Ukrajina | Informační technologie

Fenomén OSINT. Když si veřejnost hraje na CIA a má neuvěřitelné výsledky

Na internetu můžete hodiny sledovat hrající si koťátka, nebo se stát investigativcem a zpravodajcem. Neomezené množství informací a důmyslné nástroje otevřely cestu pro OSINT – zpravodajství z otevřených zdrojů.

Určitě si vzpomenete na let MH17, který byl v červenci 2014 sestřelen nad východem Ukrajiny a na vynikající práci investigativců skupiny Bellingcat, kteří jako první ukázali na konkrétní ruskou jednotku, jež měla tragédii na svědomí. O dva roky později dokonce vypátrali i konkrétní protiletadlový systém a jeho osádku.

Všechny informace a důkazy z drtivé většiny posbírali z veřejných zdrojů – ať už příspěvků na sociálních sítích, satelitních snímků, fotografií, či mapových služeb typu StreetView a dalších. Využívání veřejných zdrojů k tomuto účelu je nazýváno jako OSINT (open source intelligence) a probíhající válka na Ukrajině v plném rozsahu ukazuje jeho sílu. Díky jednotlivým dobrovolníkům i organizovaným skupinám máme ověřené informace o zvěrstvech okupantů, používané technice a také o vojenských ztrátách obou stran.

Druhoválečné kořeny

Přestože je dnes obor OSINT spjat především s internetovými zdroji, o zpravodajství z veřejně dostupných materiálů se začaly rozvědky snažit už v době druhé světové války. Vedle tradičních tajných služeb, které z velké části stojí na infiltraci a využívání tajných materiálů totiž minimálně Spojené státy a Spojené království provozovaly i oddělení, která se specializovala na sběr využitelných veřejných materiálů.

Úkolem byla archivace novin vydávaných na nepřátelských územích, archivace nekrologů, záznamy rádiového vysílání či sběr fotografií. I tyto materiály přispívaly k přesnějšímu obrazu nepřátelských armád, přehledům o ztrátách a výjimečně také o polohách vojenské techniky. Obdobně potom fungovaly praktiky OSINT v průběhu studené války, opravdového rozmachu se ale obor dočkal až v novém tisíciletí s rozvojem sociálních sítí.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: YouTube, Google, Sociální sítě, Technika, Yandex, Internet, Články z Computeru, Země, Twitter, Telegram, USA, CIA, Rusko, Ukrajina, Materiál, Informační technologie, Bellingcat, Česká republika, Andrej Babiš, StreetView, WebSDR, Spojené království, Studená válka, Sevastopol, NástrojSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Kvalitní navigace, rekordér podcastů a bezplatné testování zboží

Nejlepší aplikace pro tento týden: Kvalitní navigace, rekordér podcastů a bezplatné testování zboží

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft