Firefox 7: 6 hlavních změn nové verze

Pokud si myslíte, že je Firefox 7 naprosto nezajímavý, šeredně byste se spletli. Přináší několik zajímavých novinek, hlavně je ale šetrnější k paměti. A je to poznat.

Na konci června se objevil Firefox 5, aby ho hned v polovině srpna vystřídal Firefox 6. Ani ten se dlouho neohřál. Po měsíci a půl vyšel Firefox 7, který ukázal, jak moc se vývojáři snaží. A opravdu, snaží se.

Dříve se na vydání majoritní verze čekalo dlouhé měsíce až roky. Teď stačí pár týdnů a už se na nás sype jedna verze za druhou. Už nějaký čas tak nové verze nepřináší závratné novinky, ale jen opravují chyby a viditelné novinky jsou spíše vzácností – to je případ posledního Google Chrome 14. Nový Firefox 7 naštěstí mile překvapil. Nabídl přece jen pár vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější Firefox 7

1. Snížení paměťové náročnosti až o 50 %

Firefox od nás v minulosti pokaždé dostával přes prsty kvůli paměťové „nenasytnosti“. Postupem času se zlepšoval a i nyní vývojáři udělali kus práce. Firefox má od teď využívat o 20–30  % méně paměti, v některých případech až o 50 %. Firefox tak je pohotovější a s rychlejší odezvou.

Zlepšení byste měli poznat v těchto případech:

  • Firefox je spuštěný delší dobu,
  • máte otevřeno mnoho panelů současně (a s mnoha obrázky),
  • stránky se spoustou textu,
  • anebo používáte Firefox ve Windows.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Práce s pamětí v jednotlivých verzí. Další zlepšení přinese Firefox 8 (zdroj: Mozilla)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 První graf ukazuje práci s pamětí ve Firefoxu 6, druhý graf je chování Firefoxu 7 na stejném testu (zdroj: Mozilla)

 

2. Rychlejší synchronizace hesel a záložek

Používat Firefox na více počítačích je dnes pohodlné. Pomáhá k tomu synchronizační služba „Firefox Sync“, která synchronizuje záložky a veškerá hesla. Nový Firefox v synchronizaci vylepšil spoustu věcí, hlavní změnou je ale téměř okamžitá synchronizace. Bez zbytečného čekání.

3. Hra na schovávanou s http

Firefox od teď skrývá „http“ protokol z adresního řádku. Dělá to Google Chrome, Opera; přidal se i samotný Firefox. Tato (možná) zbytečná část internetové adresy je tak schována před zraky nic netušících uživatelů. Ovšem pouze do doby, než použijí šifrovanou verzi https – ta se nadále zobrazuje. Fajn kompromis.

Klepněte pro větší obrázek
Skryté http, https naštěstí zůstalo

4. Statistiky putují do Mozilly

Jednou z dalších „novinek“ je odesílání statistických dat přímo do Mozilly. Na pozadí tak může Firefox posílat informace o výkonu, funkcích uživatelského prostředí, paměti, instalaci či hardwarové konfiguraci. Data do Mozilly putují šifrovanou cestou přes SSL.

Nemusíte se ale bát. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Při prvním spuštění vás Firefox požádá o svolení, zdali může tato data odesílat.

5. Web Timing, MathML a další

Možná zajásají i weboví vývojáři. Dočkali se podpory Web Timing pro měření výkonnosti webu a vylepšené podpory se dočkalo matematické MathML. Webové designéry a typografy určitě potěší podpora „text-overflow:  ellipsis“, které přetékající obsah textu nahradí za tři tečky „…“.

Kromě toho bylo přepsáno zobrazování „Canvas“ operací, vývojáři slibují vyšší rychlost. A podpora WebSocket byla povýšena na osmou verzi (ze sedmé).

A je tu i jedna zajímavá změna – JavaScriptem již nelze měnit velikost oken prohlížeče, které otevřel uživatel. K oknům, které si vytvoří samotné stránky, ale budou mít scripty nadále přístup.

6. Hardwarová akcelerace

Vývojáři také zapracovali na hardwarové akceleraci. Může se vám proto stát, že vykreslené písmo bude vypadat daleko lépe, než tomu bylo v předchozích verzích.

Kromě toho je „na pořadu dne“ velká spousta opravených chyb, zlepšení stability a také bezpečnostní opravy, kvůli kterým je aktualizace na nejnovější verzi doporučena. Jestli jste odvážní, můžete si projít kompletní seznam oprav. Ale pozor, je to dlouhé čtení; vývojáři provedli přes tisíc změn.

Pokud používáte starší verzi, určitě aktualizujte na novou verzi Firefoxu 7.0. A nějaký vzkaz pro uživatele ostatních webových prohlížečů? Zkuste jej, třeba na Firefox změníte názor.

Diskuze (96) Další článek: Šestijádrové čipy Sandy Bridge-E lze teoreticky přetaktovat až na 9,5 GHz

Témata článku: Web, Prohlížeče, Open source, Firefox, Download, Nejnovější Firefox, Hardwarová podpora, Canvas, Zajímavá změna, Druhý graf, Zbytečné čekání, Nová změna, Verze, Mile, Promo


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 36

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85