Nový Firefox 11 umí synchronizovat doplňky a přináší nástroje pro webové vývojáře, pomocí kterých můžete zobrazit libovolný web ve 3D modelu.
Mozilla se přihlásila o pozornost už s jedenáctou verzí Firefoxu. Seznam změn čítá téměř dva tisíce různých oprav a vylepšení. Některé z nich jsou docela užitečné, jiné spíše na pobavení.

Jedenáctá verze Firefoxu
1. 3D model libovolného webu
Jedním z nových vývojářských nástrojů je 3D pohled na web. Tato funkce už byla dříve dostupná jako samostatné rozšíření Titl. Vykreslování probíhá pomocí WebGL, náhled je vytvořen ze struktury stránky (DOM). Prostředí je plně propojené se zbytkem vývojářských nástrojů, takže se snadno dostanete ke struktuře HTML či stylů.
Trojrozměrný model webu můžete různě otáčet, přesouvat a libovolně si s ním hrát. A praktický užitek? Spíše nulový. Živě.cz vypadá takto:

Živě.cz v 3D modelu
Sami si to vyzkoušejte. V hlavním menu Firefoxu vyberte Vývoj webu -> Prozkoumat stránku, a poté vpravo dole klepněte na tlačítko „3D“.
2. Editor kaskádových stylů
Weboví vývojáři možná ani nepohrdnou novým editorem kaskádových stylů, který je nově součástí Firefoxu. Najdete jej v hlavním menu Firefoxu -> Vývoj webu -> Editor stylů. S jeho pomocí můžete spravovat jak styly použité na stránce, tak i umožňuje načíst styly ze souboru. Jakákoliv změna je pak ihned vykreslena na stránce, po skončení úprav lze styly uložit do nového souboru.

Editor kaskádových stylů (Zdroj: Mozilla)
3. Snadný přechod z Chromu
Firefox ví, že mu utíkají uživatelé směrem ke Google Chrome, takže chce ulehčit přechod těm na opačné straně barikády. Přidal proto jednoduchý nástroj pro snadné přenesení všech záložek, historie a cookies z Chromu do Firefoxu.
4. Synchronizace doplňků
Pokud používáte Firefox na více počítačích, určitě vás potěší nově přidaná synchronizace doplňků. Kromě nich je možné synchronizovat záložky, hesla, předvolby, historii a panely.

Synchronizovat nově můžete i doplňky
5. Podpora protokolu SPDY
Firefox se může pochlubit experimentální podporou nového protokolu pro rychlejší web. Je jím SPDY od Googlu, který si klade za cíl až o 50 % zkrátit prodlevu během načítání webových stránek. Využívá k tomu více požadavků na spojení, kompresi obsahu a odstraňuje zbytečné hlavičky. Více se dočtete na webu projektu SPDY.
6. HTML 5, CSS a další
Už spíše drobností je rozšíření podpory kaskádových stylů o vlastnost text-size-adjust, úprava vzhledu HTML5 videa, nová podpora outerHTML a parsování HTML v rámci XMLHttpRequest.
Na seznamu oprav také najdeme osm bezpečnostních oprav, pět z nich se věnovalo kritickým problémům. Úplný přehled oprav Firefoxu 11 najdete v seznamu změn.