Neschopnost generace lepičů odchovaných na javě.
Vazne si myslis, ze by nekdo z Javy dobrovolne prechazel na C++?
Co to?Firefox od verze Quantum běží na Rustu.... B-]
Zajima tuhle redakci neco jineho nez pocet predplatitelu Spotify potazmo Apple Music a vyuziti RAM prohlizeci?
Osobně mi to nevadí, doba se posunula a cena pamětí na velikost už je taková, že 16 nebo 32GB RAM si člověk, který chce brouzdat svižně může klidně dovolit. Problém je pak samozřejmě u těch výrobců, kteří RAM a to hlavně v noteboocích pájí resp. zabraňují možnosti upgradu. Tam chápu, že lidi budou na*raní a budou prskat na všechny strany, na to se dá říct jediné, nejdřív přemýšlet a takové zařízení si nekupovat! B-]
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 7. 2018 23:26
v mým nízkým desktopu HP CPQ dc5750 (před 6 lety z bazaru, měl tehdy jen 2 x 1 GB, vytunil jsem i CPU a GPU do maxima, co tam šlo dát) mám 8 GB a víc tam nedostanu, protože bere jen 2 GB moduly, víc ani ťuk...a na novej komp zatím nemám (ani opět z bazaru)
Jako argumentovat bazarem je celkem úsměvné... asi nejlepší by bylo pořídit si do toho stroje novou základní desku rovnou i s CPU (třeba Ryzen), vyrábí se to už od velikostí mini-ITX, která se vejde všude a pak se tam dá osadit buď max 32 nebo i 64GB paměti. Pro začátek bych tam dal jednokanál 16GB, na desktop by to mohlo stačit a za měsíc dva bych dokoupil druhý modul, abych nemusel do úvěru. Teda kdybych fungoval na napjatém "bazar" rozpočtu 🙂
zřejmě to nevíš, ale HP jsou až příliš specifický, do nich "normální" deska dát nejde, protože ty jejich jsou buď zrcadlově převrácený nebo jinak zparchantělý kvůli kisně, která má vstupní/výstupní díry úplně jinde, než běžný kisny co nejsou od HP(ale zase jsou ty HPčka držáky, co běžej přes 10 let úplně v pohodě)můj příjem je prakticky pár stovek měsíčně (od státu ani koruna), proto nemám na novej stroj (ať už celej nebo po komponentech)
Takže patříš do specifický skupiny zákazníků a vyvozovat z toho nějaké rady pro většinu lidí je tímpadem zbytečný, stejně jako tvoje argumentace... menšiny co si pořízují divné přístroje byly a jsou a patří to celé spíš na nějaké forum příznivců HP.
jen zkušenosti z let, kdy jsem správcoval síť ve fabrice, hardwarově nejkvalitnější kompy byly Compaq, HP a DELLa v bazarech typu levnepc.cz se ani jiný nevyskytujou, páč přeprodávaj stroje, kterejch se po 3 letech používání zbavujou banky, pojišťovny atd.
S tím souhlasím, ale když si kupuju o generaci, dvě starší stroj, musím počítat s omezeníma. Anebo pečlivě vybírat a koupit si model, který má ta omezení menší (výměnné sockety, větší množství pozic RAM atd.)...
Dokud se TabMixPlus nedostane kompletně na Quantum tak je mi to stejně kardinálně šumák 😀
proto taky jedu na ESR, momentálně je aktuální 52.9.0, mám ho i na flešce v portable verzi, synchronizovanej
TabMixPlus mám normálně v doplňcích na Quantumu akorát vidím, že v předvolbách nemá implementovaný nějaký Single mode window a nejde to zaškrtnout, to má s tím něco společnýho?
na ESR má TMP ještě spoustu funkcí a nastavení, páč je to ještě doplněk "starýho typu" a ovládá se v samostatným dialogovým okýnkuale na těch novejch neESR verzích, kde jsou doplňky "novýho typu", není ještě TMP předělanej a má jen několik málo nastavení a ovládá se přes html stránku (to jsem zjistil na linuxu Mint, kterej mám na flešce)
Nějak nechápu lidi, co to nechápou ... používáte snad dnes 286ku a DOS? Ne. Prostě s dobou se mění i požadavky. To není nenažranost.
nemam pocit zeby weby boli az o tolko lepsie ako boli pred 5 rokmi. zato ff je nenazrany vyrazne
Spíš bych uvítal návrat 10 let staré "technologie" co byla v prohlížeči Opera pro mobily, který komprimoval stránky (zejména obrázky) a tyto ořezané data pak posílal do mobilu, takže se drasticky ušetřily data i vytížení procesoru.Ta datová nenažranost dnešních webů a nenažranost mobilních operátorů je fakt děsná.Podobný efekt by mělo kdyby se zlynčovali pomocí dehtu a peří vedení ČTÚ a management oligopolní trojky operátorů. Jiné možnosti ve státě s mizernou vymahatelností práva nevidím.
Kompresi stránek už umí normálně webové servery i prohlížeče.https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Heade...
Zajímavé.A dá se to nějak použít v praxi, přímo v mobilnám telefonu, nebo je to jen pro geeky a programátory?Navíc obrázky už jsou v komprimovaném formátu. Takže datovou režii sníží jen změna rozlišení, nikoliv komprese.
Pokud to má server zaplé, funguje to automaticky. A zaplé to podle mě drtivá většina má. Třeba Živě co tak koukám na hlavičky určitě.
HTTP komprese samozrejme s obrazkama neudela nic (pokud to nejsou nekomprimovany bitmapy). Kazdopadne rozliseni nema s rezii nic spolecnyho. Asi's myslel datovej objem a ten je krome rozliseni zavislej i na mire a typu komprese.
Tahle technologie stále funguje např. v androdí Opeře mini a samozřejmě na desktopové i v mobilní Opeře jako Turbo (to ale nemá tak vysokou kompresi jako v mini, protože stránku komplet nepřežvejká ale jen zkompresí a sníží velikost obrázků). Na Vivaldi to pochopitelně neběží, proto tenhle prohlížeč zatím nepoužívám... nakonec i ta nová Opera se už celkem posunula. 🙂
Podle mě velká spotřeba ram v prohlížečí je špatná známka programátorů. Nejvíc ram sežerou onepage aplikace, tedy javascriptové aplikace, kde celý web od a do z běží na frontendu. Dnešní běžná praxe programování frontendu je se o zátěž ram vůbec nestarat, dokonce na každou kravinu tahat a používat pochybné frameworky a pluginy, které ani nikdo neví, jak vevnitř fungují a o zátěž ram se nikdo nezajímá. Ještě jsem v práci neslyšel, že by někdo řekl, hele ten web zabírá moc ram, pojďme to trochu optimalizovat. To je každýmu fuk.
Ano je to špatná známka programátorů. Vidím to skoro každý den - programátoři, kteří sice umí nabastlit nějaký kód, ale jakákoli optimalizace jim nic neříká. A nejde jenom o RAM, ale celkově o výkon. "Profesionální programátor", který je schopen napsat algoritmus se složitostí n! a odůvodnit to, proč by měl optimalizovat, když výkonu je dneska dost.Dělám si rodokmen. Často procházím webové archivy, kde jsou několikamegové skeny matrik. Firefox po cca hodině takového procházení sežere 4 GB RAM, a pak ho Win10 sestřelí, že prý aplikace využívá příliš mnoho systémových prostředků (mám 16 GB RAM). Otestováno, že se problém vyskytuje na jakémkoli PC cca od Firefoxu 48 až po dnes. Problém nahlášen, ale odmítli se jím zabývat. Zajímavé, že jiný prohlížeč tím problémem natrpí.
i na 64-bitovým FF? běžně se totiž distribuuje jen 32-bitovej...(a že 32-bit app maj na 64-bit systému omezení se ví)
Ano, 64-bit Firefox na 64-bit Win10. Vyskočí okno, že aplikace zabírá příliš mnoho systémových prostředků a měl bych jí zavřít. Pokud to ignoruju, tak Firefox prostě zmizí.
Pro jistotu jsem to teď vyzkoušel na 64-bitovym Firefoxu 61 a situace se trochu změnila, asi díky tomu jak rozdělovali taby do procesů. Teď už neslítne při 4 GB celý Firefox, ale při 2 GB pouze daný tab.
Naprostý nesmysl. V práci mám 32 GB a FF nesestřelím vůbec ničím, podle mě nemá limit ani na tab, ani na celý program. U tebe bude problém mezi židlí a klávesnicí.
jo jo, tak určitě. Typická ovečka, která neví o co jde, a tak aspoň papouškuje klíše o "klávesnici a židli", že B-]
Jako známý developera to napíšu asi takhle.. Co zákazník není schopný zaplatit se nedělá. Tudíž ani optimalizace (funguje to? jo, takže to takhle necháme)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Developer???
Zkus skutecnou wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Developer
cizíma jazykama 50 let nevládnu a nikdy vládnout nebudu
"známý developera" to je něco jako "říkala mi sousedka, že ..." ?
Souhlas, spousta těch, co si dnes říkají programátoři, tak jsou jen klikači a lepiči všemožných frameworků, knihoven a všeho možného. Je jim úplně jedno kolik to žere místa, paměti, že je to pomalé a dělá to ještě bůhví co.Nedávno mi jeden borec prezentoval androidí aplikaci vytvořenou nějakým geniálním nástrojem, která měla desítky MB, přitom uměla jen napsat Hello world...a bral to jako samozřejmost. Po tomhle už se pak člověk nediví ničemu.
kdysi dávno před 30 lety, kdy matfyzáci studující programování chodili v objednaný časy do terminálovýho sálu od EC1040, tak mezi sebou soutěžili, kdo asákovo zadání nějaký úlohy bude mít na nejmenším počtu děrnejch štítků...v čem programovali netuším (basic, pascal, fortran, cobol?), já byl na fyzikálním směru
Takovy souteze jsou porad. Treba https://en.wikipedia.org/wiki/Java_4K_Game_Program...
Jojo, pamatuju třeba i dobu 64k dem, které měly i slušnou 3D grafiku a hudbu...ale to je už snad 20 let zpátky. Dnešní "experti" by něco takového zplácali na několik GB.Ale i dnes si člověk může zkusit pořádně zaprogramovat, třeba s Arduinem (2kB RAM, necelých 32kB flash) a nějakým větším projektem je potřeba přesně vědět, co kde jak funguje, netahat si tam kvanta nepotřebných nebo neoptimalizovaných věcí apod.
Cituji:"I tak se ale zdá, že jsou současné moderní prohlížeče už na hranici technologických možností a spotřeba RAM jednoduše není doklad špatných programátorů, ale důsledek toho, že se dnes webový prohlížeč svou složitostí a šíří záběru podobá spíše desktopovému operačnímu systému. "Tak to pěkně lžete. Stačí aby se kvalitní programátoři vrátili k základům - (stoják, assembler,..) a problémy s pamětí přestanou.A ten zbytek programátorů se může vrátit k lopatě. Případně absolvovat jinou vysokou školu než tu v Plzni a jim podobné.
Veselé. A to byste si představoval jak, psát web ve strojovém kódu?
To zní jako nesmyslná challenge pro developery.. Radši více RAM nebo browser udělá HAM.
Assembler je úžasně přenositelný. Jinak obecně je to nesmysl, akorát se prodraží vývoj a zavleče tam další chyby, které půjdou hůř opravovat. Normální překladače dělají optimalizace, v assembleru to vloží to, co člověk napíše, takže výkonnostně by to mohlo dopadnout i hůř.
Psat weby v assembleru by asi stalo hodne penez; je vsak pravdou ze z puvodniho konceptu prenosu uspornych dokumentu se v mnoha pripadech stalo nacitani megabajtu javascriptovych knihoven plus dalsi nemaly objem dat v podobe reklam. Tak se z klienta, ktery ma prenaset male objemy dat a udrzovat je v pameti stal moloch, ktery musi do pameti nacpat vse, co mu web designer nadefinuji.
Tak stačí se podívat na Apple. iPhone vyžaduje méně RAM než Android a pak se Androidáci smějou, jak má iPhone málo RAM. 😀Holt, to může jistit Linux. Tam to snad udělají tak, aby prohlížeče RAM nežraly tak, jak u Windows.
Chromium na verzi 67 toho úplně málo nežere, ale taky kolik mám otevřených karet, že.Zajímavé ale je, že když dochází místo na té 6 GB RAM, tak Windows 10 je kompletně zasekaný, ale tady Chalet OS to je jedno, tam se to swapuje.http://i.imgur.com/Zb9skGO.png
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 7. 2018 23:18
A iPhony podporují splitscreen? Hmmm... Nope.
Jen tak dál a za chvíli nepůjde používat vůbec. Už teď má problémy, pokud si z minula pamatuje pár set otevřených tabům a načítá se pak několik minut... Představa, že každý tab sežere i dalších několik procesů je trochu děsivá.
Pár set otevřených tabů ... tohle je děsivý
Je, ale už to postupně redukuji (teď už je jenom 280 😁, blbé je, že defaultně není přehledně vidět, co tam všechno je. Ty otevřené z minula si FF pamatuje a dřív jsem je moc nezavíral a FF to zvládal. Časem něco předělali a asi se je snaží nějak zpracovávat už při otevření (třeba načítat reklamy) a to vůbec nezvládá.Používá někdo to pamatování z minula nebo ty záložky pokaždé otevírá znovu?
No já otevírám jen to, co reálně potřebuju, ale chápu, že to někomu může vyhovovat, pak by ale měl mít i dostatek paměti a výkonu obecně
stabilně 40-45 ukládanejch a znovu samootvíranejch panelůjedu na FF ESR (jsem konzerva, chci mít klasickej vzhled FF, co byl před 8 lety, ne ten pochromovanej) a tak krom ClassicThemeRestorer a blokovačů balastu používám i plnohodnotný TabMixPlus, který umí pozdržet refresh těch 40-45 panelů, dokud na nějakej z nich nepřepnu, po startu FF se tedy načítá jen ten jeden, kterej byl aktivní při jeho ukončení a je to tudíž docela rychlý TMP navíc má možnost časování refreshe (vhodný pro stránky třeba zpravodajství, počasí, portálu blogů), přepnout panely do chráněnýho režimu (abych si je omylem nezavřel, i když na to má obnovení zavřenejch panelů) a taky v pravidelných intervalech ukládá session, jo a taky nový panely otevíraný kolečkem nedává vedle aktivního panelu, ale až na konec a nedělá tak bordel v panelech jako IE a chromajzl, u kterýho tohle chování nejde vypnout
Načtení obsahu tabů na vyžádání včetně lazy loadingu má FF v základu zapnuto (verzi 52 ESR nevyjímaje). Pomocí předvolby browser.sessionstore.restore_pinned_tabs_on_demand v about:config lze aplikovat i na připnuté panely.Pokud si to někdo se stovkami panelů deaktivuje, a pak brečí, že je prohlížeč dlouhou dobu po startu zasekaný, jde o pacienta, kterému není pomoci.Mě FF 63 s hromadou doplňků automaticky obnovující relaci skládající se ze čtyř oken a cca 120 panelů startuje do plně funkčního stavu přibližně 15s.
z mé zkušenosti mohu říci, že si s tím FF dokáže dobře poradit a ani pro mě to není zásadní problém se v tom vyznat (stačí do adresního řádku napsat část titulku nebo URL adresy a nabídne se přepnutí na otevřenou kartu), spotřebovaná paměť je vyšší (asi 3GB) ale není to problém, protože zbytek aplikací toho tolik nezabere.
Firefox defaultne nenacita zapamatovany taby dokud na ne nekliknes. Takze pokud tobe se to chova jinak, tak mas asi nakopnutej profil, doporucuju smazat profil a zacit znova...
8GB RAM je teď základ pro BFU, ale pro ostatní bych spíš začal na 16GB RAM.Browsery nejsou jediný software, který používá RAM...
4GB RAM má dnes mobil vyšší střední třídy, ale i tak se najde spousta lidí co doma opečovávají svůj 10 let starý low end a ještě se prezentují výroky, že Intel Core 2 generace je extra výkonný CPU a 4 GB RAM musí stačit na 30 let jelikož cena operačních pamětí za posledních 5 let vzrostla. Ale jistě investice pár tisíc do RAM na několik let je prostě pro spoustu zdejších uřvánků nepřekonatelná hranice. Už čekám témata na poradně: PC na net a občas hry do 10 000 Kč 😀
Občas na hry za 10k? Cloud a můžou si dokoupit výkon na určitý čas 😃Už se všichni asi nemůžou dočkat doby, kdy PC budou jen grafické terminály na cizí mašiny 😊
Díky, že souhlasíte..
Jsem podle mě nadprůměrný uživatel co se týče počtu běžících programů a zatížení RAM + PC nerestartuji a do 8GB se vejdu v pohodě na Windows 10 64 bit.
Přesně tak!!!
No já bych si to dovolil shrnout asi takhle.https://imgur.com/NdUxNIbBrowser, outlook, steam (jen klient, žádná aktuálně spuštěná hra), spotify.Už teď se nevejdu, zítra nové ramky :)
Memory management Windows 7 a Windows 10 jsou dost rozdílný.
Co ty levny notebooky s 2gb ram, 32gb ulozistem a procesorem z psacího stroje? Obchody jsou jich plny.
Kupte si více RAM. HURR DURR.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.