Firefox vs. Opera: Skutečně má Opera tak unikátní funkce?

Prohlížeč Opera toho prý umí mnohem více než jakýkoliv jiný prohlížeč. Jaká je ale skutečnost? Vzali jsme Firefox a nainstalovali několik dropbných doplňků. Jak to asi dopadlo?

Když si nainstalujete Firefox, máte prohlížeč, který kromě základních bezpečnostních funkcí neumí prakticky nic navíc. Všechny nadstandardní funkce si musíte doplnit sami. Naopak po instalaci Opery můžete okamžitě začít pracovat s nástrojem nadupaným funkcemi od hlavy až k patě. I přes tyto na první pohled zcela odlišné přístupy se oba prohlížeče těší v současnosti velké podpoře.

Už z výše zmíněného ovšem plyne jedna velká přednost Firefoxu. Budete-li chtít, můžete si z něj „udělat Operu“. Stačí doinstalovat sadu správných doplňků. Jak si tedy Firefox obohatit o funkce, na nichž Opera staví?

Synchronizace oblíbených položek

Jednou z novějších funkčních dovedností Opery je možnost synchronizace oblíbených položek se vzdáleným internetovým serverem. Díky tomu můžete mít kdykoliv a kdekoliv přístup k „bookmarkům“, stačí otevřít Operu a zadat potřebné uživatelské údaje.

Na podobném principu funguje ve Firefoxu doplněk Foxmarks Bookmark Synchronizer. Po rychlém vytvoření uživatelského účtu synchronizuje oblíbené položky na vzdálený internetový server, buď z Firefoxu nebo přímo prostřednictvím webového rozhraní se k těmto pak dostanete odkudkoliv, kde je k dispozici připojení na internet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foxmarks Bookmark Synchronizer archivuje všechny záložky

Hned v tomto prvním bodě má ale Opera jednu výhodu – prostřednictvím jejího nástroje můžete totiž synchronizovat i s mobilním internetovým prohlížečem Opera Mini. Foxmarks tuto možnost nenabízí.

Pokud chcete synchronizovat nejen záložky, ale i uložená hesla, cookies a další informace, vyzkoušejte také doplněk Google Browser Sync anebo rovnou rozšíření ze stáje Mozilla Labs jménem Weave.

Speed Dial

Další v Opeře velmi oblíbenou a hojně využívanou funkcí je Speed Dial, tedy jakási matice nejnavštěvovanějších internetových stránek, která se uživateli objeví při otevření nového okna prohlížeče. Místo zadávání internetové adresy pak stačí kliknout na miniaturu webu a můžete začít pracovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fast Dial toho umí mnohem více než nativní Speed Dial v Opeře

To samé nabídne Firefoxu doplněk Fast Dial. Na rozdíl od Opery si ale Fast Dial můžete nejrůznějšími cestami přizpůsobit, místo miniatury si nechat zobrazit logo serveru nebo libovolný obrázek, upravovat barevná schémata a popisky a další.

Gesta myší

Mnoho uživatelů si zvyklo místo klávesnice, tlačítek a standardních ovládacích prvků pracovat s webem prostřednictvím „myších gest“. V případě správného nastavení dokážou gesta myší výrazně usnadnit práci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S gesty myší si ve Firefoxu poradí třeba FireGestures

Ovládání prohlížeče prostřednictvím myši je poměrně populární funkcí, takže stačí chvíli hledat a najdete několik doplňků, o něž si můžete svůj Firefox rozšířit. Asi nejlepším z nich je nástroj FireGestures. V nastavení si můžete vybrat z desítek nejrůznějších akcí, přičemž každé z nich lze přiřadit vlastní gesto. K dispozici jsou také uživatelské skripty pro uživatele se specifickými požadavky.

Pokročilá práce se záložkami

V základním nastavení Opery je také nástroj, kterého si možná na první pohled ani nevšimnete. Jedná se o nabídku pokročilé práce s panely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tab Mix Plus dokáže s panely skutečné divy

Pro Firefox existuje v tomto ohledu velmi silný nástroj - Tab Mix Plus. Nabízí uživateli širokou paletu funkcí, od výše zmiňovaných až po nastavení vzhledu nově otevíraného panelu, řazení panelů do řad pod sebe nebo otevírání těch omylem zavřených.

Náhledy panelů

Tab Mix Plus doplní spoustu funkcí, jednu maličkost ale neumí – miniaturní náhledy internetových stránek v panelech prohlížeče. Tuto funkčnost doinstalujete doplňkem Tab Scope.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miniatury oken po najetí myši nad záložku s doplňkem Tab Scope

Bittorrent klient

Ač jednoduchým, přesto Opera disponuje v rámci manažera pro stahování také možností přímé práce s torrent soubory. Nemusíte si tak pořizovat žádného dalšího klienta, můžete stahovat přímo z prohlížeče. (I když, pokud to s torrenty myslíte vážně a využíváte této možnosti častěji, jen těžko si jen s Operou vystačíte.)

Podobně jednoduchý Bittorent klient pro Firefox se jmenuje FireTorrent. Funguje velmi podobně jako nativní správce stahování prohlížeče, jen místo běžných souborů stahuje položky identifikované v torrent souboru.

Pokud budete chtít klienta pro nejnovější Firefox 3.0.1, budete muset sáhnout po alternativě, doplňku FoxTorrent. FoxTorrent využívá pro stahování klienta Red Swoosh, na něhož někteří uživatelé nahlížejí jako na spyware. Zda se na to budete dívat stejně už je na vás.

FireTorrent stahujte zde

FoxTorrent pro Firefox 3.0.1 stahujte zde

Další, jako integrovaný nástroj pro čtení novinek z RSS kanálů, bezpečnostní prvky a ochrana před podvodnými stránkami, jsou k dispozici přímo v prohlížeči. Pokud si ani s touto zásobou nevystačíte, další najdete na oficiálních stránkách s doplňky pro Firefox. Mezi nejoblíbenější patří doplňky pro stahování videa příp. správu stahování.

I přesto, že lze na webu najít tisíce funkcí, o něž můžete svůj prohlížeč doplnit, na některé možnosti Opery je Firefox přeci jen krátký.

E-mailový klient

Klient pro práci s elektronickou poštou je velkou zbraní Opery. Je poměrně osobitý a spousta uživatelů na něj nedá dopustit. Navíc mají v rámci jedné instalace k dispozici sadu základních nástrojů čítajících mimo prohlížeče a pošťáka také čtečku RSS kanálů a IRC chat klienta.

Víceméně alternativou pro poštovního klienta Opery může být Mozilla Thunderbird. Tu je ale třeba instalovat a spouštět jako samostatnou aplikaci, čímž ztrácí kouzlo all-in-one řešení. Nový Firefox ale spíše spolehá na to, že poštu budete číst na webu, proto implemenetuje funkci, pomocí které lze po klepnutí na odkaz s poštovní adresou otevřít přímo zaregistrovaný webmail. Tuto novou vlastnost ale musí podporovat i samotný webmail.

Widgety

Naprosto unikátní funkcí Opery jsou miniaplikace tzv. widgety. Pro mnoho uživatelů už jde o nadstandardní funkci, která tak trochu vybočuje z kolejí, po nichž by se měl dle jejich názoru internetový prohlížeč pohybovat. Pro ostatní a zároveň pro Operu jsou widgety velkou konkurenční výhodou, otázkou ale zůstává, zdali je někdo skutečně používá.

Klepněte pro větší obrázek
Widgety v Opeře Firefox napodopit skutečně neumí

A když už bojujeme Firefox vs. Opera, pak ještě jedno srovnání. Výše zmíněné doplňky, pět otevřených záložek a prostředky operační paměti, které si jednotlivé prohlížeče ukousnou. Opera: 52 MB RAM, Firefox: 75 MB RAM. Tak který si vyberete?

Diskuze (378) Další článek: mPeníze: společné dítko Seznamu a mBanky pro platby na internetu

Témata článku: Software, Internet, Prohlížeče, Torrent, Opera, Firefox, Download, Doplňky, Unikát, Oblíbený web, Nejrůznější nástroje, TomTom One, Mozilla Firefox, Webmail, Čtení novin, Funkce, Speed, Správná funkce, Bittorent, Základní gesto, Widget, Nejrůznější cesty, SKU, Nejrůznější kanály, Opera Mini

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5