Uživatelé sdílejí o 59 procent méně souborů a stahují o 50 procent méně souborů, a to filtry ještě nejsou vyladěny na maximum.
Uživatelé sdílejí o 59 procent méně souborů a stahují o 50 procent méně souborů, a to filtry ještě nejsou vyladěny na maximum.
Podle průzkumu firmy Webnoize má zavedení filtrů u Napsteru opravdu viditelný efekt. Zatímco dříve nabízel jeden uživatel průměrně 172 souborů, nyní po zavedení filtrů to je 71 souborů. Přitom filtry Napsteru nejsou po prvním týdnu ještě na plné kapacitě možností a spíše se jedná o blokování přesných názvů skladeb.
Důvodů, proč tak významně i při základních nastaveních filtru klesl počet skladeb, může být několik. Již dříve jiný průzkum ukázal, že na výměnných sítích typu Napster 95 procent všech skladeb nabízí jen zhruba pod deset procent celkového počtu uživatelů. Často se nejedná o jednotlivé uživatele, ale přímo velká centra skladeb zapojená do sítě Napsteru. Pokud tedy polovina těchto center znechuceně přeladí na jiné alternativní servery typu OpenNAP, na celkovém počtu uživatelů se to významně neprojeví, ale ze sítě Napsteru zmizí i spousta skladeb, které by normálně blokovány nebyly.
Filtry Napsteru nejsou po prvním týdnu, co se týče účinnosti, příliš úspěšné. Stále se dá pohodlně najít drtivá většina zakázaných skladeb a stejně tak se objevují pomůcky pro šifrování názvů skladeb. Už jsou například i utility, které šifrují názvy transparentně a pověsí se mezi Napster a jeho komunikaci se serverem. Uživatel tedy při používání Napsteru nic nemusí měnit, hledá i stahuje stále logicky znějící názvy skladeb, jediným omezením je, že může prohledávat pouze ve skladbách zašifrovaných tímto systémem.
Ukazuje se ale i to, co jsme předpokládali při spuštění filtrů. Uživatelé budou zpočátku brát boj proti filtrům jako zábavnou hru a formu boje proti monopolu vydavatelů, časem je to ale stejně přestane bavit a půjdou k alternativním systémům, které poskytují stejný komfort. Samotný Napster tak zchudne nejen o plánovaně zakázané skladby, ale i o ty ostatní.