Prohlížeče | Firefox

Firefox se brzy přestane ptát, co se soubory. Rovnou je stáhne tak jako Chrome

Na ty, kteří používají Firefox, z nepříliš velké vzdálenosti pohlíží změna v přístupu ke stahovaným souborům. Prohlížeč od Mozilly je v tomto ohledu ze staré školy. Soubory totiž automaticky nestahuje, při pokusu o stažení nejdříve zobrazí okno s nabídkou možných akcí.

Kromě zrušení stahování můžete soubor uložit do výchozího umístění, případně ho rovnou otevřít ve výchozím nebo vybraném programu. (Pro spustitelné programy to neplatí, ty musíte vždycky uložit do vybrané složky a až pak je vám dovoleno je spustit.) Otevření lze pro daný typ souboru nastavit jako výchozí.

Chcete výzvu? Ponecháte si ji

Chrome a další populární prohlížeče se dnes ve výchozím stavu chovají jinak – soubor bez ptaní rovnou stáhnou do určeného umístění. Právě takhle se začne chovat Firefox 97, který vyjde 8. února. Kdyby vám to nevyhovovalo a chtěli jste se vrátit ke starému pořádku, tak budete moct.

Jak upozornil Martin Brinkmann, před lety automatického stažení bez uživatelské interakce využil jeden útok na Chrome. Pokud se před stažením ukáže výzva, máte stále ještě možnost si akci rozmyslet – možná jste na odkaz klepnuli omylem? (Soubory prochází interní kontrolou a na podezřelé soubory vás prohlížeč upozorní.)

Klepněte pro větší obrázek
Firefox 96 je poslední verzí, která se vás standardně před
stažením zeptá, co se souborem udělat

Tyto útoky nicméně nejsou časté a výchozí chování prohlížečů je už roky určované především vedoucím Chromem. V tomto případě existuje konsenzus, že obětování komfortu se nevyplatí. Ze staré školy je dnes ještě např. Vivaldi, který podobně jako Firefox – tedy až do verze 96 – při stahování zobrazí dialog s výběrem akcí.

Zdroje: Firefox 97 beta | gHacks Tech News

Diskuze (16) Další článek: Erupce sopky v Království Tonga byla silnější než výbuch atomové bomby svržené na Hirošimu

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Chrome, Mozilla, Vivaldi, Soubor, Stažení, Okno, Stará škola, Prohlížeč, Ghacks, Tech News, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování