeden zajímavý trumf v rukávu, jmenovitě velmi rychlou routovací technologii (blíže Connect! 2/97). 3Com ale bude zřejmě muset nové směry ohlásit velice záhy a to z důvodu uklidnění odborných novinářů a svých akcionářů, kterým zatím připadá spojení samoúčelné a dokonce škodlivé - bylo údajně vzneseno již pět žalob na U.S. Robotics za to, že je zmíněným spojením poškozuje (ovšem takovéto žaloby jsou v USA běžné).

A náš názor?

Svět (daný novináři, analytici, ale také velkými investory) spojení obou firem silnou většinou hlasů odmítl. Asi se vystavím opovržení, ale s názorem mých mnohem učenějších a vzdělanějších kolegů nesouhlasím.

Odmítnutí spojení je skoro vždy dáno pohledem běžného amerického akcionáře, který dává přednost penci v kapse před dolarem na střeše. Spojení obou firem těmto lidem totiž přineslo (díky pádu akcií) okamžitou ztrátu, a to v grandiózní celkové hodnotě okolo 1 mld. USD. I bez tohoto pádu by ale vlastníci 3Com něco málo ztratili, a to pouhou koupí. Další ztráty se dají očekávat: akcie nadále klesají, restrukturalizace pohltí desítky či možná dokonce nějakou stovku mil. USD. To má být výsledek onoho skvělého obchodu?

Já ale nejsem akcionář těchto firem, ani současný a ani v nejbližší době budoucí (mám to od našeho státu zakázáno, stejně jako vy). Jsem pouhý uživatel: naše firma - ta, která vám přináší mimo jiné tento časopis - používá zhruba třicet síťových karet od 3Com a čtyři modemy od U.S. Robotics. Nepřeji si nic jiného, aby moje investice v řádu sta tisíc Kč byla pojištěna do budoucna: upgrade na nové technologie, rozšiřování ovladačů pro nové operační systémy, abych se mohl obracet na stejného obchodníka jako v minulosti. Zkrátka zcela přízemní starosti běžného uživatele, stejné jako vaše; žádné mávání balíkem akcií nad hlavou.

A z tohoto pohledu musím dát spojení obou firem své laické ano, i když jej nevykřikuji příliš nahlas. Na světovém trhu totiž vznikla firma s největším obratem v síťovém hardware, která obratem (v nejbližší době ale zřejmě ne ziskem) možná předstihne i zmíněné Cisco. Uživatelé ještě v nejbližším roce mnoho nezpozorují, ale cíl, kam celý obor směřuje, je jasný: standardizovaná síťová zařízení, několik dodavatelů, kteří se vzájemně nepřebíjejí v nekompatibilitách a proprietárních standardech, snadná konfigurace a postupně také daleko nižší ceny. Během let vznikne i v oboru síťového hardware podobná situace jako v osobních počítačích - několik málo skutečných výrobců s velmi podobnou nabídkou, což zákonitě vede k jejich ostré cenové konkurenci a výhodě pro zákazníka. Sloučení 3COM a U.S. Robotics je nutné považovat ne za vypočítavou transakci, ale za do jisté míry záchrannou akci (byť slovo záchrana působí pejorativně, jako kdyby byly obě firmy před zkázou), která firmám umožní bojovat o první příčky v síťovém hardware. Po spojení Diamondu s firmami Supra a Spea a po sloučení SynOptics a Welfleet do Bay Networks je tato firma další vlaštovkou konsolidace roztříštěného světa výrobců specializovaných komponentů a periferií - je jich už dost, aby z toho bylo jaro?

Váš názor Další článek: Vládou kontrolovaná šifrovaná komunikace

Témata článku: Hardware, Akvizice, Poslední úsek, První karta, Mávání, Spea, Supra, Toto, Největší spojení, Zajímavý trh, Ostatní výrobci, Nová linka, Stejný trh, Teoretický limit, Největší pád, Tisíc uživatelů, Spojení, Obchod roku, Obor, Asijský trh, Slavné jméno, Síťová karta, Producent, Zyxelu, Switche


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky