Firefox 2.0: Mozilla pokračuje v tahu na bránu

Již třetí den je na světě druhá reinkarnace prohlížeče Mozilla Firefox. Tržní podíl Firefoxu roste a verze 2.0 je zřejmým krokem vůči větší uživatelské atraktivitě. Upraven byl vzhled a často kritizované zavírání záložek či paměťová náročnost. Beze změn zůstalo jádro. Evoluce jednoho prohlížeče v jedné kapitole.
Firefox 2.0: Mozilla pokračuje v tahu na bránu

Revoluci nečekejme

Ano, přestože se autoři rozhodli poskočit s číslováním až k verzi 2.0, revoluci čekat nemůžeme. Jde spíše o postupný vývoj, který má zajistit větší tržní podíl – samozřejmě ziskem na úkor Internet Exploreru. Bohužel, vydání nových generací obou soupeřů dělilo pouhých několik dní. Zatímco Firefox v oblasti uživatelské přívětivosti a líbivosti grafického rozhraní, jedné z důležitých (a pro masy uživatelů nejatraktivnějších) změn pro 2.0, dotáhl náskok Internet Exploreru 6, Microsoft svým WIE7 opět uskočil a navíc smazal hlavní výhodu Firefoxu: více panelů v jediném okně.

V oddalování nových verzí softwaru lze spatřovat využívání dominantního postavení na trhu desktopových operačních systémů. Microsoft brzdí inovaci tím, že se snaží co nejdéle prodávat své neaktuální produkty – až do chvíle, kdy konkurence (navíc bezplatná) jeho těžce zaplacený (ale bohatě ziskový) technologický náskok dotáhne. To platí vedle Internet Exploreru a Firefoxu i například pro Office a OpenOffice.

Novinky 2.0

Firefox 2.0 přináší výraznou změnu v práci s panely. Nejsou uživatelé s neutrálním názorem. Křížek na záložce buď milujete, nebo nenávidíte. Řada nových a méně technologicky zdatných uživatelů prohlížeče vyžadovala možnost zavírat panely z jednoho každého z nich a byla vyslyšena, což může nárůstu tržního podílu jedině prospět.

Odpůrci tohoto způsobu zavírání jsou jistě navyklí na zavírání prostředním tlačítkem myši. To je však funkce, kterou se, pokud ji vůbec zná,  učí běžný uživatel používat těžce, neboť mačkání prostředního tlačítka není ve Windows nic dvakrát obvyklého. Problém navíc vyvstává na stále rozšířenějších noteboocích, z nichž většina prostředním tlačítkem jednoduše nedisponuje. Vlastník ukazovacího zařízení bez možnosti použití středního tlačítka získává novými křížky na záložkách konečně možnost zavírat i v danou chvíli neaktivní panely.

Právě podpora více záložek v jednom okně byla dříve jedním z hlavních argumentů pro přechod od Internet Exploreru. Ten ale má v aktuální verzi stejnou možnost. Nutno podotknout, že mnohem hůře řešenou – nová okna inicializovaná stránkami se totiž místo v nových panelech otvírají opravdu v nových oknech.

Tip: V případě potřeby změnit nastavení křížků na záložkách zadejte adresu about:config a změňte výchozí konfiguraci na vám vyhovující.

Klepněte pro větší obrázek

Pokročilá konfigurace Firefoxu: about:config

Kontrola pravopisu

Jakkoli není nejvýznamnější novinkou, narazíte na ni hned po instalaci, neboť uvítací stránka obsahuje odkaz na stažení jazykových balíčků. Doplněk pro češtinu má něco přes 1,1 MB. Tato funkce není nic jiného, než například z Microsoft Office známá kontrola pravopisu podle slovníku – tedy v češtině kvůli skloňování, časování, podobnosti slov a rozdílům v i/y omezeně využitelná pomůcka. Rozdílem oproti MS Office je podtrhávání rovnou čarou místo vlnovky.

Klepněte pro větší obrázek

Odkaz na stažení jazykových balíčků kontroly pravopisu vede přímo z uvítací stránky

Nároky na operační paměť

Firefox byl v minulosti často kritizován pro své značné nároky na operační paměť. Kvůli obsaženým chybám navíc spotřeba paměti neustále stoupala i během jediné instance programu. Firefox 1.5.0.6 obsazuje při třech otevřených stránkách katalogu e-shopu, jednom vyhledaném spojení v systému IDOS a jednou otevřené výchozí stránce Živě zpočátku celkem 39 MB operační paměti, přičemž se postupně pomalu rozpíná. Internet Explorer 7 na tentýž úkol potřebuje 57 MB.

Firefox 2.0 potěší uživatele reálně nižšími nároky na paměť. Při výše vyjmenovaných otevřených stránkách si systému řekne o necelých 34 MB. Pro porovnání oblíbená nadstavba Internet Exploreru Avant Browser, která do Microsoftího prohlížeče přidává většinu vlastností Firefoxu, je výrazně nenasytnější, když vyžaduje rovný dvojnásobek. V souboji o megabajty paměti jednoznačně vítězí Firefox. Internet Explorer zde má co dohánět – pokud ovšem jeho vyšší nároky nejsou z většiny způsobeny jeho integrací do systému.

Vylepšení bezpečnosti

Vedle svého největšího konkurenta byl Firefox odjakživa považován za bezpečnostní superligu. Podílí se na tom lepší návrh prohlížeče, chybějící podpora ActiveX i integrace IE v systému Windows. Oba rivalové však do souboje svých nových generací vrhají další bezpečnostní nástroj: Ochranu proti phishingu, tedy neoprávněnému zjišťování důvěrných informací uživatele (hesel, čísel platebních karet apod.).

Ochrana proti phishingu je standardně zapnuta a podobně jako v Internet Exploreru upozorňuje uživatele pokud se pokusí přistoupit k nebezpečné stránce. Seznam nebezpečných webů stahuje Firefox jednou za hodinu a kontroluje jej tedy lokálně. K dispozici je i vylepšený mód phishingové kontroly, kdy prohlížeč ověřuje jednotlivé stránky proti online službám, které by možné problémy mohly odhalit.

Problémy s rozšířeními

Velkým lákadlem a plusem pro Firefox je podpora rozšíření. Ta sice Internet Explorer podporuje také, ale zdaleka jich neexistuje takové množství. S každým vydáním nové verze se může stát, že některá rozšíření přestanou fungovat, neboť jsou otestována pouze s konkrétní starší verzí Firefoxu a pouze do té tak mají povoleno se nainstalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Instalace rozšíření se nezměnila

V případě, že chcete zkusit štěstí a zprovoznit starší rozšíření na nepodporované verzi FF, nejprve znovu zkontrolujte jestli neexistuje novější verze daného pluginu. Užitečné bývá prohledat webové stránky autora či se vůbec porozhlédnout po nějaké alternativě. Pokud nedojdete úspěchu, není nic snazšího, než soubor s rozšířením (XPI) otevřít v nějakém archivačním programu (WinRAR, WinZIP), nebo, pokud podobný program nemáte, změnit pluginu příponu na ZIP proto, aby si s ním poradila samotná Windows XP. Total commander umí soubory XPI procházet stejně jako jakékoli jiné archívy. Uvnitř archívu vyhledejte soubor install.rdf a otevřete jej v Poznámkovém bloku či jiném editoru podporujícím znakovou sadu Unicode (UTF-8).

Vyhledejte tag <em:id></em:id>, který obsahuje řetězec identifikující sekci verzí pro Firefox: {ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}. Tagy bývají někdy, podobně jako na příkladu níže, okomentovány, tudíž není potřeba konkrétní produkt hledat podle nicneříkajícího shluku písmen a číslic.

  <!-- target: Mozilla Firefox, version 1.0 to 3.0a1 -->
  <em:targetApplication>
   <Description>
    <em:id>{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}</em:id>
    <em:minVersion>1.0</em:minVersion>
    <em:maxVersion>3.0a1</em:maxVersion>
   </Description>
  </em:targetApplication>

Pokud najdete sekci Description, která obsahuje zmíněný tag, nic již nebrání změně minVersion, tedy minimální verze, nebo pravděpodobněji maxVersion – verze maximální. Hodnota může být libovolné reálné označení verze, nejjistější však bude číslo. Zadáte-li například 5.0, budete v předstihu několik let. Po uložení souboru zpět do archívu a případném vrácení přípony na XPI zkuste rozšíření nainstalovat. Práce je hotova, pokud bude prohlížeč korektně fungovat.

Tip: Další identifikátory programů:

Mozilla: 86c18b42-e466-45a9-ae7a-9b95ba6f5640
SeaMonkey: 92650c4d-4b8e-4d2a-b7eb-24ecf4f6b63a
Flock: a463f10c-3994-11da-9945-000d60ca027b
Thunderbird: 3550f703-e582-4d05-9a08-453d09bdfdc6

Vývojáři Internet Exploreru nesmí usnout na vavřínech

Firefox 2.0 je dalším krokem k porážce Windows Internet Exploreru. Jen atraktivní uživatelské rozhraní však nepostačí. Pro Internet Explorer 8 očekáváme Firefoxí banality typu obnovování předchozí session, možnost navigace v historii otevřených stránek a pochopitelně mnohem lepší bezpečnost. Práce na nové verzi IE prý již započaly. Stejně tak ale již delší dobu běží práce na Firefoxu 3.0, který by měl přinést mimo jiné nové jádro Gecko a otevřít si tak dvířka do počítačů dalších milionů uživatelů.

Diskuze (233) Další článek: Další odklad ve světě Windows: WMP 11 až 30. října

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Firefox, Unicode, Mozilla, Winzip, Zdatný uživatel, Idos, Brána, Pokročilá konfigurace, Uvítací program, Avant, Technologický náskok, Nepodporovaný prohlížeč, Hlavní lákadlo, FF, Nová sekce, Tah, Otevřené okno


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81