FileZilla: výkonný FTP klient spustitelný i z USB

Pro práci se souborovými servery FTP můžete sice využít některé souborové manažery (včetně Průzkumníka Windows), ale pro seriozní práci je lepší si vybrat specializovaný program. Jedním z povedených FTP klientů je i FileZilla, open source program, jehož upravenou verzi můžete používat i na USB disku bez nutnosti instalace do počítače.

Plusy / minusy
+ české rozhraní
+ konfigurace v XML
+ načítání fronty ze souboru
– starší vzhled uživatelského rozhraní
– dialog pro nastavení nelze zvětšit

FileZilla je pěkný a nenáročný program, který si určitě oblíbíte. Popisovaná verze je přeložena i do češtiny, což je nepochybně plusem pro tento program. Řada uživatelů jistě ocení, že k programu jsou volně dostupné zdrojové kódy. To samozřejmě ale neznamená, že program musí být automaticky k dispozici pro open source operační systém, to je tak na okraj.

Rozhraní zaspalo dobu

Vzhled uživatelského rozhraní programu mírně zaspal dobu. Nejsem zaslepeným zastáncem tzv. vzhledu XP nebo VS2005, nicméně koukat na staré málobarevné ikonky člověka nenadchne. Každopádně u FTP klienta se očekává především spolehlivý přenos dat a ne pestrobarevné uživatelské rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

FileZilla po spuštění

Okno programu je rozděleno na tři větší části umístěné v panelech pod sebou. V prvním z nich vás program informuje o probíhající činnosti, najdete zde hlášení vzdáleného serveru a výpisy jednotlivých příkazů.

Naopak v nejspodnějším panelu najdete seznam přenášených souborů. V tabulce je vidět místní název, velikost položky, směr přenosu (na server nebo z něj), vzdálený název, adresa vzdáleného počítače a stav přenosu. Pokud je přenos aktivní, je zde zobrazen ukazatel s procenty a barevnou páskou. Ve stavovém řádku navíc najdete informaci o celkové velikosti souborů ve frontě.

Nejvýznamnější částí programu je prostřední panel. Je rozdělen na pravou a levou část. Vlevo najdete náhled na obsah disku na vzdáleném serveru. Vpravo je pak zobrazena stromová struktura s disky a složkami. Obsah vybraného umístění je vidět v dalším panelu.

Připojení k serveru

Hned po spuštění programu se můžete připojit k nějakému serveru, aniž byste cokoli ukládali. V nástrojové liště programu jsou připravena políčka pro zadání přístupových údajů, tedy adresy serveru, uživatelského jména a hesla a případně čísla portu. U tlačítka pro připojení je malá šipka, po jejímž rozklepnutí se objeví funkce pro připojení a obejití nastavení proxy a funkce, která vymaže obsah vyplněných políček.

Klepněte pro větší obrázek

FileZilla připojená k FTP serveru

Pro snadnější připojování k serveru kdykoli v budoucnu je dobré připravit si seznam serverů do Správce míst. V tomto seznamu udržujete své oblíbené FTP adresy. Je možné je třídit do složek, což oceníte v momentě, kdy budete mít více jak dvacet oblíbených serverů. U každého záznamu je možné zadat klasické přihlašovací údaje, typ přihlášení a případné poznámky. Je zde také možnost určit, o jaký typ serveru se jedná. FileZilla si rozumí s klasickým FTP, kromě něj podporuje šifrované přenosy na FTP přes SSL/TLS, FTP přes SSL, SFTP pomocí SSH2 a FTP přes TLS.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba seznamu oblíbených serverů

Pokud vám chybí možnost zadání výchozí vzdálené složky, zobrazte si rozšířené možnosti nastavení. Zde můžete určit i místní složku, do níž se program přesune po připojení k serveru. Nemůže tu chybět výběr aktivního a pasivního režimu, nastavení znakové sady UTF8 a možnost úpravy informace o čase vzniku souboru. Posunout jej lze o hodiny a minuty, a to jak v kladném tak záporném směru.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšířené možnosti pro nastavení serveru

Uložené oblíbené položky je možno kopírovat a zrychlit tak zadávání nových přístupových údajů pro podobné servery. Pokud jste opravdu častými uživateli FTP, můžete si díky kopírování rychle nadefinovat seznam různých složek na stejném serveru.

Když se připojení podaří...

Jakmile jste připojeni ke vzdálenému serveru, zpřístupní se některé do té doby zablokované funkce. Máte možnost ručního zadání FTP příkazu. Tato volba je určena především pro zkušené uživatele, ale ti ji určitě ocení. Pokud to server podporuje, můžete pomocí speciální funkce změnit své přístupové heslo. V dialogu zadáte to staré, dvakrát potvrdíte nové a počkáte, zda jej server přijme.

Klepněte pro větší obrázek

Změnu hesla musí podporovat server

Kopírování velkého množství souborů si můžete usnadnit načtením seznamu ze souboru XML, případně z textového souboru. Aktuální přenosovou frontu si samozřejmě můžete také do těchto souborů vyexportovat. Ve výchozím stavu nejsou zobrazovány skryté soubory, dejte na to pozor. Vzhled seznamu položek na místním a vzdáleném disku můžete měnit podobně jako v Průzkumníkovi. Najdete tu podrobnosti, seznam, velké a malé ikony, atd.

U některých typů přenosu je důležité vybrat správný typ přenosu (ASCII nebo binární). Většina FTP klientů dovede sama nastavit potřebný režim a FileZilla není v tomto směru výjimkou. Pro případ, že kopírovaný soubor v daném cílovém umístění již existuje, můžete nastavit akci, která se provede jako výchozí. Kromě klasického dotazu můžete program nechat existující soubor přepsat vždy, přepsat pouze pokud je kopírovaný soubor novější, obnovit, přejmenovat nebo přeskočit. FileZilla tedy umí navazovat i na přerušené kopírování vzniklé výpadkem spojení. Obnovovat přenos můžete v obou směrech, tedy jak do počítače, tak na server.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Nastavení programu

Nastavení FileZilly není většinou potřeba nijak upravovat. Při instalaci si zvolíte, zda bude konfigurace ukládána do registrů nebo do souboru XML. Pak stačí pouze zadat názvy serverů a s programem začít normálně pracovat. Pokud se už rozhodnete do nastavení zabrousit, budete příjemně překvapeni jeho přehledností a jednoduchostí. Najdete zde volby pro nastavení komprese, rozvržení a obsah panelů se soubory, podporu Kerberos GSS a další. Přenosovou kapacitu svého připojení můžete šetřit omezením přenosové rychlosti programu.

FileZilla je povedený nástroj, kterému nelze nic podstatného vytknout. Můžete se rozhodnout, zda budete používat klasickou nebo „portable“ verzi, k dispozici je český překlad, pro zájemce jsou nachystány i zdrojové kódy. Název FileZilla se používá i pro FTP server a řadu uživatelů to tak mate. Pravda je taková, že skutečně existuje jak FTP klient FileZilla, tak server se stejným názvem. Stáhnout si jej můžete například z GigaManie.

FileZilla 2.2.22
FTP klient
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Tim Kosse
web filezilla.sourceforge.net
cena zdarma
požadavky Windows 9x/2000/XP

Diskuze (27) Další článek: Záplata Microsoftu skryje adresář Outlook Expressu

Témata článku: Windows, Open source, USB, GigaMania, Uživatelské rozhraní, Starý typ, Nejvýznamnější část, Fil, FTP, Kerberos, Uživatelská složka, Oblíbený server, Front, FileZilla, Výchozí stav, Klient, Oblíbený program


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11