Filseclab Personal Firewall: váš osobní ochránce

Firewall vestavěný ve Windows XP nabízí základní ochranu počítače, nicméně svými schopnostmi a komfortem nastavení se ani v nejmenším nevyrovná specializovaným programům chránícím váš počítač před nepovolenou síťovou komunikací. Existuje mnoho placených firewallů a také několik freewarových řešení. Jedno takové si představíme v tomto článku.
Filseclab Personal Firewall: váš osobní ochránce

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ sledování aplikací
+ práce s pravidly
– možnosti filtrování
– výchozí počet blokovaných serverů

Zajímavý pomocník pro sledování komunikační aktivity počítače má klasický instalátor, kterému stačí odsouhlasit jednotlivé kroky. Po dokončení instalace a restartu počítače se vám program přihlásí ve formě průvodce nastavením. V tomto průvodci si zvolíte jednu z několika výchozích voleb pro automatické nastavení firewallu.

Základní nastavení povoluje nebo blokuje známý typ komunikace a dotazuje se na neznámé. Dále máte na výběr nastavení pro počítač se sdíleným připojením k internetu, režimy bez upozorňování, serverový režim, režim kompatibility s většinou aplikací a vlastní nastavení. Ke každé z nabízených voleb je zobrazen stručný popis toho, jak dané nastavení funguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průvodce nastavením firewallu

Firewall se hlásí o slovo

Pokud jste si zvolili základní a výchozí režim nastavení firewallu, velice brzy poznáte, že jej máte ve svém počítači, a že vykonává svou práci. V okamžiku kdy spustíte internetový prohlížeč nebo jiný program komunikující s internetem, zobrazí se dotaz, zda chcete tomuto programu komunikaci povolit. V případě, že jde o notoricky známý program, jako např. Internet Explorer, je automaticky vytvořeno pravidlo pro přístup. U aplikací, které firewall nezná, se zobrazí stručné informace se čtyřmi typy akcí, které můžete provést, viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhodnutí, zda aplikaci povolíte komunikaci, je na vás

Jednoduchá statistika

Pokud si zobrazíte hlavní okno firewallu, zjistíte, že má několik částí. Tou výchozí je jednoduchá statistika s informacemi o aktuální přenosové aktivitě. Kromě grafického vyjádření zde najdete číselné údaje o době uplynulé od spuštění, počtu přenesených dat a informace o výchozích akcích pro různé typy komunikací. Úroveň bezpečnosti můžete jednoduše upravit pomocí táhla.

Klepněte pro větší obrázek

Základní stavové informace

Dále zde najdete tlačítka pro opětovné vyvolání průvodce nastavením a pro pozastavení činnosti firewallu. Je tu také reklama, ale nebojte se. Nejedná se o reklamní bannery, jde pouze o upozornění na jiné produkty výrobce firewallu. Slouží například k ochraně před trojskými koňmi, spywarem a k blokování některých webových stránek. Tyto nástroje jsou, stejně jako firewall, k mání zadarmo.

Monitorovací nástroje

Další část firewallu zobrazuje tabulku se seznamem aplikací a jejich síťové komunikace. Jednoduše zjistíte, s jakými servery komunikuje váš webový prohlížeč a zda se nějaká aplikace nesnaží posílat data bez vašeho vědomí. Tabulka obsahuje názvy komunikačních protokolů, vzdálené adresy a čísla portů, velikosti přenesených dat a jiné zajímavosti. Jelikož počet záznamů v tabulce brzy vzroste do podoby, ve které se již nelze jednoduše orientovat, je k dispozici funkce pro vyhledávání záznamů. Všechny informace lze také uložit do textového souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Sledování aplikací

Monitoring lze zobrazovat nejenom pro jednotlivé aplikace, ale také pro komunikaci v rámci vnitřní sítě, pro ICMP, pro naslouchající porty a pro právě aktivní spojení. Pokud budete potřebovat zjistit vše podstatné o komunikaci některého programu, monitorovací služba firewallu vám určitě pomůže. Navíc máte k dispozici protokol o důležitých akcích, ve kterém je možné stejně jako v seznamu komunikace vyhledávat. Filtrovat jej můžete podle zadaného období.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam naslouchajících portů

Seznam pravidel

Bez seznamu pravidel si lze těžko nějaký firewall představit. Svůj seznam pravidel má i tento firewall. Automaticky nastaveny jsou akce pro blokování trojských koní. Jedním klepnutím přepnete firewall do režimu, kdy je veškerá komunikace povolena, odmítne se příchozí komunikace, zamítne se odchozí, zamítne se veškerá nebo se použije následující pravidlo. Pokud aktuální typ komunikace není v připraveném seznamu pravidel, může program automaticky zablokovat, povolit nebo se dotázat na příchozí či odchozí komunikaci. Veškeré možné kombinace najdete v rozbalovací nabídce. Ve výchozím stavu je veškerá cizí příchozí komunikace zablokována a u neznámých programů, které se pokoušejí odeslat data z počítače je zobrazen dotaz.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam pravidel pro jednotlivé aplikace

Tento firewall se vás rovněž pokusí ochránit před dialery a adwarem. V seznamu pravidel pro webové stránky najdete blokování nevhodného chování některých webů. Opět si můžete vybrat, jak se program zachová, pokud nenajde odpovídající pravidlo ve svém seznamu. Podobné nastavení je k dispozici pro vnitřní síť a ICMP.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí pravidla pro webové stránky

Další pravidla se týkají definice časových zón. Zadáním časového údaje a dnů v týdnu můžete určit, co má program považovat za víkend, svátek, pracovní dobu atd. Tyto údaje se využijí při definici komunikačních pravidel.

Klepněte pro větší obrázek

Definice časových zón

Podobným způsobem můžete nastavit síťové adresy. K tomu, aby správně fungoval, firewall potřebuje znát, které adresy nebo rozpětí adres patří do vnitřní sítě, které lze považovat za důvěryhodné, a které jsou vnější. Zadávání nových údajů je velice jednoduché. Stačí stisknout příslušné tlačítko nebo funkci z kontextové nabídky vyvolané stiskem pravého tlačítka myši.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení síťových adres

Seznam pravidel lze pomocí příslušné funkce zálohovat do souboru a kdykoli později jej lze i obnovit. Využít můžete i funkci importu sady pravidel. V přehledném seznamu najdete seznam pravidel, která není možné upravovat a patří do základního nastavení programu.

Nastavení firewallu

Firewall je poměrně jednoduchý, proto zde mnoho voleb k nastavení nenajdete. První část nastavení se týká způsobu upozornění na zablokované pakety. Někdo uvítá tzv. balónek při dolním okraji obrazovky, jinému postačí zvukové upozornění. V dalším rámečku můžete upravit výchozí akci pro dotazy programu. Většinou je logické, že program počká na vaše rozhodnutí, jinak by dotaz asi neměl smysl. Nicméně můžete stanovit automatickou odpověď po uplynutí zadaného časového intervalu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Podle své potřeby omezte protokolovací soubor. Automatický start firewallu zároveň s operačním systémem je asi v tomto případě nezbytný. Vzhledem k tomu, že si firewall rozumí s úpravami, které do Windows XP přinesl druhý velký servisní balíček, je vhodné jej integrovat do bezpečnostního systému Windows. V případě potřeby můžete nastavení opatřit heslem.

Doplňkové nástroje

Spolu s firewallem si do svého počítače nainstalujete další užitečné nástroje. Pro zajištění ochrany před nejnovějším nebezpečím použijte automatické aktualizace. Pomocí jednoduchého průvodce nastavíte interval automatického zjišťování aktualizací. Můžete ji však spustit i ručně. Průvodce vám nabídne výběr komponent, pro které zjistí nejnovější dostupné úpravy.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce aktualizací firewallu

Volitelnou součástí instalace je nástroj, který vás informuje o nejnovějších bezpečnostních hrozbách. Při instalaci se přihlásíte k odběru zpráv, čímž nastavení tohoto doplňku končí. Setkáte se s ním až v momentě, kdy vám bude zobrazovat důležité upozornění na aktualizaci nebo nebezpečí.

Tento firewall si jistě zaslouží pochvalu za svou jednoduchost. Méně zkušený uživatel by si měl vystačit se základním nastavením, zkušenější pak využije možnost definice vlastních pravidel. Pěkně zpracována je i nápověda obsahující kapitolu „Jak na to“. Jediné, co může některé české uživatele odradit, je fakt, že program komunikuje pouze v angličtině.

Filseclab Personal Firewall 3.0.0.8686 (Professional Edition)
osobní firewall
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Filseclab Corporation
web www.filseclab.com
cena zdarma
požadavky Windows 9x/ME/2000/XP/2003

Témata článku: Windows, Firewall

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • DISP 7. 2. 2007 4:24:41
    ačkoliv Sygate spolknul Symatec, tak u jeho poslední verze mi vše šlape...
  • Karel 10. 9. 2006 17:04:03
    Skus Comodo Fireval ale je jen v angličtině a mě...
  • hoj 18. 4. 2006 11:08:47
    Hledal jsem firewall pro tatu, ktery pocitacum rozumi asi tak jak ja o...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky