FinePix 2800 Zoom: Kostka je vržena

Jako by nás od prvního pohledu chtěli návrháři z Fuji přesvědčit, že fotoaparát FinePix 2800 Zoom není obyčejný kompakt – vnější provedení je inspirováno nezaměnitelným tvarem klasických jednookých zrcadlovek a šestinásobný optický zoom také vybočuje z dosud zavedených digitálních zvyklostí.
Tento článek najdete v časopisu Computer 8/02, který vyšel 25. dubna 2002.
Daniel Mikšík:

Výbava

Zrcadlo bychom sice před snímacím čipem s dvěma miliony efektivních světlocitlivých buněk hledali marně, ale ani tak není podobnost se zrcadlovkou pouze vnější – další vyjádření nachází v elektronickém hledáčku poskytujícím skutečný obraz snímané scény. Ten odstraňuje hlavní nevýhodu průhledového hledáčku – paralaxu –, ale zůstává překvapivě mnoho dlužen pokrytí scény, které dosahuje pouhých 80 %.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadní předností tak zůstává především objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností v rozsahu 38–228 mm – šestinásobný optický zoom ještě zdaleka není v této třídě standardem. Zaostřit umí nejen na dálku, ale také „na blízko“: v režimu makro od 10 cm, jinak od 0,8 m.

Klepněte pro větší obrázekAparát nepřekypuje funkcemi, zachovány byly ty nejdůležitější: Vybrat lze jednu ze sedmi přednastavených hodnot vyvážení bílé barvy, korekci expozice v rozsahu +/–1,5 EV, režimy blesku (kromě standardních také synchronizace s dlouhými časy závěrky), nastavitelná není citlivost snímače (trvale 100 ISO).

Potěšitelná je rychlost tohoto přístroje. První fotografii pořídí v průměru za 3,39 s, zpoždění za spouští bez namáčknutí činí na digitální poměry skvělých 0,6 s (při širokoúhlém objektivu), zpoždění s namáčknutím je naopak o něco větší – průměrně 0,26 s.

V praxi

Ovládání fotoaparátu bylo maximálně zpřehledněno, všechna nastavení jsou prováděna v barevném grafickém menu zobrazovaném buď na LCD monitoru nebo v hledáčku. Práce je tak o něco pomalejší, ale jednoduše srozumitelná všem uživatelům. Dobrý dojem z menu trochu kazí skutečnost, že při manuálním režimu fotografování už v něm nezbylo místo pro nastavení samospouště, která je tak dostupná pouze v režimu automatickém, neumožňujícím na oplátku korigovat expozici a nastavit vyvážení bílé barvy.

Ovládací prvky sestávají z přepínače režimu (fotografování, prohlížení, videozáznam), vypínače a tlačítka spouště na horní straně aparátu, další čtyři tlačítka jsou rozmístěna kolem LCD monitoru na zadní straně přístroje: přepínač mezi elektronickým hledáčkem a LCD monitorem, přepínač zobrazení (s informacemi o nastavení, bez informací, s informacemi a pomocnou mřížkou pro lepší zachování svislic a vodorovnosti), tlačítko pro vstup do menu a potvrzení volby, tlačítko pro zrušení volby. Pohyb v menu obstarává soustava tří tlačítek umístěná vpravo nahoře na zadní straně fotoaparátu. Sestává z ovladače zoomu pro pohyb ve vertikálním směru a dvou tlačítek pro pohyb v horizontálním směru. K ovladači zoomu směřuje další drobná výtka – na můj vkus byl o něco tužší a menší, než bylo potřeba.

Při návrhu optické soustavy fotoaparátu byl zjevně kladen maximální důraz na ostrost výsledných snímků. Tohoto cíle bylo beze zbytku dosaženo a fotografiím v tomto ohledu nelze nic vytknout. Rubem takového přístupu je o něco nižší kontrast některých snímků, především při dostatečném osvětlení, a také nepatrně zvýšená zrnitost.

Hodnocení

Kompaktní zrcadlovkovitou kostku s neotřelým designem, velkým zoomem a výbornými obrazovými výsledky – to vše získáte za své peníze. Nedávno oznámené snížení ceny ještě vylepšilo poměr ceny a výkonu, takže koupi tohoto fotoaparátu lze doporučit všem, kdo v digitální fotografii směřují k jednoduchým řešením a zároveň k výsledkům bez zbytečných kompromisů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plusy a mínusy

+ šestinásobný optický zoom
+ rychlost
+ design
ovladač zoomu
kontrast

Parametry

snímací prvek CCD, 2,1 mil. pixelů
objektiv* 38-228 mm, F: 2,8-3,0
manuální nastavení korekce expozice, vyvážení bílé
max. výst. rozlišení a formát 1 600 × 1 200 bodů, JPEG
paměťové médium SmartMedia
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 45,4 mm, 62 000 pixelů
napájení 4 akumulátory AA, síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 95 × 77 × 71 mm
hmotnost (bez akumulátorů) 270 g
* odpovídající kinofilmu

digitální kompaktní fotoaparát
Fujifilm FinePix 2800 Zoom
Zdroj: Fujifilm, Praha
Telefon: (02) 22 72 22 07
Cena: 18 990 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (11) Další článek: Něco pro hudební maniaky: klávesnice s klávesami v jednom

Témata článku: Zoom, Paměťová buňka, Kompaktní digitální fotoaparáty, Maximální důraz, Kostka, Fin, Zadní strana, Fujifilm Finepix, Skutečný obr, Kinofilmy, Fujifilm, Dlouhá záruka, Poměr stran, Kost, Obrazový vstup


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava