Firefox

Firefox čekají velké novinky. Přijdou vertikální panely, seskupování stránek nebo uživatelské profily

  • Mozilla oznámila svůj dlouhodobý plán na rozvoj Firefoxu
  • Během následujícího roku do něj přidá řadu funkcí
  • Chybět nebudou skupiny stránek a vertikální panely

Firefox těží ze své značky a postavení nezávislého prohlížeče vyvíjeného neziskovou organizací, ale konkurence mu utíká. Mozilla po čase představila dlouhodobý plán na nové funkce a konečně se zase máte na co těšit. Před pár týdny jsme poukázali na to, že Mozilla vypracovala prototyp vertikálních panelů.

Značilo to reálný zájem a teď výrobce potvrzuje, že vertikální panely do Firefoxu opravdu přidá. A zlepšováků pro zvýšení produktivity bude víc. Vývojový tým plánuje seskupování panelů, což je dnes běžná funkce v konkurenčních prohlížečích. Firefox znovu objeví postranní panel.

O ničem z prezentovaného zatím nevíme víc. Není jasné, jak bude fungovat seskupování – udělat ho lze na sto způsobů. Postranní panel bude zřejmě připomínat ten z Opery nebo Vivaldiho, ale kdoví. Nejspíš si tím aktuálně není jistá ani Mozilla, protože uvedená vylepšení plánuje postupně uvádět během více než ročního období.

fx chystane novinky (1).png
Pozadí nové karty ozdobíte tapetou

Zatím jsme nezmínili všechny chystané novinky. Dočkáte se rovněž systému pro přístupnou správu profilů tak, abyste se snadno mohli přepínat mezi různými uživatelskými relacemi. Typicky mezi osobní a pracovní. Firefox sice volitelně nabízí kontejnery, ale to zřejmě není dostatečně známé, přívětivé a srozumitelné řešení. Je ale velmi pohodlné a my vás s ním naučíme pracovat.

Prostor nového panelu vyplňuje tradiční obsah jako často navštěvované stránky, ale na klasických počítačích si na pozadí nenastavíte vhodnou tapetu. Tohle se změní. Kromě obrázku pozadí vyplníte pevnou barvou. Na mobilech prohlížeč podobné možnosti dávno nabízí, byť musíte vybírat z předem připravených tapet.

fx chystane novinky (2).png
Konkurence toho umí dost, co ve Firefoxu chybí. Třeba skupiny a vertikální karty

Pracovat se bude i na dalších částech uživatelského prostředí. Nastavení ochrany soukromí má být intuitivnější a srozumitelnější, opět bez dalších podrobností. Nabídky a kontextové nabídky mají být optimalizovány. Mozilla z nich vyhostí nadbytečné položky a prioritizuje nejpoužívanější příkazy.

Vývojový tým nezatracuje ani optimalizace pod kapotou, aby byl Firefox co nejsvižnější a nejefektivnější. Mozilla si dále nemůže dovolit přehlížet probíhající AI revoluci. Momentálně uvažuje nad tím, jak využít malé jazykové modely pro lokálně zpracovávané úlohy. V následujících čtvrtletí zkusí pomocí AI generovat alternativní text pro obrázky v PDF.

Zdroje: Mozilla Connect

Diskuze (6) Další článek: Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Témata článku: , , , , , ,