Firefox pokračuje v křížovém tažení

Webový prohlížeč Firefox nadále získává tržní podíl na úkor dominantního Internet Exploreru. Tento trend se nejzřetelněji projevuje v analýze podílu jednotlivých prohlížečů na technických webech. Zajímavé je i to, že v ČR je průměrný podíl alternativních prohlížečů mnohem vyšší než v globálním měřítku.
Firefox pokračuje v křížovém tažení

O tom, že Firefox díky svým kvalitám a zároveň masivní propagaci získává stále silnější pozici, pochybuje už dnes málokdo. Snad jen Microsoft stále nepokládá prohlížeče na jádru Gecko za skutečnou konkurenci svému internetovému prohlížeči. Stavu na bojišti se v poslední době věnují nejen technologické informační servery, ale také analytici. Společnost WebSideStory vydává pravidelné zprávy o podílech jednotlivých prohlížečů na stránkách, u kterých monitoruje návštěvnost.

Boj o 90 procent

Poslední data od WebSideStory ukazují, že prohlížeč Mozilla Firefox používalo v období od začátku prosince do poloviny ledna 4,78 procenta uživatelů. Oproti číslům za předchozí období získala Panda červená na svou stranu 0,88 % uživatelů, ve stejném období poklesl počet uživatelů Internet Exploreru o 0,7 %. Přesto však prohlížeče s jádrem Internet Exploreru nadále tvoří drtivou většinu používaných prohlížečů s podílem na trhu 92,7 %. I když se hovoří o nástupu Firefoxu a ohrožení Microsoftu, ztráta 4 % uživatelů za půl roku od června 2004 nesvědčí o masivním propadu Internet Exploreru.

Čísla WebSideStory mají velice slušnou vypovídací hodnotu, společnost zpracovává data o návštěvnosti u řady velkých webových serverů jako je Best Buy, Harley-Davidson, Nokia, Sony, nebo Walt Disney, stránky, které využívají nejrůznější skupiny uživatelů, kterých je v rámci měření přibližně 30 milionů. Nová měření mají být ještě přesnější. Společnost se totiž rozhodla nadále do statistik zahrnovat pouze prohlížeče na platformě Windows, protože nová konfigurace prohlížeče Safari integrovaného do operačního systému Apple OS X zaviňovala zkreslení výsledků. WebSideStory samozřejmě není jediným zdrojem statistik, už v prosinci vyvolala pozdvižení studie společnosti OneStat, podle které klesl podíl Internet Exploreru na 88,9 procent, přičemž podíl 90 % je stále vnímán jako významná psychologická hranice.

V ČR mnohem silnější

Pod tuto hranici se ale Internet Explorer už dávno propadl. A to nejen u vybraných webů technického zaměření, jejichž čtenáři jsou obecně náchylnější ke zkoušení nových věcí a více také dbají na různá bezpečnostní doporučení, která v poslední době znějí stále častěji: "Pokud nemáte Windows XP s SP2, používejte Firefox". Například u nás v ČR už je Internet Explorer pod hranicí 90 % u řady obecně zaměřených serverů. Například cestovatelům určený server Holidayinfo.cz zatím v lednu navštívilo 87,1 % uživatelů s Internet Explorerem, podíl prohlížečů založených na jádru Gecko, které pohání i Firefox, je 10,37 %, další alternativní prohlížeč Opera používá 2,08 % návštěvníků. Další obecný server Auto.cz hlásí 84,14 % uživatelů s Internet Explorerem, podíl prohlížečů na jádře Gecko dosáhl 15,5 %. Do třetice porovnání u netechnických serverů web charitativní organizace Adra, která měla za poslední měsíc vysokou návštěvnost, navštívilo 11,34 % uživatelů s prohlížečem založeným na jádru Gecko, podíl Internet Exploreru dosáhl 84,54 %, hlubokou pod v Americe tak citlivě vnímanou hranicí 90 %.

Živě.cz jako technicky zaměřený zpravodajský web navštěvuje nejvíc uživatelů s Internet Explorerem, je jich ale jen 59,5 %. Prohlížeče založené na jádru Gecko dosáhly za leden zatím podílu 29,1 %, Operu používá 5,5 % uživatelů. V kontrastu se stavem na obecně zaměřených webech jsou potom české stránky věnované produktům Mozilla Foundation CZilla.cz, 79,1 % uživatelů těchto stránek používá prohlížeč založený na jádru Gecko, Internet Explorer použilo 17,51 % návštěvníků a Opera má 2,6 % podíl.

Křížové tažení?

Firefoxu a Mozilla Foundation jako takové nelze upřít, že obohatila prostředí internetu o kvalitní produkty, které mají svým uživatelům co nabídnout. Na druhou stranu je s podivem, kolik hysterie a fanatismu je s obyčejným webovým prohlížečem spojeno. Prosazování Firefoxu za každou cenu, urážky uživatelů, kteří se "zabedněně" drží Internet Exploreru a zkreslující informace o výhodách Firefoxu nakonec celému snažení Mozilla Foundation spíše škodí.

Stačí se podívat na nejzásadnější tvrzení, totiž vyšší bezpečnost webového prohlížeče Firefox. Jeho zastánci nedokáží odolat srovnávání Firefoxu 1.0 se starými verzemi Internet Exploreru, zatímco rádi přehlížejí výrazné posílení bezpečnosti, které Internet Exploreru přinesl Service Pack 2 pro Windows XP. Je to chyba, samozřejmě, mnohem účelnější a nenapadnutelné by bylo, kdyby zastánci Firefoxu více upozorňovali na to, že Microsoft nedbá dostatečně o bezpečnost uživatelů svých starších produktů. Největším bezpečnostním rizikem spojeným s Internet Explorerem je ale jeho rozšíření, které z něj dělá lákavý terč tvůrců škodlivého software. S nárůstem popularity Mozilly a Firefoxu vzroste i počet bezpečnostních slabin odhalených v těchto produktech.

Možná by bylo nejlepší prostě zakopat válečné sekery, nechat nerozhodnuté uživatele, aby si vybrali a doufat, že Microsoft i jen mírné ztráty svého podílu pochopí jako výzvu ke zkvalitnění svých produktů a inovování skutečně zastaralého jádra Internet Exploreru ještě před uvedením nové generace Windows, na kterou si ještě tak dva roky počkáme.

Diskuze (213) Další článek: Ke stažení: Nový Total Commander a PDFCreator zdarma

Témata článku: Internet, Firefox, Stará Nokia, Masivní rozšíření, Explorer, Walt Disney, Harley, Internet Explorer 9, Tažení, Internet Explorer 10, Podíl, Panda, Mírný propad, Nová konfigurace, Poslední číslo, Harley Davidson, Psychologická hranice, Prohlížeč, Předchozí návštěvník, Gecko, Disney


Určitě si přečtěte

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 94

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání