Firefox | Šifrování | Soukromí

Firefox získá první placenou funkci. Ochrání vás před slídily

Priorita Firefoxu pro třetí desetiletí je jasná – dbát o soukromí uživatelů. V prohlížeči již najdeme ochrany proti reklamám, sledovacím cookies, těžbě kryptoměn nebo fingerprintingu. Od loňska Mozilla chystá ještě další úroveň ochrany nazvanou Firefox Private Network (FPN).

Jde o rozšíření pro Firefox, které vytvoří šifrovaný proxy tunel, jenž maskuje IP adresu a polohu uživatele a nevyzradí data při surfování na otevřených Wi-Fi. Stejnou funkci nabízí zdarma novodobá Opera, která uživatelům dokonce dovolí vybrat si cílový server a virtuální adresu.

Firefox tak štědrý není. Po bezplatném betatestu, v rámci něhož mohli uživatelé s aktivním FPN prosurfovat dvanáct hodinových sezení za měsíc, Mozilla oznámila, že finální verze bude placená. Za 3 dolary měsíčně nabídne neomezený provoz až na třech prohlížečích současně, avšak server a virtuální adresa budou přiděleny automaticky.

Přestože jsou na trhu některé bezplatné proxy, s provozem jsou vždy spojeny určité náklady. Věříme, že nejjednodušším a nejtransparentnějším řešením je provoz pokrýt drobným předplatným,“ uvádí Mozilla. Evidentně tak reaguje právě na nabídku Opery. Proxy služby pro FPN dodá Cloudflare. Mozilla ubezpečuje, že část logů se ukládá u ní a část u Cloudflaru a že nikdy se ona data nespojí, aby se dala vystopovat historie konkrétního uživatele. Po 24 hodinách se navíc logy odstraní.

Firefox Private Network je momentálně dostupný pouze v USA, ale brzy by se měl rozšířit i do dalších zemí.

Srovnání Firefox Private Network
  FPN (Browser) FPN (VPN)
funkce proxy VPN
partnerská síť Cloudflare Mullvad
cena 2,99 $ na měsíc 4,99 $ na měsíc
počet zařízení 3 5
platformy Firefox pro Windows, macOS a Linux Windows, Chrome OS, Android, iOS, v budoucnu i macOS a Linux
dostupnost zatím jen v USA zatím jen v USA

Mozilla pod jménem Firefox Private Network mimochodem připravuje ještě jednu službu, tentokrát již klasické VPN chránící celé zařízení a všechny používané aplikace. To bude v ostré verzi stát 5 dolarů měsíc.

Diskuze (8) Další článek: Donald Trump si přivlastňuje úspěchy NASA a SpaceX. Američané podepisují petici

Témata článku: Windows, Linux, Android, Prohlížeče, USA, iOS, Firefox, macOS, Opera, Mozilla, Wi-Fi, VPN, Chrome OS, Šifrování, Soukromí, Browser, Mullvad, FPN, Virtuální adresa, Cloudflare Mullvad, Linux Windows, Firefox Private Network, Uživatelé, Proxy, CloudflareGoogle Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

** Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu ** Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress ** K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Karel Kilián
StarlinkPřipojení k internetuElon Musk
39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

** Windows 11 přinášejí některé nové funkce – třeba widgety ** Upravené rozhraní můžete ovládat dotyky a grafickými tlačítky ** Na klasickém PC a laptopu ale budou stejně nejrychlejší klávesové zkratky

Jakub Čížek
Windows 11Operační systémy