Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Firefox 77 má tři novinky. Na tu největší ale Češi nemají nárok

Necelé čtyři týdny po vydání Firefoxu 76 přichází další verze (ke stažení zde). Opravuje osm chyb a obsahuje jen několik novinek, které jsou navíc běžným uživatelům skryty.

Britové jsou po Američanech, Kanaďanech a Němcích čtvrtým národem, který bude na domovské či nové stránce vídat doporučené články. Mozilla doporučuje populární čtivo ze čtečky Pocket, kterou před lety koupilo. V české verzi Firefoxu doporučené články chybí, na stránce se zobrazí pouze ty, které si sami uložíte, pakliže Pocket používáte.

Pokud do adresního řádku zadáte about:certificate, zobrazí se nový přehled a správa webových certifikátů. Poslední novinkou pak je aktivace WebRenderu pro uživatele notebooků s Windows 10, grafikami od Nvidie a rozlišením alespoň 3440 × 1440 px. Díky WebRenderu se weby a grafika budou ve Firefoxu vykreslovat rychleji, či spíš plynuleji. WebRender se poprvé objevil ve Firefoxu 67 a postupně se rozšiřuje o různé konfigurace hardwaru.

Firefox 77 je mimochodem prvním prohlížečem, který umí zobrazit fotky ve formátu AVIF (vychází z videoformátu AV1), jenž by mohl jednou nahradit JPEG, GIF i PNG. Zatím je to však pouze experimentální funkce, kterou je třeba povolit. Stačí na stránce about:config vyhledat položku image.avif.enabled a u ní změnit hodnotu false na true. Příklady AVIFu najdete na webu Netflixu.

Na červen mimochodem připadnou hned dvě nové verze prohlížeče. Poslední den v měsíci totiž dorazí Firefox 78.

Diskuze (28) Další článek: Jiný kabel k mobilu nepotřebujete, inCharge 6 propojí všechno se vším

Témata článku: Software, Prohlížeče, Nvidia, Firefox, Mozilla, Netflix, JPEG, Novinka, Novinky, Grafika, Prohlížeč, Kanaďan, Němce, AVIF, GIF, Verze, Uživatelé, WebRender, Pocket, NoviVětší kola, větší pohodlí. Test elektrické koloběžky Umax City Racer 36

Větší kola, větší pohodlí. Test elektrické koloběžky Umax City Racer 36

Poměrně bohatou nabídku koloběžek na českém trhu rozšiřuje Umax. Nekopíruje bezhlavě konkurenci a jde svou cestou.

Jiří Kuruc
Elektromobilita
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný