Finanční výsledky Českého Telecomu: nic moc, ale mohlo by být hůř

Společnost Český Telecom zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Patrně nejpodstatnější informací je skutečnost, že firma se propadla do ztráty 1,8 miliardy korun. Přitom ještě v předchozím roce dosáhla zisku ve výši 4,3 miliardy korun.

Podle tiskového mluvčího Vladana Crhy se na této ztrátě podepsal především jednorázový odpis investic do telekomunikační sítě ve výši téměř 10 miliard korun.

I v následujících letech to ale Český Telecom nebude mít jednoduché. Penetrace mobilních telefonů již dosáhla 95 %, zatímco penetrace pevných telefonních linek se pohybuje na úrovni 35 % a je pravděpodobné, že pokud dojde k dalšímu zdražování paušálů, dojde k dalšímu snížení jejich počtu. Pokud srovnáme roky 2002 a 2003, došlo k poklesu o sto tisíc telefonních přípojek - z 3,7 milionu na 3,6 milionu.

Český Telecom se proto začíná spoléhat na příjmy plynoucí z oblasti datových služeb - nabídka ISDN, klasického a širokopásmového internetu je v tiskové zprávě uvedena jako jedna z klíčových oblastí pro výnosy firmy. Ty meziročně vzrostly o 14 % na 8,4 miliardy korun. Velmi podstatně se na těchto výnosech podílelo ISDN připojení, kde výnosy oproti roku 2002 vzrostly o 13 % na 5,1 miliardy Kč. Celkový počet ISDN kanálů dosáhl počtu 477 000, což představuje 23% meziroční nárůst. Soudím, že letos se dočkáme alespoň jedné masivní reklamní kampaně na ISDN služby a v roce 2006 se ISDN připojení možná dostane do výprodeje... Výnosy z klasického dial-up připojení vzrostly o 34 % na 573 milionů korun.

Zajímavé jsou výsledky širokopásmového přístupu k internetu (ADSL). Za 9 měsíců provozu služby v roce 2003 dosáhl počet uživatelů 15 tisíc, kteří vygenerovali výnosy ve výši 146 milionů korun. Podle Českého Telecomu se projevila silná poptávka po rychlém připojení k internetu. Dovolím si polemizovat. I ze srovnání s okolními zeměmi plyne, že zájem o vysokorychlostní ADSL internet u nás není tak velký, jak by mohl být a počet nových zákazníků ani zdaleka neroste tak rychle, jak by si všichni přáli.

Napsat, že Český Telecom začal brát internet vážně by bylo nadnesené - Český Telecom si význam internetu již nějakou dobu uvědomuje. Lidé se svých mobilů nevzdají, a tak firma musí hledat nové zdroje příjmů mimo oblast hlasových služeb. Kdyby se rozhodla trochu nakopnout internet a rozproudit zájem třeba o ADSL, byl by to určitě velmi pozitivní krok, který by se dříve či později vyplatil.

Diskuze (41) Další článek: Bush slibuje broadbandový přístup na internet pro všechny

Témata článku: Internet, Finanční výsledky, Moc, Okolní země, Pozitivní krok, Fina, Miliarda korun, CRH, Rychlý krok, Tisková mluvčí, Fin, Tel, Meziroční příjem, Klasický internet


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu