Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Firefox schová otravné výzvy k povolení oznámení – uživatelé je skoro vždy odmítali

Firefox schová otravné výzvy k povolení oznámení – uživatelé je skoro vždy odmítali

V dubnu tohoto roku Mozilla oznámila, že se hodlá zabývat otázkou obtěžujících výzev, nabízejících uživatelům možnost zobrazovat oznámení právě prohlíženého webu. Ty se zpravidla objevují v okamžiku načtení webové stránky a uživatel má na výběr mezi souhlasem a trvalým, či dočasným nesouhlasem. Z tohoto důvodu vývojáři provedli řadu studií a experimentů týkajících se těchto výzev.

V pondělní zprávě Mozilla publikovala výsledky svého výzkumu, v jehož rámci se snažila najít jednoduché a funkční řešení této problematiky. Na základě získaných dat změní způsob, jakým webový prohlížeč nabízí zobrazování oznámení.

Otravná dialogová okna

Výzva k povolení oznámení mívá podobu dialogového okna, které zobrazuje otázku, zda uživatel dané stránce povolí zobrazovat oznámení – například informace o aktualizaci či upozornění na nově vydaný článek. Některé weby tuto možnost využívají i k zobrazování reklamních sdělení.

Výzvy se zobrazují po načtení stránky a uživatel na ně musí nějakým způsobem reagovat. To se však v příštích měsících změní – konkrétně od Firefoxu 72 je prohlížeč nebude vůbec zobrazovat. Místo toho bude u webů s tímto požadavkem k dispozici ikona, přes kterou si uživatel bude moci oznámení povolit, jak můžete vidět na následujícím videu.

Mozilla se opírá o svůj vlastní průzkum, podle kterého 99 % zobrazených požadavků není uživatelem akceptováno, ve 48 % pak jsou aktivně odmítnuty. Z 1,45 miliard výzev, které byly uživatelům zobrazeny, bylo přijato pouhých 23,66 milionů, což odpovídá jedné přijaté výzvě na šedesát odmítnutých.

Telemetrický průzkum

Měření probíhalo pomocí aplikace Firefox Telemetry, která odesílala podrobnosti o tom, kdy a jak uživatelé reagovali na výzvy k povolení zobrazovat oznámení, aniž by byla odhalována jejich identita. Do průzkumu bylo zapojeno 0,1 % uživatelů Firefoxu, a to jak stávajících, tak i nových.

Dále se ukázalo, že je velmi nepravděpodobné, že by uživatel výzvu akceptoval, pokud se na stejném webu zobrazí vícekrát. Až dosud mohly weby dialog s požadavkem vyvolat při každé návštěvě, pokud uživatel výslovně nezvolil možnost, že si oznámení zobrazovat nepřeje.

Z těchto důvodů bude ve Firefoxu 70 a 71 možná odpověď „nyní ne“ nahrazena možností „nikdy nepovolit“. Od verze 72 se pak výzvy nebudou zobrazovat vůbec, pokud si uživatel nevyvolá dialog přes ikonu v adresním řádku prohlížeče.

Diskuze (31) Další článek: Nové vyšetřování odhalilo nečekaně závažné nedostatky analyzátorů dechu

Témata článku: Software, Prohlížeče, Web, Aktualizace, Firefox, Mozilla, Načtení, Prohlížeč, Oznámení, Povolení, Výzva, Uživatelé, Zobrazování


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu