Prohlížeče | Firefox | PDF

Firefox čtečku PDF doplní o základní nástroje na editaci. Nabídne kreslení a vkládání textu

Čtečka PDF je dnes běžnou výbavou prohlížečů, přičemž Firefox se před dvěma roky naučil vyplňovat formuláře ve formátu AcroForm. Později verze 93 přidala podporu pro formuláře XFA.

V současnosti Mozilla pracuje na tom, aby její čtečka nabídla základní možnosti editace dokumentů ve formátu PDF. Bude to tedy spíš kreslení než plnokrevná editace, kterou bychom od prohlížeče ani nečekali – na to existují placené nástroje. Protože se nové nástroje nachází v testovacím vydání produktu, nemusí být stoprocentně funkční.

Specificky si je vyzkoušíte ve Firefoxu Nightly. Teď už jsou ve výchozím stavu aktivní, takže je nemusíte složitě zapínat, jako tomu bylo donedávna. Editor nabízí kreslení a přidávání textu. (Klasické komentování a zvýrazňování označených pasáží chybí.) Při vkládání textu si určíte velikost a barvu písma. U nástroje pro kreslení zase upravíte tloušťku a barvu stopy.

firefox editace pdf (1).pngfirefox editace pdf (2).pngfirefox editace pdf (3).png

Vložené prvky se správným nástrojem označíte a upravíte, případně odstraníte. Nakreslené objekty např. snadno zvětšíte. Kdy se editační nástroje objeví ve stabilním Firefoxu, nevíme. Zřejmě nejvybavenějším prohlížečem je Edge, který láká i na přidávání komentářů a zvýrazňování. Poskytuje též podrobnější nastavení parametrů pro přidávání obsahu, např. zvětšení zmenšení mezer v textu.

Zdroje: Techdows

Diskuze (6) Další článek: Proč Jupiter nemá monumentální prstence jako Saturn? Kvůli svým velkým měsícům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,