Finanční výsledky Microsoftu a Intelu: dobré a dobré

Zástupy účetních dosčítaly a dvě největší firmy mohly opět vydat kvartální výsledky – a u obou jsou dobré. To je možná překvapivé v době, kdy slyšíme všude spíše špatné ekonomické zprávy a kdy poslední měsíc čtvrtletí probíhala válka v Iráku.

Intel ohlásil výsledky, které jsou zhruba na úrovni výsledků stejného čtvrtletí loňského roku, a které mírně překonávají očekávání. Firma utržila 6,75 miliardy dolarů při zisku 915 mil. (loni 6,78 mld a 936 mil.); to na první pohled nevypadá jako žádný závratný výsledek, ale v době, kdy většině ostatních společností, včetně konkurenční AMD, čísla klesají výrazněji, je i tato „údržba“ dobrým výsledkem. Intel nemůže mít zářivé výsledky, když firemní zákazníci nekupují (kupříkladu kvartální tržby u AMD v posledních třech letech jdou po křivce 1175 – 952 – 687 mil). Intelu se tradičně daří v procesorech, ale firma zjevně pochybila ve flash pamětích, kde skokově zvýšila cenu skoro o třetinu a zákazníci promptně přešli na konkurenční produkty. Výsledky je nutné ocenit i z toho důvodu, že Intel v tomto čtvrtletí nepřišel s výraznými novinkami a velcí zákazníci (assembleři počítačů) odkládali nákupy například kvůli čekání na čipy z řady Centrino. Intel je každopádně oproti předchozím obdobím posílen, a konkurent AMD oslabena; další kolo zápasu se ale jmenuje „Hammer“ a bude určitě zajímavé.

Tradiční zpráva pak přišla z Redmondu, kde zřejmě používají už dvacet kvartálů stejný template ve Wordu a mění jen čísla. Firma docílila v uzavřeném čtvrtletí opět svých historických rekordů – myšleno pro své třetí, tj. kalendářně první čtvrtletí, neboť v absolutních číslech je vždy nejlepší vánoční kvartál. Tržby činily 7,84 miliardy (loni 7,25 mld), zisky 2,79 mld (loni 2,74). I Microsoft mírně překonal předchozí očekávání a vlastní odhady, a protože příští kvartál je u firmy už čtvrtý a tedy poslední, dává firma odhad pro celý rok: tržby budou mezi 33-34 miliardami, a zisk okolo 15 miliard, obojí je samozřejmě pro Microsoft rekordní. (I když Microsoft není dnes nejziskovější firma světa, hromadí největší hotovost – společnosti s většími zisky, kterými jsou v současné době ropní těžaři, totiž musí investovat obrovské částky do výzkumu ložisek a zařízení; modernizace jen iráckých naftových polí se odhaduje prý na 100 miliard. Microsoft navíc nikdy nevyplácel dividendy, až před čtvrt rokem poprvé).

Nicméně, ne vše běží u Microsoftu hladce. Oproti očekávání se mírně zadrhly příjmy z nového licenčního programu, který zákazníci přijímají váhavě. Nerovné jsou pak příjmy v jednotlivých divizích: operační systémy a Office stále rostou a jsou samozřejmě v zisku. MSN roste rovněž, ale stejně jako divize kapesních počítačů je stále ve ztrátě, a nejhůře je na tom divize, kam patří Xbox – ta zaznamenala meziroční pokles z 778 mil. na 453 mil. Tržby v předchozím kvartálu činily dokonce 1,33 miliardy, takže sekvenční pokles je obrovský; to ale má samozřejmě důvod kvůli vánoční sezóně.

S určitým pobavením můžeme komentovat, že obě firmy překonaly své vlastní předchozí odhady v zisku shodně o dva centy na akcii. To se totiž teď nosí: nedělat ramena, ohlašovat skromné odhady a pak je o maličko překonat. To působí na burzovní makléře, kteří tuší za každým rohem Enron, jako uklidňující pilulka: skromně klopit oči k zemi, říkat, že byznys zase tak dobře nejde (ale zase tak špatně taky ne, proboha!) a pak ohlásit jemňounké překročení vlastních odhadů. Dokonce i je známo, o kolik je dobré odhady překonat: o dva centy. Protože o jeden cent to nestojí za to a o nula centů to vypadá podezřele, jako že firma výsledky účetně kreativně doladila, aby se přesně trefila do výsledků (to dělal Enron taky). No a o víc než dva centy je to zase nefér a podezřelé, protože to vypadá, že principálové zase švindlují, aby srazili cenu akcií níž, výhodně je koupili a pak vydělali na prodeji. A pak neříkejte, že korporátní účetnictví není aspoň trochu zábava.

Diskuze (1) Další článek: Světoznámý hacker Mitnick bude podepisovat knihu v ČR

Témata článku: Microsoft, Finanční výsledky, Předchozí kvartál, Burzovní makléř, Historický rekord, Předchozí odhad, Příští kvartál, Cent, Čtvrt miliardy, Hammer, Ramen, Obrovský příjem, Fin, Pilulka


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku