Finanční týden: Yahoo výborně, Motorola konečně v růstu, IBM nabere 10 000 lidí

Dále: aukční obr eBay vzrostl o 84 % meziročně, zatímco Nokii klesl obrat, SAP těží ze „zmatků“ na americkém trhu a Samsung je černý kůň.

To poslední, co byste očekávali od hospodaření internetové firmy je, že bude pevné jako skála. Přesto, Yahoo se chová přesně tak – čtvrtletí za čtvrtletím se finanční výsledky firmy stabilně zlepšují. Za právě ukončený kvartál firma utržila 357 mil. dolarů při čistém zisku 65 miliónu; před rokem to bylo 248 mil obratu, resp 29 mil. zisku. Jiné měřítko zisku, označované jako tzv. EBITDA (zisk před daní, úroky, amortizací atd.) ukazuje na 116,5 mil., loni 59,2 mil. Ve výsledku firmy se ještě nezapočítává výsledek firmy Overture, kterou Yahoo nedávno pohltila, za „mastných“ 1,6 miliardy. Nejvíce vzrostla reklama (+48 % meziročně), placené služby o něco méně (+38 %) a tzv. listings, jako jsou poplatky ze služby HotJobs, o 28 %. Růst tržeb firmy má pokračovat – v příštím kvartálu Yahoo možná překoná 500 miliónů v tržbách.

Americká legenda Motorola neprožívala v posledních letech příliš dobré období: jedna z intelektuálně „nejnabitějších“ společností na světě, která přivedla na svět řadu zásadných technických a technologických vynálezů, se ocitla poněkud mimo hlavní proud a pracně hledá cestu zpět. Motorola utržila za poslední kvartál 6,8 miliard a dosáhla zisku 116 mil., to je o maličko víc než loni (6,5 miliardy, zisk 111 mil.). I když je růst nepatrný, šéf firmy Galvin je rád: „hlavně že jsme vůbec rostli“, a hovoří, že firma překonala „nejhorší období v historii telekomunikačního a polovodičového průmyslu“. Mobilní telefony tvoří asi 40 % tržeb firmy a rostly o 8 % - to není špatné, ale Nokia je daleko vpředu. Určitý růst zaznamenalo i oddělení telekomunikační infrastruktury, které se na tržbách podílí asi miliardou; stále bolavý je ale chipmakerský byznys, kde byla Motorola kdysi zářivou hvězdou. Kromě Intelu, který má víceméně „své jisté“ díky drahým procesorům do PC, jsou na tom ale všichni chipmakeři nevábně již několik let – v tomto průmyslu je už docela dlouho převaha nabídky nad poptávkou a tvrdí se, že bude muset dojít ke konsolidaci (spojení firem, zmenšení počtu velkých hráčů) a v důsledku k ozdravění trhu.

I „Velká modrá“ je firmou s nebývale stabilními výsledky. IBM utržila 21,5 miliardy (+9 % oproti loňskému roku) a čistý zisk činil 1,79 miliardy. Šéf firmy Sam Palmisano, který nedávno nahradil odcházejícího „zachránce“ Louise Gerstnera, překvapivě oznámil, že v příštím roce firma nabere asi deset tisíc zaměstnanců – poté, co jich srovnatelný počet propustil. Má to logiku? Ovšem ano: jde o možná na první pohled nenápadnou, ale přesto výraznou až zásadní změnu v podnikání firmy, která si vyžaduje zaměstnance s jinými dovednostmi. Palmisano není Gerstner a má jasné, a značně odlišné představy o tom, kudy se má IBM ubírat: jeho sázka na „utility computing“ (či „on-demand computing“ znamená jednu z nejvýznamnějších strategických změn u IBM za posledních deset let. Palmisano navíc tvrdí, že už konečně věří v to, že firmy začnou opět utrácet do IT, a jeho firma na to musí být personálně dobře připravena. Tradičně nejlépe se dařilo oblasti služeb, které vzrostly o 17%, ovšem hlavně díky akvizici konzultační části PriceWaterhouseCoopers – PwC Consulting.

Aukční gigant eBay se pochlubil překročením půlmiliardové hranice tržeb (530 mil. dolarů). eBay přitom trží pouze z nepatrné provize, kterou firmě platí účastníci online obchodování (menší poplatky jsou také za zvýraznění výpisů, umístění za prestižní pozice atd.; příjmy z provizí jsou ale zásadní). Z toho si lze odvodit, jak obrovské množství předmětů musí denně na eBay změnit majitele – kdyby podobný obchod existoval v kamenné podobě, musel by mít rozlohu jako velké město. Meziroční růst obratu činí 84 %, což je na internetovou firmu, která má za sebou už mnoho let historie a nepatří k rychle rostoucím start-upům, rovněž obdivuhodné; eBay je navíc firmou slušně ziskovou (103,3 mil. dolarů, loni 61 mil.).

Finská Nokia, která také patří do nejužší a ostře sledované elity technologických firem, se ale růstem pochlubit nemůže. Firmě sice stoupl zisk asi o třetinu (960 mil., loni 711 mil.), ale klesl obrat z 8,4 na 8,0 mld dolarů. Nokia z poklesu tržeb viní slabý americký dolar (firma interně počítá ve měně euro), protože celkově prodala za uvedené období o 23 % mobilů více než před rokem – celkem 45.5 miliónu kusů. Snadno si ovšem spočítáme, že dolar nebyl jediným viníkem poklesu tržeb – Nokii poklesla průměrná cena prodávaného mobilu. Podobné kolísání ale je běžné pro trh, který je určován vlnami nových modelů; Nokia stále zůstává neohroženým králem mobilů se stabilizovaným tržním podílem těsně pod 40 %.

Německý SAP, jednička v podnikovém software, se také raduje: čistý příjem stoupl o 25 % meziročně na 294 mil. dolarů, tržby nepatrně poklesly, o 3 % na 1,92 miliardy. Nejrychleji rostl americký trh, na kterém stále probíhá lítý boj mezi Oracle a PeopleSoftem (a ukončuje se spojení PeopleSoft – J.D.Edwards). Mluvčí SAPu říká, že právě tato nejistota ohledně konkurence způsobuje, že někteří významní zákazníci přecházejí k němu; konkurenti toto vehementně popírají. Jistě někdo přešel, ale důležitějším faktorem je asi celkové oživování trhu.

Černým koněm je korejský Samsung. Pokud mají naši čtenáři firmu zafixovanou jako nevábný konglomerát, vyrábějící všechno od zubních kartáčků po balistické rakety, s typickými dlouhými prsty do místních vlád a těžce dotovaný, měli by si tento obrázek rychle pozměnit. Doba poloprivátních konglomerátů je v Jižní Koreji prakticky minulostí a Samsung je vynikajícím příkladem opravdového asijského tygra: firma se velice rychle zlepšuje technologicky a je burzovními analytiky ceněna tak dobře, že je dnes co do kapitalizace největší asijskou elektronickou firmou, před všemi Japonci (!), s hodnotou 62 miliard. Samsung je také až „nehorázně“ výdělečný – rutinně dosahuje okolo 1,5 miliardy dolarů čtvrtletního zisku, v tomto kvartále dosáhl na laťku 1,57 miliardy při tržbách 9 mld. dolarů. To jsou zisky na úrovni firem, jako je Microsoft, Intel nebo IBM. Nejsvětlejšími body v podnikání Samsungu za toto čtvrtletí byly flash paměti, běžné DRAM paměti (Samsung je údajně jediný velký výrobce pamětí na světě, který na nich dokáže profitovat), LCD displeje a mobily.

Váš názor Další článek: WiFi připojení i při jízdě ve formuli

Témata článku: Byznys, IBM, Yahoo, Motorola, Fin, Skála, Technologická převaha, Obrovská poptávka, Asijský trh, Drahý procesor, Kartáček, NAB, Miliarda dolarů, Technologický gigant, Oživování, Velká hvězda, Podobný výsledek, Špatná logika, Firma, Opravdový konkurent, Zisk, Podobná hvězda, Ebitda, Týden, PeopleSoft


Určitě si přečtěte

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 13

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?