Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Firefox sleduje část uživatelů, jak reagují na dialogová okna. Prohlížeč chce otravné výzvy eliminovat

Firefox sleduje část uživatelů, jak reagují na dialogová okna. Prohlížeč chce otravné výzvy eliminovat

Otravné dialogy, vyskakující na uživatele z různých webů, přiměly tvůrce webového prohlížeče Mozilla Firefox k poměrně radikálnímu kroku. Místo dialogového okna bude prohlížeč zobrazovat v panelu jen malou ikonu.

Vývojáři tak reagují na požadavky uživatelů, kteří vyskakující dialogy stále častěji považují za obtěžující. V dřívějších verzích sice nabídli možnost je v nastavení zakázat, nadále však hledají efektivnější a intuitivnější řešení.

Weby obtěžovaly uživatele

Ačkoli oznámení jsou v mnoha případech užitečná, některé stránky buď odmítaly respektovat preference uživatele, nebo je prostě neúmyslně obtěžovaly. Podle Mozilly akceptovali uživatelé pouze necelá 3 % všech dialogů, kterých bylo v průběhu měsíc trvajícího testování zobrazeno celkem 18 milionů. Zdaleka nejčastěji zobrazovaným požadavkem je výzva ke svolení zasílat oznámení.

Klepněte pro větší obrázek
Výzva ke svolení zobrazovat oznámení

Kromě toho, že většina zobrazených požadavků je ze strany uživatele zamítnuta, téměř v 19 % zobrazení způsobila, že uživatelé opustili stránku ihned poté, co byli požadavkem konfrontováni. Vývojáři soudí, že některé webové stránky vyzývají k povolení oznámení „příliš brzy“, aniž by poskytovaly dostatek kontextu nebo času k rozhodnutí.

Mozilla připravuje několik možných řešení. Nejprve v „nočním sestavení“ („nightly builds“) verze 68 zakáže po dobu dvou týdnů zobrazování oznámení. Poté bude další dva týdny testovat upozornění na oznámení v podobě malé ikony v adresním řádku prohlížeče. Tato ikona umožní uživatelům rozhodnout se, zda jim mohou stránky odesílat oznámení, nebo ne.

„Máme podezření, že vyžadovat interakci s uživatelem není dokonalým řešením tohoto problému. Abychom našli lepší přístup, musíme se dozvědět více o tom, jak naše populace uživatelů reaguje na výzvy k povolení,“ uvádí Mozilla na svém blogu.

Sledování s dobrým úmyslem

V rámci Firefoxu 67 bude na omezeném vzorku probíhat sledování chování uživatelů. Tvůrci prohlížeče hodlají monitorovat, jak uživatelé reagují na různé výzvy, včetně toho, jak dlouho byl uživatel na daném webu a zda požadavky z jeho strany dříve odmítl.

Vývojáři slibují, že sběr dat nebude probíhat celoplošně, ale bude zahrnovat pouze malé procento uživatelů. Počítá se s tím, že v budoucnosti, bude prohlížeč schopen odmítnout udělit oprávnění k zobrazování oznámení automaticky, pokud budou vypadat podezřele.

Jedním z nejčastěji zobrazovaných dialogů je požadavek na možnost posílat oznámení o nově publikovaných článcích formou push notifikací které lze odeslat i po odchodu z webu. Protože objem těchto požadavků neustále rostl, začaly se stále častěji objevovat hlasy, žádající omezení toho, jak a kdy mohou webové stránky požádat o oprávnění k zasílání oznámení.

Diskuze (4) Další článek: Pozor, je tu nová vlna vyděračských e-mailů. Vyděrači už se docela naučili česky

Témata článku: Prohlížeče, Web, Firefox, Mozilla, Okno, Část uživatelů, Mozilla Firefox, Uživatelé, Oprávnění, Výzva, Sběr dat, Prohlížeč, Oznámení, Požadavek, Dialog


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu