Firefox | AVG | Avast | Doplňky do prohlížeče

Firefox stáhl doplňky Avastu a AVG. Měly sbírat příliš mnoho osobních dat

Foto: Pixabay.com
Firefox stáhl doplňky Avastu a AVG. Měly sbírat příliš mnoho osobních dat | Foto: Pixabay.com

Celkem čtyři doplňky z produkce českých antivirových firem se v uplynulém týdnu rozhodl stáhnout ze svého obchodu Firefox. Reagoval tak na informace, že v nepřiměřené míře shromažďovaly data o uživatelích a jejich historii prohlížení. Zásah se týká rozšíření Avast Online Security, AVG Online Security, Avast SafePrice a AVG SafePrice. Ke stejnému opatření přistoupila i Opera. 

První dva zmíněné doplňky slouží za běžných okolností k upozorňování na podezřelé stránky, které mohou obsahovat škodlivé kódy. Další dva mají využití při internetovém nakupování, pomáhají s porovnáváním cen, vyhledávání slevových kódů apod. 

Příliš mnoho dat

Podezření, že všechny čtyři doplňky shromažďují o lidech příliš mnoho dat, vyslovil poprvé na konci října tvůrce AdBlock Plus Wladimir Palant. Podle něj doplňky sbíraly informace dalece nad rámec toho, co ke své činnosti potřebovaly. Podrobné informace o navštívených stránkách, zakliknutých odkazech či otevřených záložkách se přitom odesílaly na servery Avastu. Shromažďování těchto dat přitom pravidla Mozilly vysloveně zakazují.

I když své poznatky Palant publikoval před déle jak měsícem, hlášení Mozille a dalším prohlížečům podal až 2. prosince. Z Firefoxu doplňky zmizely do 24 hodin, to samé udělala i Opera. Jediný Chrome zatím nezareagoval, v době psaní textu byla rozšíření stále volně dostupná ke stažení, byť porušují i pravidla Googlu. 

Je pochopitelné, že pro antivirovou společnost jsou data o tom, jak uživatelé procházejí weby a jak se na nich chovají, velmi cenná. Díky tomu pak mohou lépe odhalovat anomálie způsobené škodlivým softwarem. Ovšem detailní historie navštívených stránek může vytvářet velmi podrobný osobnostní profil, který lze snadno spojit i s konkrétním člověkem. Taková data už by byla velmi cenná a zneužitelná. Není sice prokázáno, že by Avast něco takového dělal, ale jsou to právě ty důvody, proč sběr takto podrobných dat Mozilla, ale o Opera či Google, v rámci doplňků zakazují. 

Brzy by měly být zpět. Opravené

„Avast spolupracuje s Mozillou na vyřešení tohoto problému. Prostřednictvím obchodu Mozilla nabízíme rozšíření prohlížeče Avast Online Security a SafePrice již řadu let. Mozilla nedávno aktualizovala své obchodní podmínky a my s ní nyní spolupracujeme na nezbytných úpravách našich rozšíření tak, aby odpovídaly novým požadavkům,“ vysvětlila nám Dominika Kalašová z české centrály Avastu. 

„Rozšíření Avast Online Security je bezpečnostní nástroj, který chrání uživatele na internetu, kromě jiného před infikovanými weby a phishingovými útoky. Aby tato služba fungovala správně, je nezbytné, aby mohla shromažďovat historii adres URL. Avast to však provádí bez shromažďování či ukládání identifikačních údajů uživatele,“ vysvětluje Avast důvody, proč ke sběru dat docházelo. 

Doplňky by se nicméně měly v nabídce brzy opět objevit. „Již jsme některé nové požadavky Mozilly implementovali a vydáme další aktualizované verze, které budou s těmito požadavky plně kompatibilní a transparentní. Ty budou brzy k dispozici jako obvykle v obchodě Mozilla,“ sdělila redakci Živě Dominika Kalašová.

Firefox už nebude zobrazovat otravná povolení k oznámení:

Diskuze (12) Další článek: Jak bude vypadat výzkum exoplanet: V roce 2050 bychom jich měli znát až 100 miliónů

Témata článku: Google, Internet, Prohlížeče, Chrome, Opera, Firefox, AVG, Mozilla, Soukromí, Avast, Sledování, Doplňky do prohlížeče, Avast Online Security, Uživatelé, Avast a AVG, Online Security, Avast SafePrice, Data, Rozšíření, Doplňky, SafePrice, Osobní data


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5