Firefox má nové rozhraní, naláká nové uživatele?

Nová verze prohlížeče Mozilly přinesla naprosto nové rozhraní a funkce, které mají srovnat krok s konkurencí a zastavit pád Firefoxu. Vsází na rozhraní Chromu i uživatelskou přizpůsobivost.

Mozilla před týdnem přišla s novou verzí prohlížeče Firefox, která jej změnila k nepoznání. Přibyly nové funkce, které umožní snadnější synchronizaci mezi více zařízeními i přepracované rozhraní, které v Mozille jej pojmenovali Australis. Ač by se hodilo počkat na kulatější třicátou verzi, razantnější změny se dočkala verze s označením 29. 

Změn se rozhodně nedočkal pouze Firefox pro Windows, nová devětadvacítka se svými novotami přišla i na Mac, desktopový linux a Android.

Chromizace

Pokud si vývojáři v Mozille chtějí udržet současný podíl na trhu, pravděpodobně neměli jinou možnost, než přepracovat uživatelské rozhraní. To se zásadních změn dočkalo naposledy před třemi roky, kdy na systémech od Windows Vista a výš přibyla hlavní nabídka integrovaná do oranžového tlačítka v levém horním rohu. Rozhraní hlavní konkurence v podobě Chromu od Googlu a Internet Exploreru se však posunula dál a Firefox tak zůstal se svým rozhraním pozadu. Navíc mu byla cizí multiplatformnost a na různých systémech se Firefox výrazně odlišoval.

ff01.png
Nové rozhraní Australis ve Firefox 29

Nový Australis, který se dostal na všechny platformy tomu udělal přítrž. Pokud tedy otevřete Firefox 29 na Macu nebo v Ubuntu, bude prakticky totožný s tím na Windows a ani ten na Androidu se nebude radikálně lišit.

Nejviditelnější změnou je právě přesun hlavní nabídky. Na všech platformách byla přesunuta pod notoricky známé tlačítko se třemi vodorovnými čárami v pravém horním rohu. Najdete jej tedy na naprosto totožném místě jako v případě Chrome i Internet Exploreru.

ff02.png 
Nová hlavní nabídka ve Firefoxu

Pokud zatoužíte po klasické horizontální nabídce jako ve Windows XP či OS X, funguje zde obvyklá klávesa Alt, která zobrazí obvyklý panel. Jeho zobrazení však nově pročištěnému rozhraní rozhodně na kráse nepřidá.

Podobně jako Chrome se i Firefox zbavil tlačítek v adresním řádku a zůstal zde pouze Refresh stránky. Tlačítko pro přidání aktuálního webu do oblíbených se rovněž přesunulo na panel vedle hlavní nabídky. Hned vedle je potom možnost otevřít seznam všech oblíbených stránek.

Otevřené panely (nebo chcete-li karty) se dočkaly zakulacení po vzoru Chrome. Ty neaktivní jsou však oddělené pouze jemnou linkou, což alespoň subjektivně nepůsobí tak těžkopádně jako hranaté panely IE nebo ty neprůhledné v Chromu.

Velkým zásahem do celkové filozofie Firefoxu bylo přesunutí lišty doplňků. Došlo spíše ke kompletnímu zrušení a přesunutí doplňků na hlavní panel – stejně jako v případě Chromu. Jakékoliv doplňky, které vyžadují interaktivní, stále viditelný prvek se nyní budou ovládat z hlavního panelu vedle adresního řádku.

Minimálně několik prvních měsíců však tato změna zavaří vývojářům, kteří svoje doplňky přizpůsobovali původní liště. Nyní je třeba jejich přepracování pro nové umístění.

Jediným prvkem, kterým se tak Firefox odlišuje od konkurence je vyhledávací pole. I když je možné vyhledávaný text zadat i do adresního řádku, Mozilla zde ponechala i tento prvek pro konzervativnější uživatele.

Rozhraní na míru

Firefox si naštěstí i nadále zachovává pověst nejlépe přizpůsobitelného prohlížeče. A není to myšleno pouze vy smyslu počtu dostupných doplňků. Ve Firefox 29 je možné měnit, které prvky budou zobrazené na hlavním panelu a které budou ukryté v hlavní nabídce. A například onen samostatný box pro vyhledávání lze zcela vypnout a ušetřit tím místo pro další ovládací prvky prohlížeče i pluginů.

ff03.png
Režim přizpůsobení ovládacích prvků

Pro změnu prvků uživatelské rozhraní stačí v hlavní nabídce aktivovat režim Přizpůsobení. Poté je možné libovolně přetahovat jednotlivé prvky a nástroje na hlavní panel či naopak z panelu do nabídky. Navíc se zobrazí i další nástroje, které ve výchozím stavu nejsou zobrazeny ani na jednom místě. Jde třeba o odebírání RSS zdrojů, změny kódování stránky nebo okamžitý přístup k Firefox Sync.

Konečně synchronizace

Velkou výhodou konkurence je kompletní synchronizace obsahu prohlížeče. Prim samozřejmě hrají záložky, stejně tak však potěší synchronizovaná hesla nebo vyplněné formuláře. Až doposud Firefox Sync fungoval poněkud odlišně od stávajících standardů a rozhodně nepřípomínal rok 2014. Při synchronizaci bylo třeba mít aktivní alespoň jedno zařízení, ze kterého se obsah stahoval.

Nyní je sice nutné vytvořit si Firefox účet, poté již vše funguje automaticky. Mezi jednotlivými stroji se neviditelně budou synchronizovat otevřené panely, záložky, hesla, historie, doplňky a nastavení. Pokud něco z toho chcete mít unikátní na konkrétním zařízení, lze kteroukoliv položku vyloučit. No a protože si Mozilla vyvíjí i svůj operační systém Firefox OS, synchronizace se týká i této součásti vznikajícího ekosystému od Mozilly.

FF04.png

Vývojáři se v souvislosti synchonizace nechali slyšet, že výrazně zapracovali na zabezpečení dat ukládaných na serverech. A mimo jiné se také pochlubili, že začali boj proti všudepřítomnému sledování na webu – tedy trackingu. Od verze 29 již nebude možné pořídit běžnou cestou javascriptu unikátní otisk prohlížeče, který se používá pro idetifikování uživatele při cestování internetem.

Změny na pozadí

Běžné uživatele samozřejmě nejvíc zajímá to co se děje na straně front-endu, několik významných změn se událo i na pozadí, které je pro většinu smrtelníků nezajímavou zónou. Zmínit můžeme třeba vynucení HTTPS při vyhledávání pomocí Yahoo, čímž je srovnán krok s Googlem, kde zabezpečené vyhledávání funguje dva roky. Dokončené taky bylo Gamepad API, které umožňuje ovládat obsah prohlížeče pomocí herního doplňku.

Co se však Mozille stále nedaří dotáhnout do zdárného konce (a dlouho nepodaří) je rozdělení tabů do samostatných procesů. Už několik slýcháme od vývojářů, že se dočkáme multiprocesového prohlížeče se sandboxem. Bohužel, oboje se nachází ve stádiu pre-alpha a zařazení do finálního vydání je v nedohlednu.

Firefox 29 se nelíbí? Zkuste retro doplněk

Mozilla se rozhodla, že konkurenci dožene alespoň novým vzhledem, který by mohl přilákat nové uživatele, kterým nebude bránit žádná rozdílnost v rozhraní. Konzervativnější uživatelé, kteří těžce nesou každý drobný zásah do uživatelského rozhraní, však nemusí být úplně spokojeni. Pro ně je určen doplněk, který je v současné době nejžádanějším vůbec – Classic Theme Restorer. Ten se snaží v co možná největší míře vrátit vzhled prohlížeče do stavu před verzí 29. Obsahuje tak klasickou hlavní nabídku na původním místě a dokonce i možnost přidat tlačítka ze starších verzí určených pro Windows XP.

FF05.png
Doplněk, který vás vrátí v čase

Mozilla verzí 29 začala další z pokusů, jak zachránit svůj prohlížeč a odolat tvrdé konkurenci. Chrome neustále získává nové uživatele, kdežto od Firefoxu stabilně prchají. Tempo, jakým uživatelé ubývají se sice snížilo, Mozilla by však raději viděla opačný trend. Podaří se jí nové uživatele získat zbrusu novým rozhraním?

Diskuze (87) Další článek: Centr: elegantní 360stupňová kamera chce soupeřit s GoPro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,