Firefox 7: 6 hlavních změn nové verze

Pokud si myslíte, že je Firefox 7 naprosto nezajímavý, šeredně byste se spletli. Přináší několik zajímavých novinek, hlavně je ale šetrnější k paměti. A je to poznat.

Na konci června se objevil Firefox 5, aby ho hned v polovině srpna vystřídal Firefox 6. Ani ten se dlouho neohřál. Po měsíci a půl vyšel Firefox 7, který ukázal, jak moc se vývojáři snaží. A opravdu, snaží se.

Dříve se na vydání majoritní verze čekalo dlouhé měsíce až roky. Teď stačí pár týdnů a už se na nás sype jedna verze za druhou. Už nějaký čas tak nové verze nepřináší závratné novinky, ale jen opravují chyby a viditelné novinky jsou spíše vzácností – to je případ posledního Google Chrome 14. Nový Firefox 7 naštěstí mile překvapil. Nabídl přece jen pár vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější Firefox 7

1. Snížení paměťové náročnosti až o 50 %

Firefox od nás v minulosti pokaždé dostával přes prsty kvůli paměťové „nenasytnosti“. Postupem času se zlepšoval a i nyní vývojáři udělali kus práce. Firefox má od teď využívat o 20–30  % méně paměti, v některých případech až o 50 %. Firefox tak je pohotovější a s rychlejší odezvou.

Zlepšení byste měli poznat v těchto případech:

 • Firefox je spuštěný delší dobu,
 • máte otevřeno mnoho panelů současně (a s mnoha obrázky),
 • stránky se spoustou textu,
 • anebo používáte Firefox ve Windows.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Práce s pamětí v jednotlivých verzí. Další zlepšení přinese Firefox 8 (zdroj: Mozilla)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 První graf ukazuje práci s pamětí ve Firefoxu 6, druhý graf je chování Firefoxu 7 na stejném testu (zdroj: Mozilla)

 

2. Rychlejší synchronizace hesel a záložek

Používat Firefox na více počítačích je dnes pohodlné. Pomáhá k tomu synchronizační služba „Firefox Sync“, která synchronizuje záložky a veškerá hesla. Nový Firefox v synchronizaci vylepšil spoustu věcí, hlavní změnou je ale téměř okamžitá synchronizace. Bez zbytečného čekání.

3. Hra na schovávanou s http

Firefox od teď skrývá „http“ protokol z adresního řádku. Dělá to Google Chrome, Opera; přidal se i samotný Firefox. Tato (možná) zbytečná část internetové adresy je tak schována před zraky nic netušících uživatelů. Ovšem pouze do doby, než použijí šifrovanou verzi https – ta se nadále zobrazuje. Fajn kompromis.

Klepněte pro větší obrázek
Skryté http, https naštěstí zůstalo

4. Statistiky putují do Mozilly

Jednou z dalších „novinek“ je odesílání statistických dat přímo do Mozilly. Na pozadí tak může Firefox posílat informace o výkonu, funkcích uživatelského prostředí, paměti, instalaci či hardwarové konfiguraci. Data do Mozilly putují šifrovanou cestou přes SSL.

Nemusíte se ale bát. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Při prvním spuštění vás Firefox požádá o svolení, zdali může tato data odesílat.

5. Web Timing, MathML a další

Možná zajásají i weboví vývojáři. Dočkali se podpory Web Timing pro měření výkonnosti webu a vylepšené podpory se dočkalo matematické MathML. Webové designéry a typografy určitě potěší podpora „text-overflow:  ellipsis“, které přetékající obsah textu nahradí za tři tečky „…“.

Kromě toho bylo přepsáno zobrazování „Canvas“ operací, vývojáři slibují vyšší rychlost. A podpora WebSocket byla povýšena na osmou verzi (ze sedmé).

A je tu i jedna zajímavá změna – JavaScriptem již nelze měnit velikost oken prohlížeče, které otevřel uživatel. K oknům, které si vytvoří samotné stránky, ale budou mít scripty nadále přístup.

6. Hardwarová akcelerace

Vývojáři také zapracovali na hardwarové akceleraci. Může se vám proto stát, že vykreslené písmo bude vypadat daleko lépe, než tomu bylo v předchozích verzích.

Kromě toho je „na pořadu dne“ velká spousta opravených chyb, zlepšení stability a také bezpečnostní opravy, kvůli kterým je aktualizace na nejnovější verzi doporučena. Jestli jste odvážní, můžete si projít kompletní seznam oprav. Ale pozor, je to dlouhé čtení; vývojáři provedli přes tisíc změn.

Pokud používáte starší verzi, určitě aktualizujte na novou verzi Firefoxu 7.0. A nějaký vzkaz pro uživatele ostatních webových prohlížečů? Zkuste jej, třeba na Firefox změníte názor.

Témata článku: Web, Prohlížeče, Open source, Firefox, Download, Canvas, Mile, Promo, Hardwarová podpora, Verze, Nová změna, Zbytečné čekání, Nejnovější Firefox

96 komentářů

Nejnovější komentáře

 • iprth2748 29. 9. 2011 20:19:31
  já ty změny ve Firefoxu ani moc neregistruji.akorát si všimnu když ho...
 • ZmeTecK 29. 9. 2011 18:32:31
  Proč s každou novou aktualizací mi to hází víc hlášek ''Neodpovídá'' a...
 • lulinak 29. 9. 2011 13:29:42
  jojo diky za Firefox, pouzivam ho od prvnich verzi, v ramci Google masazi...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?