Firefox pokračuje v křížovém tažení

Webový prohlížeč Firefox nadále získává tržní podíl na úkor dominantního Internet Exploreru. Tento trend se nejzřetelněji projevuje v analýze podílu jednotlivých prohlížečů na technických webech. Zajímavé je i to, že v ČR je průměrný podíl alternativních prohlížečů mnohem vyšší než v globálním měřítku.
Firefox pokračuje v křížovém tažení

O tom, že Firefox díky svým kvalitám a zároveň masivní propagaci získává stále silnější pozici, pochybuje už dnes málokdo. Snad jen Microsoft stále nepokládá prohlížeče na jádru Gecko za skutečnou konkurenci svému internetovému prohlížeči. Stavu na bojišti se v poslední době věnují nejen technologické informační servery, ale také analytici. Společnost WebSideStory vydává pravidelné zprávy o podílech jednotlivých prohlížečů na stránkách, u kterých monitoruje návštěvnost.

Boj o 90 procent

Poslední data od WebSideStory ukazují, že prohlížeč Mozilla Firefox používalo v období od začátku prosince do poloviny ledna 4,78 procenta uživatelů. Oproti číslům za předchozí období získala Panda červená na svou stranu 0,88 % uživatelů, ve stejném období poklesl počet uživatelů Internet Exploreru o 0,7 %. Přesto však prohlížeče s jádrem Internet Exploreru nadále tvoří drtivou většinu používaných prohlížečů s podílem na trhu 92,7 %. I když se hovoří o nástupu Firefoxu a ohrožení Microsoftu, ztráta 4 % uživatelů za půl roku od června 2004 nesvědčí o masivním propadu Internet Exploreru.

Čísla WebSideStory mají velice slušnou vypovídací hodnotu, společnost zpracovává data o návštěvnosti u řady velkých webových serverů jako je Best Buy, Harley-Davidson, Nokia, Sony, nebo Walt Disney, stránky, které využívají nejrůznější skupiny uživatelů, kterých je v rámci měření přibližně 30 milionů. Nová měření mají být ještě přesnější. Společnost se totiž rozhodla nadále do statistik zahrnovat pouze prohlížeče na platformě Windows, protože nová konfigurace prohlížeče Safari integrovaného do operačního systému Apple OS X zaviňovala zkreslení výsledků. WebSideStory samozřejmě není jediným zdrojem statistik, už v prosinci vyvolala pozdvižení studie společnosti OneStat, podle které klesl podíl Internet Exploreru na 88,9 procent, přičemž podíl 90 % je stále vnímán jako významná psychologická hranice.

V ČR mnohem silnější

Pod tuto hranici se ale Internet Explorer už dávno propadl. A to nejen u vybraných webů technického zaměření, jejichž čtenáři jsou obecně náchylnější ke zkoušení nových věcí a více také dbají na různá bezpečnostní doporučení, která v poslední době znějí stále častěji: "Pokud nemáte Windows XP s SP2, používejte Firefox". Například u nás v ČR už je Internet Explorer pod hranicí 90 % u řady obecně zaměřených serverů. Například cestovatelům určený server Holidayinfo.cz zatím v lednu navštívilo 87,1 % uživatelů s Internet Explorerem, podíl prohlížečů založených na jádru Gecko, které pohání i Firefox, je 10,37 %, další alternativní prohlížeč Opera používá 2,08 % návštěvníků. Další obecný server Auto.cz hlásí 84,14 % uživatelů s Internet Explorerem, podíl prohlížečů na jádře Gecko dosáhl 15,5 %. Do třetice porovnání u netechnických serverů web charitativní organizace Adra, která měla za poslední měsíc vysokou návštěvnost, navštívilo 11,34 % uživatelů s prohlížečem založeným na jádru Gecko, podíl Internet Exploreru dosáhl 84,54 %, hlubokou pod v Americe tak citlivě vnímanou hranicí 90 %.

Živě.cz jako technicky zaměřený zpravodajský web navštěvuje nejvíc uživatelů s Internet Explorerem, je jich ale jen 59,5 %. Prohlížeče založené na jádru Gecko dosáhly za leden zatím podílu 29,1 %, Operu používá 5,5 % uživatelů. V kontrastu se stavem na obecně zaměřených webech jsou potom české stránky věnované produktům Mozilla Foundation CZilla.cz, 79,1 % uživatelů těchto stránek používá prohlížeč založený na jádru Gecko, Internet Explorer použilo 17,51 % návštěvníků a Opera má 2,6 % podíl.

Křížové tažení?

Firefoxu a Mozilla Foundation jako takové nelze upřít, že obohatila prostředí internetu o kvalitní produkty, které mají svým uživatelům co nabídnout. Na druhou stranu je s podivem, kolik hysterie a fanatismu je s obyčejným webovým prohlížečem spojeno. Prosazování Firefoxu za každou cenu, urážky uživatelů, kteří se "zabedněně" drží Internet Exploreru a zkreslující informace o výhodách Firefoxu nakonec celému snažení Mozilla Foundation spíše škodí.

Stačí se podívat na nejzásadnější tvrzení, totiž vyšší bezpečnost webového prohlížeče Firefox. Jeho zastánci nedokáží odolat srovnávání Firefoxu 1.0 se starými verzemi Internet Exploreru, zatímco rádi přehlížejí výrazné posílení bezpečnosti, které Internet Exploreru přinesl Service Pack 2 pro Windows XP. Je to chyba, samozřejmě, mnohem účelnější a nenapadnutelné by bylo, kdyby zastánci Firefoxu více upozorňovali na to, že Microsoft nedbá dostatečně o bezpečnost uživatelů svých starších produktů. Největším bezpečnostním rizikem spojeným s Internet Explorerem je ale jeho rozšíření, které z něj dělá lákavý terč tvůrců škodlivého software. S nárůstem popularity Mozilly a Firefoxu vzroste i počet bezpečnostních slabin odhalených v těchto produktech.

Možná by bylo nejlepší prostě zakopat válečné sekery, nechat nerozhodnuté uživatele, aby si vybrali a doufat, že Microsoft i jen mírné ztráty svého podílu pochopí jako výzvu ke zkvalitnění svých produktů a inovování skutečně zastaralého jádra Internet Exploreru ještě před uvedením nové generace Windows, na kterou si ještě tak dva roky počkáme.

Diskuze (213) Další článek: Ke stažení: Nový Total Commander a PDFCreator zdarma

Témata článku: Internet, Firefox, Tažení, Panda, Mírný propad, Gecko, Prohlížeč, Harley Davidson, Psychologická hranice, Internet Explorer 10, Podíl, Poslední číslo, Disney, Nová konfigurace, Předchozí návštěvník, Internet Explorer 9, Explorer, Stará Nokia, Walt Disney, Masivní rozšíření, Harley


Určitě si přečtěte

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?