Firefox v Evropě překonal Internet Explorer 7

Firefoxu se poprvé podařilo překonat Internet Explorer v podílu na trhu. Ne však celkově, ale v souboji nejrozšířenějších verzí. Jaká je situace v Evropě na trhu prohlížečů?
Firefox v Evropě překonal Internet Explorer 7

Open source internetový prohlížeč Firefox z dílen Mozilla Corporation dokázal z hlediska podílu na trhu porazit konkurenční Internet Explorer od Microsoftu v jeho sedmém vydání. Poprvé se mu to podařilo v březnu tohoto roku a i když součtem všech verzí IE stále vítězí, pro Mozillu a její příznivce je to i tak veliký úspěch.

Jak ukazují veřejné statistiky StatCounter, Firefox 3 už má na starém kontitentě k 1. dubnu přes 34 procent uživatelů, přičemž ještě pár dní předtím se mohl pochlubit více než 37 procentním tržním podílem. Internet Explorer 7 se počátkem dubna asi o půl procenta vrátil do vedení, dá se však přepokládat jeho pokles vlivem nástupu osmé verze.

Celkově stále vede Internet Explorer

Pokud se podíváme na celková čísla bez rozlišování verzí, Microsoftu patří 50 procent evropského trhu s prohlížeči, avšak jeho podíl neustále klesá. Ještě koncem loňského roku mu patřil téměř 60 procentní podíl. Firefoxu se naopak podařilo za tři měsíce poskočit o téměř 7 procent na 37,91 procenta. Odborníci nicméně přepokládají mírný nárůst podílu Internet Exploreru v závislosti na vydání finální osmé verze. Dlouhodobě se však vyšší trend růstu v Evropě připisuje právě Firefoxu, který by měl ještě tento rok přijít s očekávanou verzí 3.5.

Evropskou trojkou je Opera, jenž si dlouhodobě drží stabilní podíl těsně pod 7 procent. Alespoň částečně tak anuluje své relativní neúspěchy na severoamerickém trhu, kde se netěší příliš velkému zájmu. Shrnutí situace internetových prohlížečů ve Spojených státech si můžete pročíst v našem včerejším souhrnu.

Čtvrté místo patří evergreenu Safari, které je stejně jako Opera dlouhodobě velice stabilní a aktuálně si drží podíl 2,5 procenta. Od konce loňského roku o několik desetin procenta vyrostl Google Chrome, jehož současný stav se zastavil na 1,98 procentech. Mnozí diskutující se shodují, že by podíl těchto dvou prohlížečů mohl v průběhu roku trochu narůst. Apple totiž chystá finální čtvrtou verzi konečně vyladěnou i pro Windows, Google pak chystá vylepšenou druhou verzi. Oba prohlížeče zajímají uživatele zejména z hlediska rychlosti načítání stránek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkově bez rozlišené verze prohlížeče stále vede Internet Explorer, podíl už je však na hranici 50 procent. Samostatný IE7 už však byl třetí verzí Firefoxu pokořen. Zdroj: StatCounter (tisková zpráva)

Situací na evropském trhu s prohlížeči by mohl zamíchat i finální verdikt Evropské komise ve věci sporu Microsoftu a Opery. Mnozí odborníci se ale shodují, že pokud zůstane pouze u toho, že se ve Windows 7 v základu neobjeví IE8, prakticky nic se nestane. Příliš veliký rozruch by nemuselo způsobit ani začlenění jiných prohlížečů do systému Windows Update a prakticky jediný opravdu významný vliv by mohla mít přítomnost prohlížečů přímo v instalaci, kdy by si uživatel mohl vybrat, co se nainstaluje v základu.

Diskuze (80) Další článek: Software se neprodává, Corel prohloubil ztrátu na 1,5 milionu dolarů

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Open source, Internet Explorer, Firefox, Mozilla Corporation, Podíl, Velká trojka, Významný vliv, Finální verze, Evergreen, Relativní neúspěch, Mírný nárůst, Mozilla Firefox


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 150


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk