Finanční výsledky: Amazon a eBay skvěle, IBM dobře a Microsoft doplácí na právníky

Technologický svět ukazuje, že umí zase vydělávat peníze ve velkém.

Je už krize z let 2000-2003 za námi? Na tuto otázku nelze dát jednoslovnou odpověď. Začíná se sice opět více investovat, ale dobré výsledky jsou dosaženy především velkými, ba krutými úsporami v branži – propouštěním desítek tisíc lidí, škrty v marketingu, seškrtáním výdajů na výzkum a vývoj. Situace se navíc zlepšuje poměrně pomalu – to je ale dobře, velké výkyvy nikdy podnikání nesvědčily.

Společnost IBM, která se obecně považuje za „rosničku“ stavu IT, ohlásila lepší než plánované výsledky za uzavřené čtvrtletí. Tržby dosáhly 22,2 (loni 20,1 mld.) a zisk na akcii 93 centů (loni 97 centů). Vylepšení oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku tedy je o 11 % v tržbách a 18 % v profitu. Růst přitom zaznamenaly všechny tři hlavní divize firmy – služby, hardware i software. Přesto, že šéf firmy Palmisano říká, že „klienti se stále častěji obracejí na IBM, aby jim pomohla s podnikáním on-demand“, růst pochází spíše z tradičních odvětví. Nejvíce vzrostly tržby z hardware, především z oblasti serverů, a roste dokonce i letitý byznys s mainframe počítači. Na opravdový boom v oblasti „on-demand computingu“ si ještě musíme počkat.

Pochválit by se mohl i Microsoft, kdyby ovšem nebylo miliard utracených za právní služby a odstupné. Firmě se podařil další, velice cenný vzrůst tržeb o 17 % na 9,18 miliardy (Microsoft by se letos mohl „dotknout“ čtyřicetimiliardové hranice, což je na čistě softwarovou společnost téměř neuvěřitelná částka), ale profit klesl o 38 % na „jen“ 1,32 miliardy. V uplynulém období totiž musel Microsoft vynaložit 2,5 miliardy dolarů na právní služby a nejrůznější formy odškodného a odstupného: Sunu 1,6 mld., InterTrustu 440 mil. a v hromadné žalobě v Minnesotě zaplatil 505 mil. To ovšem není všechno: hrozí mu dalších 600 mil. od EU a analytici říkají, že firma je dnes docela snadným cílem všech možných žalob. Microsoft se totiž rozhodl pro smířlivější postoj a raději volí zaplacení než několikaleté tahanice, které jej logicky stavějí do nepříznivého světla: ve sporech Davidů s Goliášem se veřejné mínění vždy postaví na stranu toho menšího a slabšího, bez ohledu na to, kde je pravda.

Další podnikatelskou hvězdou je eBay. Růst tržeb vypadá jako matematická exponenciála; firma dokáže rok co rok téměř zdvojnásobit své příjmy. eBay je možná vůbec nejpřekvapivějším dot.comem na světě – tušil by někdo, že firma provozující jakési internetové aukce dokáže utržit přes dvě miliardy dolarů (60 miliard korun) ročně? eBay je navíc firmou s grandiózní mírou profitability (čistou marží), kterou jí může závidět i Microsoft – protože její příjmy jsou vlastně vždy čistými provizemi bez nákupů zboží, náklady spočívají pouze v technologiích, jejichž cena klesá, a v obslužném personálu, kterého zase není tak moc potřeba. Firma utržila za letošní první čtvrtletí 756 mil. dolarů při profitu 200 mil. dolarů; v letošním roce chce utržit 3,15 miliardy (90 mld. Kč). Na eBay je rovněž zajímavé, že je takřka bez konkurenta (drobotina se nepočítá); firmě se podařilo uplácat svou sněhovou kouli jako první a ta se nyní valí z nekonečně dlouhého svahu, přičemž stále zvyšuje svou rychlost i velikost – není jiné podnikání, ve kterém by byl efekt sněhové koule takto určující. Kam by se až koule mohla dokoulet, napovídá tržní kapitalizace firmy, odpovídající dvacetinásobku ročních tržeb (!).

Vynikající výsledky ohlásil také Amazon.com. Firma ohlásila první zisk za první roční kvartál v historii; Amazon byl už dříve několikrát v zisku, ale prakticky vždy se jednalo o čtvrté („vánoční“) čtvrtletí, tedy vrchol sezony – pokud není retailer o Vánocích v zisku, tak už je to úplný neumětel. První kvartál naopak bývá slabý; Amazon jej ale dokázal proměnit v zisk 111 mil. dolarů (loni 10 mil. ztráta). Firmě navíc vzrostly tržby o 44 %, z 1,08 mld. na 1,53 miliardy. Amazon tak v praxi prokázal to, co jeho šéf tvrdil od začátku (a příliš se mu nevěřilo): že profitabilita přijde s „economy of scale“, tj. jakmile firma doroste určité velikosti, nebude už mít o ziskovost starost.

Naproti tomu Sun Microsystems ohlásil rekordní ztrátu ve výši 760 mil. dolarů. Ztráta se sice očekávala, ale to není žádná útěcha. Sunu klesají tržby dvanáct kvartálů po sobě, a za toto období jen dvakrát vykázala nepatrný zisk, desetkrát ztrátu. Pokud to takto bude pokračovat dál, slavná firma skončí neslavně – podobně jako zhruba deset menších výrobců proprietárního hardware před ní. Sun sice obdržel od Microsoftu částku, která mu na nějakou dobu umožní existovat, a současně propouští (tři tisíce lidí, 10 % z celkového počtu); firma rovněž ohlásila, že bude prodávat část nemovitostí, které vlastní. Chce-li se ovšem vrátit na výsluní, musí provést skutečný podnikatelský obrat.

Diskuze (2) Další článek: Vedení Telecomu odvolalo jednatele Eurotelu Valeskiho a Bórika

Témata článku: Microsoft, Amazon, eBay, IBM, Finanční výsledky, Právník, Firma provozující, Velká hvězda, Fina, Cenná koruna, Profit, AMA, Roční příjem, Plánované zboží, Opravdový konkurent, Minnesota, Fin, Velké propouštění


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 153

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk