Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Firefox 66 nasazuje nové funkce proti automaticky přehrávaným videím a zvukům

Firefox 66 nasazuje nové funkce proti automaticky přehrávaným videím a zvukům

Mozilla novinky pro uživatele Firefoxu: připravovaná verze webového prohlížeče s číslem 66 zabrání internetovým stránkám v automatickém přehrávání zvukových klipů a videí.

Nová funkce bude blokovat pouze média, která přehrávají zvuk. Ve výchozím nastavení bude aktivní, ale uživatelé budou mít možnost vypnout toto chování v nastavení. Blokování automatického přehrávání bude k dispozici jak v desktopové, tak i v mobilní verzi Firefoxu pro Android.

Proti nechtěnému automatickému spouštění

Většina automaticky přehrávaných videí má při spuštění vypnutý zvuk. Není to ale pravidlem a uživatelé pak musí hledat zdroj, ze kterého přehrávaná zvuková stopa pochází. Právě toto nepříliš populární počínání vedlo vývojáře k implementaci blokovacího mechanismu.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox 66 „zatne tipec“ automaticky přehrávaným videím a zvukům

Podobné je to i se zvukovými doprovody webových stránek, jež se často spouštějí automaticky po načtení bez ohledu na to, zda si to uživatel přeje. Firefox 66 bude takovému chování bránit a uživatel, který bude chtít obsah slyšet, to bude muset ručně odsouhlasit.

Výjimky a ruční povolení

Jediná výjimka bude platit pro případy, kdy uživatel v minulosti danému webu povolil přístup k mikrofonu a kameře. Taková konfigurace obvykle odpovídá stránkám pro videohovory a videokonference, takže má smysl umožnit jim pracovat bez přerušování.

Na ostatních webech bude možné povolovat přehrávání multimediálního obsahu individuálně, dle vlastního uvážení. V adresním řádku se v takovém případě objeví ikona, která bude signalizovat, že bylo zablokováno médium s automatickým přehráváním. Po klepnutí se zobrazí nabídka, která umožní změnit nastavení pro danou stránku.

Firefoxu 66 s blokováním automatického přehrávání videa a zvuku bychom se na desktopech měli dočkat 19. března. Ve verze pro Android pak ve stejný den nahradí stávající blokovací mechanismus novým způsobem z desktopové verze.

Diskuze (9) Další článek: Proč se v zimě solí cesty a jak vypadá budoucnost zimní údržby?

Témata článku: Software, Prohlížeče, Android, Firefox, Aktualizace, Zvuk, Mozilla, Přehrávání, Nová funkce, Uživatelé, Nastavení, Blokování, Verze


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 39

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45