Filip Molčan, OSS Alliance: na Linuxu se mi líbí hlavně svoboda (rozhovor)

Další část článků ze série IT Česko přináší rozhovor s Filipem Molčanem, předsedou Společnosti pro výzkum a podporu Open Source. Zeptali jsme se situaci okolo open source technologií v Česku, vhodnost Linuxu pro nasazení v domácnostech, nebo na to, proč předseda OSS Alliance nepoužívá pouze Linux.

Filip Molčan byl dlouho znám jako zapálený propagátor operačního systému OS/2 v Česku. Jaká byla cesta od uzavřeného systému k open source technologiím?

Systém IBM OS/2 a eComStation se snažím propagovat stále, i když už jej aktivně nepoužívám.  Zrovna před měsícem proběhl další ročník setkání uživatelů OS/2 a eCS z ČR a SR – Warpstock 2006 Czech Republic.

Nevím, asi mě láká ta „samota“ - když jsem používal IBM OS/2, byl jsem jedním z mála, když jsem začal používat Linux, byl jsem jedním z mála, teď s Linuxem používám ještě MacOS X a jsem znovu jedním z mála.

Ne, opravdu, důvod je někde jinde – když vám dodavatel ukončí vývoj operačního systému, na který jste si zvykli, uvědomíte si právě onu výhodu otevřenosti.

Filip Molčan, OSS Alliance

Klepněte pro větší obrázek

Filip Molčan (*1981) studoval FJFI ČVUT, stal se členem českého vývojového týmu OpenOffice.org. V  roce 2004 se stal členem Odborné skupiny MI ČR IDABC, věnuje se především problematice Open Source řešení ve veřejné správě a školství.
 
Napsal desítky článků o OSS/FS či o systémech Linux, MacOS, IBM OS/2 a vede řadu projektů z oblasti ICT.
 
Je členem mezinárodní organizace na podporu ODF - The Open Document Fellowship a ODF Alliance a předsedá organizaci OSS Alliance.
 
Filip Molčan je svobodný, má přítelkyni, psa a spoustu přátel. Ve volném čase se věnuje svým blízkým, fotografování a cestování.  http://web.mac.com/fipa fipa@mac.com
 

Myslíte si, že Linux je lepším operačním systémem v současné době, než byla OS/2 v době své největší slávy?

Zajímavá otázka. Oba systémy sice znám, mají své výhody i nevýhody. OS/2 byla ve své době na technologické špičce (kvalitní multitasking, objektové prostředí...), Linux je také kvalitním systémem a má navíc jednu obrovskou výhodu – svobodu. Jinak mají oba systémy řadu výhod i nevýhod, takže se těžko porovnávají. Svobodou, dostupností téměř pro kohokoliv a otevřeností se může pochlubit jen jeden.

OSS Alliance se mohla opírat o podporu Ministerstva informatiky. Jaká je situace po nedávných volbách?

Ministerstvo informatiky ČR ještě stále existuje, takže pro nás se zatím nic nemění. Předpokládáme, že tak, jako budou existovat dál různé složky z MI ČR, bude pokračovat i spolupráce OSS Alliance a Ministerstva informatiky a v budoucnu Ministerstva vnitra.

Bude mít případné zrušení Ministerstva informatiky zásadnější vliv na fungování OSS Alliance?

Určitě ne, nejsme nijak politicky ani finančně závislí na Ministerstvu informatiky. Budeme pokračovat ve spolupráci s těmi složkami, které se rozvoji ICT ve veřejné správě budou nadále věnovat. Ve spolupráci s Ministerstvem informatiky se nám podařilo realizovat několik projektů pro podporu Open Source a otevřených formátů (připomínkování licence EUPL, konference OpenGovernment 2006, prvně v historii kurzy programu NPPG na Linuxu...). To jsou ale jen první krůčky k mnohem výraznějším změnám, kterých bychom chtěli dosáhnout, ať už s Ministerstvem informatiky, vnitra nebo jiným úřadem. Budeme tam, kde se o ICT ve veřejné správě bude rozhodovat.

V zahraničí je patrný trend přechodu státních institucí na open source technologie (Linux, OpenOffice.org). Jaká je situace v Česku?

Některé instituce začnají Open Source technologie využívat i u nás, ale celý proces jde zatím pomalu. Dovolím si říci, že většímu rozvoji Open Source technologií ve veřejné správě by pomohla menší korupce – přeci jen Open Source řešení přinášejí ve většině případech výrazné úspory a další výhody (především otevřenost), takže je to určitě dobrá cesta pro naši zemi, která se snaží šetřit, kde se dá, ale za software se často vyhazují zbytečně obrovské sumy.

Není použití open source technologií výhodné především pro firmy, které k nim poskytují technickou podporu?

Použití Open Source technologií je výhodné především pro uživatele. Je důležité uvědomit si, že hlavní výhodou Open Source není cena, která je často přijatelnější, než u proprietárních aplikací, ale otevřenost – zdrojový kód, který dostáváte k dispozici. Představte si, že máte firmu nebo pracujete i ve veřejné správě – pořídíte nákladný software, který je uzavřený. Co budete dělat, když budete mít se současným dodavatelem softwaru i služeb problémy? Co budete dělat, když váš dodavatel zkrachuje či ukončí vývoj svého produktu? Co budete dělat, když budete chtít software upravit pro své potřeby, ale dodavatel vám odmítne vyhovět? Odpověď najdete právě v Open Source...

Kterým zaručeně pravdivým studiím o cenové výhodnosti Windows nebo Linuxu mají uživatelé věřit? Každý průzkum lze provést tak, aby výsledek vyhovoval zadání…

Téměř žádným. Jak správě říkáte – každou studii lze napsat tak, aby dopadla, jak chcete. Určitě je zajímavé projít si případové studie, které jsou podobné vašemu prostředí – a projít si vždy studie obou srovnávaných stran. Nelze jednoduše odpovědět, jaké řešení je nejvhodnější – IT prostředí jsou rozdílné – pro někoho bude Open Source ideálním řešením, pro jiného nevyhovující alternativou. OSS Alliance ale brzy zveřejní překlad studie, která porovnává náklady na správu Linuxu a Windows – budeme mít tedy i v ČR čím oponovat Microsoftu.

Věnují se česká média dostatečně open source produktům?

Řekl bych, že technická média se Open Source věnují dostatečně. Ostatní média ale otevřené aplikace i formáty bohužel úspěšně přecházejí. Jedním z cílů OSS Alliance je dostat informace do netechnických časopisů, novin, do médií, které čtou manažeři, ředitelé, majitelé firem, vedoucí pracovníci veřejné správy apod. Tam je situace zatím špatná.

Jakým způsobem OSS Alliance zvyšuje povědomí o open source produktech? Zaměřujete se pouze na státní správu a firmy?

Řadě lidí asi připadne, že OSS Alliance je v této oblasti pasivní, ale opak je pravdou. Díky nám vyšla řada článků právě v netechnických médiích, ve spolupráci s Ministerstvem informatiky se  podařilo uskutečnit velice úspěšnou konferenci OpenGovernment 2006 – Open Source ve veřejné správě, provádíme poprvé v historii kurzy Národního programu počítačové gramotnosti na Linuxu a hlavně poskytujeme poradenství veřejné správě, knihovnám i dalším institucím, které se na OSS Allianci obracejí s dotazy, požadavky na prezentace apod.

Jak byste zdůvodnil nezkušenému uživateli, který narazí na komerční linuxové distribuce, že i za Linux, který „je přece zdarma“, je potřeba někdy zaplatit?

To je právě to krásné na Linuxu a Open Source. Jste opravdový odborník? Stáhněte si Linux zdarma, nainstalujte, spravujte, opravte si chyby a nemusíte nikomu nic platit. Nejste takový odborník? Nemáte na to čas? Chcete jistotu pro šéfa a krytá záda? Zaplaťte si podporu. U komerčních aplikací si nevyberete.

Není poskytování placených služeb, které jsou založeny na open source technologiích, pouze přiživováním na dobrovolné práci jiných?

To je prostě business. Těm, kdo prodávají pohlednice Pravčické brány ve Hřensku, kterou vytvořila „zdarma“ příroda, také nenadáváme. Pouze můžeme doufat, že vrátí něco Správě národního parku. Stejné je to i u Open Source. Inteligentní poskytovatel služeb ví, že bez té Pravčické brány nebo bez Linuxu by neměl co prodávat, takže je podporuje.

Je takový dobrý zvyk, že firmy využívající open source, pomáhají komunitě, ať už finančně, nebo jinak. Je to běžné i u českých firem?

Z mých zkušeností ano. Většina společností se snaží vrátit komunitě něco zpět – ať už kód, opravené chyby, marketingovou pomoc nebo peníze. Myslím, že ČR není výjimkou.

Je Linux opravdu vhodný na počítače do domácností? Nabízí nějakou zajímavou výhodou oproti Windows kromě nižší pořizovací ceny?

Určitě je vhodný i do domácností – ale pozor, ne každá distribuce. Ale například SUSE Linux, Mandriva či Ubuntu jsou velice snadno nainstalovatelné i použivatelné. A co nabízí navíc? Vím, asi už se budu opakovat, ale je to třeba ta svoboda. Nainstalujte si Linux, budete mít k dispozici několik kancelářských balíků, několik e-mailových klientů, několik editorů grafiky, multimediálních přehrávačů atp. Prostě si můžete vybrat. Navíc když si nainstalujete Linux, máte k dispozici většinu potřebného softwaru, když si nainstalujete Windows, máte systém, nic víc.

Je reálné, aby mi „student Franta od vedle“, v brzké době přinesl namísto kradených Windows, vypálený Linux, místo Photoshopu GIMP, a podobně?

Určitě, to se stává již dnes. Mimo jiné také díky strategii společnosti Microsoft. Lidé se prostě bojí, když jim vedle hodin bliká informační tabulka, že se stali obětí počítačového pirátství. Nejjednodušší cesta jak se této tabulky zbavit je Linux a Open Source.

Není spíš reálnější, že většina zdarma dostupných open source projektů přejde časem na placený model?

Většina Open Source projektů bude k dispozici ve dvou provedeních – zdarma a za peníze. Je možné, že některé projekty budou placené, důležité je, že zůstanou otevřené.

Svůj blog máte na portálu společnosti Apple. Jaký počítač a operační systém používáte doma?

Používám Apple iMac G5 20“ s operačním systémem MacOS X. Tato kombinace mi zatím vyhovuje, mohu kombinovat otevřený i proprietární software, spouštět aplikace, které jsou pro MacOS X i pro Linux. Mám rád skvělý design, jednoduchost, otevřenost a funkčnost. Apple používám také kvůli svému koníčku – fotografování – v této oblasti situace na Linuxu bohužel stále není nijak růžová.

Jste ředitelem také své vlastní firmy blue.point Solutions. Je současná doba pro firmy zabývající se podporou open source technologií příznivější, než před pár lety? Co se změnilo?

Určitě ano, zájem o Open Source znatelně roste, nicméně hodně dřiny máme ještě před sebou. V minulosti bylo těžké zákazníkům vysvětlovat o co vlastně jde a hodně lidí se pojmů jako Linux a Open Source bálo, dnes už je situace lepší, i díky médiím, lidé se tučňáků už tolik nebojí.

Proč jste se rozhodl zaměstnávat především zaměstnance se zdravotním postižením?

S tímto cílem jsme společnost zakládali a s vozíčkáři spolupracovali již od počátku. Je skvělé spojit dobré s užitečným. Se zdravotně postiženými je výborná spolupráce, zaměstnání si váží, jsou rádi mezi lidmi a konečně – vozík není pro softwarovou firmu žádnou překážkou.

Kdy jste naposledy pracoval s operačním systémem Windows?

Opravdu nevím, bude to už několik týdnů, možná měsíců. Naštěstí jsem doma i v zaměstnání obklopen ovocem (počítače Apple) a zvěří (tučňáci). S Windows se občas setkám u zákazníka nebo o příbuzenstva, které ještě nepřešlo na tu „správnou stranu“ a chce s něčím poradit.

Diskuze (90) Další článek: První 45nm procesory od Intelu už v roce 2007

Témata článku: Linux, Open source, Zdravotní postižení, Nejjednodušší cesta, Výhodný software, Lin, Skvělá alternativa, Těžká překážka, Fil, Národní park, Oss, Software zdarma, Svoboda, Počítačové pirátství, Dobrá cesta, Placený model, ALL, Source, Alliance, Krásný měsíc, Open, Důležitá složka, Případné zrušení


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 49

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky