Prohlížeče | Překladač | Firefox | Mozilla | Doplňky do prohlížeče

Firefox umí překládat stránky i bez internetu. V doplňku mají prsty i Češi

Zdroj: cocoparisienne / Pixabay
Firefox umí překládat stránky i bez internetu. V doplňku mají prsty i Češi | Zdroj: cocoparisienne / Pixabay

Ve Firefoxu je dostupný nový doplněk zaměřený na offline překlady webových stránek. Vytvořila jej sama Mozilla, která jej navrhla tak, aby procesy strojového učení probíhaly přímo na počítači, nikoliv v cloudu jako u klasických internetových překladů. Firefox díky tomu získal nástroj, který byl dosud výsadou konkurenčních firem.

Doplněk se jmenuje Firefox Translations a můžete si jej stáhnout zde, odkud se automaticky nainstaluje do prohlížeče. Tlačítko pro překlady se poté objeví ve vyhledávacím poli u URL a stránku přeloží pokaždé, když na něj kliknete. Jen první použití trvá, nástroj nejprve potřebuje stáhnout do počítače potřebné soubory, aby mohl pracovat právě v offline režimu.

Určitá limitace je, že zatím nenabízí mnoho jazyků. Překlady jsou aktuálně dostupné jen z angličtiny do španělštiny, estonštiny, němčiny, bulharštiny, bokmål (typ norštiny), portugalštiny, italštiny a češtiny. Náš jazyk tak dostal přednost například před čínštinou nebo francouzštinou. Kdy budou dostupné i překlady mimo angličtinu, Mozilla neuvádí, ale tvrdí, že pracuje na rozšíření do ruštiny, islandštiny, perštiny a nynorsk (další typ norštiny).

Klepněte pro větší obrázek
Pokusný offline překlad anglické stránky do češtiny. Není to zdaleka dokonalé, ale jádro sdělení pochopíte

Jedním z důvodů menší nabídky je fakt, že Mozilla doplněk vytvořila se spolupráci s Projektem Bergamot, což je konsorcium zaštitované Evropskou unií, jehož cílem bylo vytvořit právě překladač pro webové stránky na bázi strojového učení, který nebude závislý na cloudových procesech. V očích EU tento přístup znamená větší ochranu soukromí, jelikož data zůstanou lokálně na PC a neprobíhá jejich odesílání do dalekého data centra. 

Součástí konsorcia Bergamot je i pražská Univerzita Karlova (zřejmě důvod, proč je čeština mezi prvními jazyky), dále pak Edinburská univerzita či Sheffieldská univerzita. Výsledný doplněk je tedy do jisté míry výsledkem akademické snahy.

Po vyzkoušení je zřejmé, že Firefox Translator zatím není zdaleka tak dokonalý jako předkladače od Googlu nebo dokonce DeepL, k tomu ještě zbývá kus cesty, nicméně text s trochou snahy pochopíte. S domovskou stránkou BBC měl doplněk trochu problém, překlad CNN dopadl o něco lépe. Také proces není nejrychlejší, avšak pokud potřebujete offline překlady stránek či vám velmi záleží na ochraně soukromí, použitelný nástroj to je. 

Diskuze (7) Další článek: MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

Témata článku: Google, Prohlížeče, Internet, Překladač, Firefox, Evropská unie, Strojové učení, Mozilla, Doplňky do prohlížeče, Stránka, Doplňky, CNN, BBC, Překlad, Počítač, Edinburská univerzita, Webová stránka, Univerzita KarlovaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Zatímco spousta dalších společností v posledních letech zachraňuje jeden průšvih za druhým, Capcomu se daří jako nikdy předtím. A to nejen na konzolích, ale i na PC.

Martin Nahodil
CapcomByznys
Genshin Impact čeká velké rozšíření. Předělá celé souostroví a přidá novou hratelnou postavu

Genshin Impact čeká velké rozšíření. Předělá celé souostroví a přidá novou hratelnou postavu

Oblíbené free-to-play RPG v červenci opět rozšíří svůj fantasy svět.

Martin Nahodil
Genshin ImpactOznámení