Finanční výsledky: Linux je pro SCO zlatý důl

SCO zveřejnila své finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku. I přes pokles prodeje Unixových systémů se společnost dostala do černých čísel díky 7.3 milionům za prodané licence k OS Linux.
Díky výběru licenčních poplatků za používání Linuxu ve firmách dosáhla SCO ve finančních výsledcích za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku zisku ve výši 3,1 milionu dolarů. Ve stejném období minulého roku byla společnost ve ztrátě 4,5 milionu dolarů.

V období, které skončilo 31. července, dosáhla společnost SCO obratu ve výši 20,1 milionu dolarů ve srovnání s 15,4 milionu ve srovnatelném období v roce minulém. Větší část příjmů tvoří zisky z prodejů a podpory poskytované Unixovým systémům, 7,3 milionu dolarů společnost získala díky kontroverzní iniciativě, ve které požaduje licenční poplatky od firemních uživatelů Linuxu. Tento nárok SCO obhajuje tvrzením, že jádro OS Linux obsahuje části kódu, které jsou duševním vlastnictvím SCO, jakožto vykonavatele autorských práv k Unixu.

Obrat z prodeje Unixových systémů poklesl o 16 procent, tedy 2,6 milionu dolarů ve srovnání s loňskem, ale tento pokles více než vyvážily příjmy z licencí, které přinášejí společnosti peníze s minimálními náklady. Nový zdroj zisků se pro SCO otevřel, když společnost v březnu podala žalobu na IBM s požadavkem náhrady škod ve výši jedné miliardy USD. SCO obviňuje IBM, že protiprávně začlenila do Linuxu části chráněného kódu z operačního systému Unix. Od března vznesla SCO další požadavky a nyní jde v soudním sporu již o více než tři miliardy dolarů.

V červenci SCO představila nový systém licenčních poplatků. Podle něj SCO poskytne firmám provozujícím linuxové systémy speciální licenci pro operační systém Unix, která umožní legální používání Linuxu i s Unixovým programovým kódem uvnitř. SCO už pro nový systém licencí získala prvního významného zákazníka ze skupiny pěti set největších firem světa podle žebříčku časopisu Fortune. Většina firem zatím vyčkává na rozhodnutí soudu, i když podle SCO se mohou takové společnosti po rozhodnutí soudu stát terči dalších žalob.

Na druhé straně stojí IBM, SUN a Rad Hat. IBM podalo na SCO protižalobu, ve které viní SCO z porušení čtyř vlastních patentů. Distributor Linuxu, společnost Red Hat, podal další žalobu, ve které obviňuje SCO z nekalosoutěžního jednání a dalších prohřešků.

Diskuze (104) Další článek: nVidia nabízí nové Detonátory 45.23

Témata článku: Linux, Finanční výsledky, Důl, Fin, Lin, Licenční poplatek, Minimální náklady


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku