Finanční výsledky: Linux je pro SCO zlatý důl

SCO zveřejnila své finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku. I přes pokles prodeje Unixových systémů se společnost dostala do černých čísel díky 7.3 milionům za prodané licence k OS Linux.
Díky výběru licenčních poplatků za používání Linuxu ve firmách dosáhla SCO ve finančních výsledcích za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku zisku ve výši 3,1 milionu dolarů. Ve stejném období minulého roku byla společnost ve ztrátě 4,5 milionu dolarů.

V období, které skončilo 31. července, dosáhla společnost SCO obratu ve výši 20,1 milionu dolarů ve srovnání s 15,4 milionu ve srovnatelném období v roce minulém. Větší část příjmů tvoří zisky z prodejů a podpory poskytované Unixovým systémům, 7,3 milionu dolarů společnost získala díky kontroverzní iniciativě, ve které požaduje licenční poplatky od firemních uživatelů Linuxu. Tento nárok SCO obhajuje tvrzením, že jádro OS Linux obsahuje části kódu, které jsou duševním vlastnictvím SCO, jakožto vykonavatele autorských práv k Unixu.

Obrat z prodeje Unixových systémů poklesl o 16 procent, tedy 2,6 milionu dolarů ve srovnání s loňskem, ale tento pokles více než vyvážily příjmy z licencí, které přinášejí společnosti peníze s minimálními náklady. Nový zdroj zisků se pro SCO otevřel, když společnost v březnu podala žalobu na IBM s požadavkem náhrady škod ve výši jedné miliardy USD. SCO obviňuje IBM, že protiprávně začlenila do Linuxu části chráněného kódu z operačního systému Unix. Od března vznesla SCO další požadavky a nyní jde v soudním sporu již o více než tři miliardy dolarů.

V červenci SCO představila nový systém licenčních poplatků. Podle něj SCO poskytne firmám provozujícím linuxové systémy speciální licenci pro operační systém Unix, která umožní legální používání Linuxu i s Unixovým programovým kódem uvnitř. SCO už pro nový systém licencí získala prvního významného zákazníka ze skupiny pěti set největších firem světa podle žebříčku časopisu Fortune. Většina firem zatím vyčkává na rozhodnutí soudu, i když podle SCO se mohou takové společnosti po rozhodnutí soudu stát terči dalších žalob.

Na druhé straně stojí IBM, SUN a Rad Hat. IBM podalo na SCO protižalobu, ve které viní SCO z porušení čtyř vlastních patentů. Distributor Linuxu, společnost Red Hat, podal další žalobu, ve které obviňuje SCO z nekalosoutěžního jednání a dalších prohřešků.

Diskuze (104) Další článek: nVidia nabízí nové Detonátory 45.23

Témata článku: Linux, Finanční výsledky, Minimální náklady, Fin, Licenční poplatek, Důl, Unixový program, Lin, Fina


Určitě si přečtěte

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí