Prohlížeče | Firefox

Firefox 85 nabídne cache partitioning. Web bude pomalejší, ale bezpečnější

Firefox 85 nabídne cache partitioning. Web bude pomalejší, ale bezpečnější | Zdroj: Mozilla

V lednu dorazí Firefox 85 a jednou z jeho citelnějších bezpečnostních novinek bude izolovaná cache – tzv. storage partitioning. Technologii už v různé míře používají také Safari a Chrome.

Oč se jedná? Když dnes ve Firefoxu načtete web X a poté web Y, mohou sdílet stejný webový obsah, který se tak zobrazí rychleji, protože jej prohlížeč stáhl už při prvním požadavku z webu X a bude jej držet ve své paměti.

Typicky jde třeba o populární javascriptové knihovny a webové fonty, které používají 4/5 webů. Pokud si web X načte třeba knihovnu JQuery, web Y ji nemusí stahovat znovu, protože už k tomu nedávno došlo.

Klepněte pro větší obrázek
Sledování skrze veřejnou cache prohlížeče

Je to sice výhoda, ovšem jen zdánlivá, této vlastnosti si totiž brzy všimli tvůrci nejrůznějších sledovacích technologií a zneužili ji ke svým účelům. Web Y totiž může ve skrytém iframu zkusit načíst nějaký obsah (třeba obrázek) z webu X a měřit, jak dlouho trvalo, než se stáhl.

Pokud k tomu dojde prakticky okamžitě, obrázek se načet z lokální cache a web Y tak může odhadnout, že jsme v nedávné době navštívili web X, aniž by na něm měl jakýkoliv vlastní měřící kód. Chytré, viďte?

Oddělená cache zamezí ve sledování

Obranou je právě oddělená cache, takže lokální paměť webu X je naprosto izolovaná od lokální paměti webu Y. Pokud se v takovém případě web Y pokusí načíst cokoliv, co si už stáhl web X, nepoužije se cache webu X, ale vždy jen cache webu Y. Díky tomu nelze použít výše popsanou techniku trackování podle rychlosti načítání objektů na stránce.

Klepněte pro větší obrázek
Oddělená cache pro každý z webů

Na stranu druhou to ale přirozeně přinese tu nevýhodu, že si každý web bude muset stahovat do své cache ony hojně používané a napříč weby sdílené knihovny, webové fonty aj. Trošku více to zatíží vaši internetovou linku a zabere to více místa na disku.

Na stranu druhou, jak už jsme si řekli v úvodu, storage partitioning už používají jak Safari a Chrome, takže změna u Firefoxu už asi větší škodu nenapáchá.

Diskuze (7) Další článek: Vesmírné zprávy: SpaceX uzavřela rekordní rok utajenou misí

Témata článku: Technologie, Technika, Prohlížeče, Bezpečnost, Chrome, Firefox, Safari, Paměť, Web Y, Knihovna, CacheRekonstrukce Windows 11. Vracíme staré kontextové nabídky, Průzkumník či přetahování na hlavní panel

Rekonstrukce Windows 11. Vracíme staré kontextové nabídky, Průzkumník či přetahování na hlavní panel

** Jedenáctky přišly o řadu funkcí a možností, které měly Windows 10 ** Microsoft nedostatky opraví, zatím to můžete udělat svépomocí ** Poradíme několik bezplatných nástrojů, které systém vrátí do formy

Petr Urban
Windows 11
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště