FireWire dává CD-RW Predatoru křídla

Využitím výkonnějšího rozhraní se firmě Iomega podařilo zvednout výkonnostní parametry své nejelegantnější vypalovačky.
Využitím výkonnějšího rozhraní se firmě Iomega podařilo zvednout výkonnostní parametry své nejelegantnější vypalovačky. CD-RW mechanika Iomega Predator vzbudila před časem oprávněnou pozornost svým velmi neotřelým designem. Jediné, co jí bylo možné vytknout, byly nepříliš oslnivé výkony. Nebylo divu, po USB 1.1 (12 Mbit/s) to prostě rychleji nešlo. Takže přesto, že mechanika jako taková zvládá 32×8×4 (čtení/zápis/přepis), držela ji nedostatečně rychlá sběrnice na pouhých 6×4×4.

Podpora FireWire (400 Mbit/s) je řešena originálním způsobem. A to tak, že mechaniku lze připojit buď na USB 1.1, nebo pomocí zařízení FireWire adapter i na FireWire (IEEE 1394/i.Link). FireWire adapter vyzkoušela Iomega již dříve u USB verze svého ZIPu. Výsledky byly již v případě tohoto média působivé. Přenosová rychlost ZIPu podle firemních údajů vzrostla z 0,9 MB/s u USB verze na 2,0 MB/s u 1394 verze. Tím se tato „ohnivá“ mutace populární Zipky vyrovnala i dosud nejrychlejší SCSI variantě.

Získané zkušenosti posléze mohly být využity i pro zrychlení Predatoru. Uživatel má dnes dvě možnosti. První je koupit Iomega CD-RW Predator Drive za 269,95 USD, připojovat se přes USB 1.1 a spokojit se s nižšími výkony. Druhá alternativa je dražší a kromě mechaniky zahrnuje i FireWire Adapter. Stojí o 60 USD více – 329,95 USD.

Možná se obě ceny zdají vysoké, ale v obou případech dostanete ještě balík software na CD. To obsahuje jak programy pro PC (Adaptec Easy CD Creator 4.0 a Adaptec Direct CD 3.0), tak pro Apple (Adaptec Toast 4.1.1). Vlastně software je na CD ve skutečnosti o trochu víc, ještě Music Match Jukebox a další …

Asi vás napadá logická otázka o smyslu dražší - tedy FireWire - varianty. Přínos se dostaví tehdy, pokud máte v počítači IEEE 1394 konektor. Pak využíváte maximální rychlost Predatoru. Chcete-li jej připojit jinde, zvolíte sběrnici podle toho, čím hostitelský počítač disponuje. Přinejmenším USB 1.1 má dnes prakticky každé PC, FireWire zase Apple. Obě rozhraní jsou plug-and-play a hot swap, stačí jen připojit či odpojit. Žádné restarty. Samozřejmě musí být nainstalován nějaký vypalovací software. S dodaným cédéčkem ani to není problém, jak již bylo naznačeno výše. Mimochodem, celé zařízení se přenáší docela dobře – váha je pod 1,5 kg.

A komplexní hardwarová i softwarová podpora obou světů výrazně zvyšuje užitnou hodnotu Predatoru. Pro leckterého uživatele to může být významný faktor při rozhodovaní. Namátkou mě napadají DTP studia, kde není symbióza obou platforem zdaleka neobvyklá. Distribuci u nás se věnuje Actebis.

A pokud na rozdíl ode mě nemáte rádi FireWire a chcete přesto od Predatoru maximální výkon, mám dobrou zprávu – Iomega přislíbila vývoj i USB 2.0 verze.

Diskuze (2) Další článek: Projektové a procesní řízení počátkem května v Brně

Témata článku: Software, Apple, Predator, Logická otázka, Firewire, Rychlá sběrnice, Predátor, Významný faktor, Adapter, Softwarová podpora, Hostitelský počítač, Swap, Match, Křídlo


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači