Firefox | Soukromí | Šifrování

Firefox získá první placenou funkci. Ochrání vás před slídily

Priorita Firefoxu pro třetí desetiletí je jasná – dbát o soukromí uživatelů. V prohlížeči již najdeme ochrany proti reklamám, sledovacím cookies, těžbě kryptoměn nebo fingerprintingu. Od loňska Mozilla chystá ještě další úroveň ochrany nazvanou Firefox Private Network (FPN).

Jde o rozšíření pro Firefox, které vytvoří šifrovaný proxy tunel, jenž maskuje IP adresu a polohu uživatele a nevyzradí data při surfování na otevřených Wi-Fi. Stejnou funkci nabízí zdarma novodobá Opera, která uživatelům dokonce dovolí vybrat si cílový server a virtuální adresu.

Firefox tak štědrý není. Po bezplatném betatestu, v rámci něhož mohli uživatelé s aktivním FPN prosurfovat dvanáct hodinových sezení za měsíc, Mozilla oznámila, že finální verze bude placená. Za 3 dolary měsíčně nabídne neomezený provoz až na třech prohlížečích současně, avšak server a virtuální adresa budou přiděleny automaticky.

Přestože jsou na trhu některé bezplatné proxy, s provozem jsou vždy spojeny určité náklady. Věříme, že nejjednodušším a nejtransparentnějším řešením je provoz pokrýt drobným předplatným,“ uvádí Mozilla. Evidentně tak reaguje právě na nabídku Opery. Proxy služby pro FPN dodá Cloudflare. Mozilla ubezpečuje, že část logů se ukládá u ní a část u Cloudflaru a že nikdy se ona data nespojí, aby se dala vystopovat historie konkrétního uživatele. Po 24 hodinách se navíc logy odstraní.

Firefox Private Network je momentálně dostupný pouze v USA, ale brzy by se měl rozšířit i do dalších zemí.

Srovnání Firefox Private Network
  FPN (Browser) FPN (VPN)
funkce proxy VPN
partnerská síť Cloudflare Mullvad
cena 2,99 $ na měsíc 4,99 $ na měsíc
počet zařízení 3 5
platformy Firefox pro Windows, macOS a Linux Windows, Chrome OS, Android, iOS, v budoucnu i macOS a Linux
dostupnost zatím jen v USA zatím jen v USA

Mozilla pod jménem Firefox Private Network mimochodem připravuje ještě jednu službu, tentokrát již klasické VPN chránící celé zařízení a všechny používané aplikace. To bude v ostré verzi stát 5 dolarů měsíc.

Diskuze (8) Další článek: Donald Trump si přivlastňuje úspěchy NASA a SpaceX. Američané podepisují petici

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Linux, USA, Android, iOS, macOS, Opera, Firefox, Wi-Fi, VPN, Chrome OS, Mozilla, Soukromí, Šifrování, Virtuální adresa, Mullvad, Cloudflare Mullvad, Linux Windows, Slídil, Firefox Private Network, Cloudflare, Browser, FPN, Private Relay, Telefony s Androidem na Heureka.czStarlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft