FireWire od Western Digital: na ohnivém koni

8. července 2000
GIS i pro školáčky SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Společnost Western Digital to s podporou rozhraní IEEE 1394 myslí vážně. Nedávno ohlášená trojice výrobků (dva řadiče a jeden pevný disk) se již dostala do naší redakce k otestování.
Jiří Poláček: Společnost Western Digital to s podporou rozhraní IEEE 1394 myslí vážně. Důkazem toho nejsou slova, ale činy. Nedávno ohlášená trojice výrobků (dva řadiče a jeden pevný disk) se již dostala do naší redakce k otestování. Oživení pět let starého rozhraní je konečně na slibné cestě.

Bez řadiče ani ránu
Prvním krokem k úspěšnému provozování zařízení 1394 je řadič. Pokud jste šťastnými majiteli Macintoshe s konektory FireWire, máte vyhráno. V opačném případě můžete sáhnout právě po jednom z řadičů Western Digital. Na výběr je karta PCI pro stolní počítače nebo PC-karta pro notebooky, přičemž oba řadiče poskytují dva konektory pro přímé připojení dvou externích zařízení. Druhým krokem k úspěchu je provozování správného operačního systému, což v našem případě znamená Windows 98 SE, Windows 2000 nebo MacOS 8.6 či novější. Western Digital totiž nedodává vlastní ovladače, a proto na instalačním cédéčku naleznete nejnovější ovladače od Microsoftu (respektive od Apple). Instalace samotná jde jako po másle; pro méně zkušené je k dispozici podrobný manuál. Jako bonus je na dodaném cédéčku také software pro editaci videa – Ulead VideoStudio 4 pro Windows a Adobe Premiere pro Macy.

Princip horké brambory
Konečně je počítač připraven na zařízení 1394. Vzhledem k tomu, že jsme neměli nic jiného než zapůjčený pevný disk Western Digital, mnoho prostoru k otestování sběrnice nezbylo. Nicméně principy známé u sběrnice USB zde fungují též. Po zastrčení propojovacího kabelu mezi spuštěným počítačem a napájeným pevným diskem okamžitě v systému přibude jeden přístupný pevný disk. Po odpojení zase zmizí a počítač nám vynadá, že takové počínání je naprosto nevhodné a neslušné vůči našim datům, o která bychom takto mohli snadno přijít. K bezpečnému odpojení (nejenom) pevného disku slouží jednoduchý nástroj kdykoliv přístupný z Hlavního panelu. Bohužel neumí odpojování disku odvolat, pokud si to náhodou rozmyslíme. Jediným řešením je propojovací kabel vytáhnout a zastrčit zpět. Mimochodem, recenzovaný pevný disk, byť v externím provedení obalený líbivým černým plastem, není koncipován jako přenosné médium. Jeho role je stejná jako u disků schovaných v nitru počítače.

Zápis rychlejší než čtení
Naměřená přenosová rychlost pevného disku není na dnešní poměry nijak závratná – v testu s novými disky IDE nejnižší třídy by patrně propadl. Chybu však nelze hledat v rozhraní, jehož propustnost 50 MB/s není využita, jako spíše v disku a architektuře osobního počítače, kde jsou rozhraní Ultra ATA optimalizována přímým přístupem do paměti apod. Disk ovšem není pomalý – svým výkonem odpovídá pevným diskům vyráběným před dvěma lety, což pro běžnou práci včetně přehrávání videa dostačuje. Zajímavé je, že při reálném zápisu je disk téměř dvakrát rychlejší než při čtení souborů. K plusům disku také patří nepatrná hlučnost. Není vyloučeno, že jej bude možné používat společně se zařízeními spotřební elektroniky zejména značky Sony, která také rozhraní IEEE 1394 podporuje pod vlastním názvem i.LINK. Podrobné výsledky testů disku uvádíme v tabulce.

A ono by to mohlo fungovat …
Chtělo by se napsat: svou jednoduchostí jsou oba řadiče i pevný disk určeny pro domácí uživatele počítačů. Jenže ona jednoduchost zapojování a používání zařízení patří mezi základní vlastnosti rozhraní, stejně tak velká přenosová rychlost. Do domácích počítačů tak zařízení řadí vlastně jen jejich přijatelná cena. Nakolik však napomůže tomu, aby IEEE 1394 přestalo být vnímáno jako rozhraní profesionálů a stalo se záležitostí nás všech, lze dnes stěží odhadnout.

řadič PCI
Western Digital IEEE 1394
Zdroj: Western Digital, Praha
Cena: 4 000 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: pro sběrnici PCI, dva výstupní konektory 1394
řadič PCMCIA
Western Digital IEEE 1394
Zdroj: Western Digital, Praha
Cena: 5 850 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: pro slot PCMCIA, dva výstupní konektory 1394
pevný disk
Western Digital IEEE 1394
Zdroj: Western Digital, Praha
Cena: neurčena
Záruka: 3 roky
Parametry: 10 GB, 5 400 otáček za minutu
Výsledky testů WD 1394 disk
Výsledky testů v programu Sandra 2000
Drive Index 7 049
Čtení z vyrovnávací paměti 121 MB/s
Sekvenční čtení 8 MB/s
Náhodné čtení 5 MB/s
Zápis do vyrovnávací paměti 10 MB/s
Sekvenční zápis 8 MB/s
Náhodný zápis 9 MB/s
Dosažená průměrná přístupová doba 5 ms
Výsledky testů v programu WinBench 98
Business Disk WinMark 98 953
High-End Disk WinMark 98 4 230
Průměrná přístupová doba 17 ms
Přenosová rychlost na začátku 10 400 kB/s
Přenosová rychlost na konci 11 100 kB/s
Výsledek TIS – test integrity souborů
Reálná rychlost čtení 3 550 kB/s
Reálná rychlost zápisu 5 769 kB/s
Parametry disků
Kapacita 10 GB
Rychlost otáček za minutu 5 400

Druhý pohled (na řadič FireWire)
Řadič IEEE 1394, neboli FireWire, pro notebooky ve formě PCMCIA karty rovněž fungoval bez jakýchkoli problémů. Po vložení karty se ihned objevila výzva pro vložení CD s ovladači. Po jednom restartu už byl notebook připraven pro práci s pevným diskem. Po jeho připojení se v Průzkumníkovi ihned objevil nový disk. Instalace je zkrátka velmi snadná.

Michal Politzer


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (5) Další článek: GIS i pro školáčky

Témata článku: Notebooky, Windows, Western Digital, Digital, Bezpečné odpojení, Sekvenční zápis, Reálná rychlost, Staré rozhraní, Čtení, Western, Průměrná cena, Sekvenční čtení, Přenosová rychlost, Spuštěný počítač, Nejnižší třída, PCMCIA, Zápis, Digit


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky