Finanční ztráty Amazon.com stále rychle rostou

Růst za každou cenu – ale co když se udělá špatný krok?
Stále větší gambit roztáčí Amazon.com, firma, na kterou jsou upřeny oči všech internetových obchodníků jako na „vůdce smečky“: firma horečně investuje do nových aktivit i do podpory trhu, a i když jí rychle roste obrat, stejně tak se zvětšuje ztráta. Za první čtvrtletí 1999 oznámil Amazon ztrátu ve výši 61,7 mil. USD (loni v tomto období firma ztratila 10,4 mil.), ovšem při ztrojnásobení příjmů – 293,6 milionů oproti 87,4 mil. Akcie na tento výsledek zareagovaly docela dramatickým poklesem, během týdne spadly skoro na polovinu – jenomže i to je odvrácená stránka internetového podnikání, kdy je vše založeno na důvěře a očekávání, a zatímco může i nepatrná nadějná zpráva vytlačit akcie prudce nahoru, může naopak ztráta akcie prudce srazit. Amazon je stále v prudké růstové křivce a její ztráty se očekávají, je to takřka povinná cena za získávání trhu.

Amazon v poslední době silně investoval: pohltil několik dalších obchodů (drogerii www.Drugstore.com a obchod s potřebami pro psy www.Pets.com), vrhl se do aukcí a do šíření elektronických pohlednic (á la www.pohlednice.cz); v posledních týdnech pak dokonce pohltil tři společnosti najednou, jenom jedna z nich se ale zabývala přímo elektronickým obchodováním.

Přes de facto nepatrný obrat má Amazon.com tržní kapitalizaci jako čtvrtý největší řetězec v USA (mezi dvaceti až pětatřiceti miliardami dolarů, podle kolísání akcií); to je už natolik silná pozice, že i šéf Amazonu varuje před zpomalováním v příštích kvartálech: „nemůžeme uspět v každé nové iniciativě“.

Živě komentuje: ještě není úplně jasné, čím se vlastně chce Amazon.com stát a obávám se, že to trošku neví ani on sám, respektive jeho kormidelníci. Firma už dávno přerostla jen roli internetového knihkupectví – to je naprosto jasné; jenomže knihy stále tvoří naprosto majoritní část obratu Amazonu. Firma rozšiřuje sortiment, jenomže tím se zároveň trošku rozmělňuje – dokud bylo jasné, že „Amazon=knihy“, respektive a přesněji „Na knihy je tu Amazon“, bylo to pro zákazníky jasné sdělení, kterého využívali; jakmile chtěli koupit knihu, šli na Amazon.com. Amazon ale postupně mění svůj hlavní slogan – kdysi to byl „Earth´s biggest bookstore“, pak „Book, Music and more“ (ještě ale žádné „more“ nebylo), a nyní to je „Earth´s biggest selection“. Jenomže internetové supermarkety před Amazonem většinou selhaly, přílišná diverzifikace je zahubila, nebyli ji schopni ustát a jejich zákazníci se v nabídce ztráceli. Amazon.com má dnes 8,4 miliónu registrovaných zákazníků (loni touto dobou 2,3 mil.); to už je jakýsi „národ“ a firma je také oslovuje „milí amazoňáci“ – s takovýmto množstvím lidí, notabene koupěchtivých interneťáků, se už dá dělat leccos. Amazon ale chce růst dál – jen do marketingu firma utratila 84 mil. dolarů za čtvrtletí, a oznamuje, že bude letos investovat ještě tvrději.

Slova šéfa firmy Bezose o tom, že „se každá aktivita nepodaří“ by se mohla vztahovat například k aukcím, které Amazon.com na svém webu spustil. Byla to určitě jakási obranná reakce proti superúspěšnému Ebay.com, nicméně se příliš nepovedla – mechanismus aukcí, sortiment zboží a další vlastnosti aukcí Amazonu jsou oproti eBay nesrovnatelně horší.

Váš názor Další článek: Překonán rekord hustoty záznamu, nový disk 36 GB

Témata článku: More, Růst, Fina, Biggest, Fin, Mora, AMA, Earth, Silná pozice


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně