Fincom získal špičkového manažera od Compaqu a zakládá novou holdingovou firmu

Královehradecká firma se rozhodla k výraznému rozšíření aktivit v oblasti mobilních komunikací.
Firmu Fincom International z Hradce Králové si nejčastěji spojujeme s dovozem a prodejem modemů Microcom a rozhodně jako firmu dobrou a úspěšnou – Microcomy jsou zřejmě nejprodávanějšími modemy u nás s dobrými referencemi, dobrou zákaznickou podporou a přijatelnou cenou. Lidé z branže si pak nejčastěji pamatují charismatického šéfa firmy Pavla Hlouška, který firmu s mimořádnou osobní energií od začátku vede. Fincom sice nejsou jenom modemy, ale jiné činnosti firmy nejsou příliš známé a domnívám se, že ani příliš významné a úspěšné – nyní by tomu ale mohlo být jinak.

Šéfovi firmy Pavlu Hlouškovi se podařilo získat jednoho z bezpochyby nejlepších českých manažerů (jak to ale bývá, nepříliš známého – špičkový manažer nemá čas se starat o publicitu v médiích, protože má příliš mnoho práce), Martina Košuta, který donedávna působil na velice vysokém postu u firmy Compaq, na pozici ředitele e-komerce pro oblast střední, východní a jižní Evropy, Středního východu a Afriky. Martin Košut měl pod sebou téměř sto zemí (!!) v oblasti, která je pro světového giganta Compaq jednou z klíčových – stěží nyní nalezneme manažera českého původu, který by někde zastával obdobně vysokou pozici.

Hloušek s Košutem zakládají holdingovou, zastřešující společnost Fincom Group, v rámci které vzniknou dvě nové firmy Fincom.Net a Fincom-Materna Communications.

Činnost Fincom.Net je zatím známá jenom vágně – podle Košuta má firma nabízet „univerzální systém obchodních transakcí“ v prostředí Internetu a mobilních komunikací. Pod tím si lze dnes představit leccos, nicméně je pravdou, že centrální, uzlový systém, který by mohl být využíván jak obchodníky, tak zákazníky pro provádění transakcí přes Internet bez ohledu na to, v jaké bance mají účet, jakou platební metodu a jaký platební „hardware“ (počítač, mobil atd.) používají, na českém Internetu velmi chybí.

Činnost druhé firmy je jasnější a možná ještě zajímavější. Firma Materna GmbH obsluhuje největší světové SMSkové operační centrum, schopné vybavit denně dvacet miliónů SMSek. Materna opět působí jako uzlový bod, přes který se dají posílat SMSky jakkoli, odkudkoli a kamkoli; přednosti firmy jsou jednak technologické (má vlastní, unikátní systém úrovně pravděpodobně nedosažené jinde na světě), jednak marketingové, dané zkušenostmi s provozem tohoto centra. Dodejme, že samozřejmě jde o SMSky placené; na to můžete namítnout, že dnes můžete přes nejrůznější brány posílat SMSky přes Internet zdarma. Jenomže je velmi pravděpodobné, že mobilní operátoři zatím toto zasílání zdarma přes své brány pouze mlčky tolerují a s radostí sledují vzrůst zájmu a intenzity zasílání SMSek přes Internet – v určitém okamžiku se domluví, zdarmabrány uzavřou a zákazníci budou muset platit (byť desetihaléřové položky). A právě zde vidí svou šanci Fincom-Materna.

Snahu být „uzlovým bodem“, přes který „všechno jde“, čili mít „cent z každého dolaru, který přes mě přejde“, známe už o Billa Gatese, který na to šel možná až příliš široce, a proto jsou výsledky zatím rozpačité. Hloušek s Košutem by mohli být úspěšnější – vybrali si pouze určité segmenty, kde centrální uzel není a kde evidentně chybí, a navíc operují na snesitelně velkém trhu. Překážkou jim ale mohou být snahy velkých subjektů (mobilní operátoři, telekomy a banky), kteří mají u nás snahu si vše dělat sami a vše kontrolovat, ať to stojí co to stojí a i když nejsou výsledky dobré.

Diskuze (5) Další článek: O čem je digitální video?

Témata článku: Hardware, Internet, Uzlový bod, Technologický gigant, Pozice šéfa, Dobrý výsledek, Compaq, Platební systém, Fin, Dobrá pozice, Známý systém, Manažer


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 81


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X