Co je nějaký rozumny set v nějakém středním pasmu?
Pokud chces opravdu letat zavodne tak si nejdriv zjisti kde (mezi panelakama to fakt nejde 😀 ), pak se podivej na omezeni plynouci z Doplnku.X a pak se podivej na napr. na horejsi.cz nebo rotorama.cz . Tam si neco urcite vyberes. Ale pocitej s tim ze to neni hracka, dost se s tim mlati a leze to do penez.Pokud chces neco cim si natocis par zaberu behem dovolene tak si vyber neco od DJI (treba Mavic) ale pocitej s tim ze mist kde se da legalne letat a zaroven neco natocit kvapem ubejva.
Taky bych si rád "zalítal" jen kvůli fotkám, ale jak píšete, bohužel (bohudík?) míst, kde to jde, ubývá. Jakožto fotograf fotky seshora obdivuju, ale být v té chvíli na zemi a mít nad hlavou drona, asi bych se necítil nejlíp. Nikdy nevím, kdo to ovládá. Viz např. ten co natáčel demonstraci na Letné, super záběry, ale stačí jedna chybička a někomu skončí těžký krám na hlavě (btw kdo se orientujete, jaká je ve skutečnosti pravděpodobnost podobné nehody?)
Záleží na spoustě faktorů a pořád je to jenom lidmi vyrobený stroj, který nahoru může a dolů musí. Může se stát spousta věcí:* neočekávaně zdechne baterie* ztráta signálu a špatná reakce řídící jednotky (kdo ještě pamatuje Fantomy které při ztrátě signálu nabraly směr kdo ví kam a už to nešlo zastavit?)* srážka s ptákem (viz YT, kde je spousta videí jak dravci útočí na drony)* selhání elektroniky, vyhoření ESC, zaseknutí ŘJ, chyba v komunikaci mezi komponentami* roztržení vrtule (ať už skrytá výrobní vada, nebo únava materiálu)nic z toho člověk neovlivní a ještě k tomu je spousta věcí které sice ovlivnit lze (například pilot, nastavení,...), ale pokud je člověk >>dutá vopice co neví co s penězma, tak si koupí drona aby byl "kůl"<<, tak tam nepomůže ani svěcená voda a nejde o to zda dojde k průšvihu, ale kdy dojde k průšvihu. A díky těmto jedincům ostatní rozumní modeláři a závodníci trpí naprosto zbytečnými a přehnanými zákazy a omezeními.A potom je tady druhá sorta "oduševnělých" jedinců: ti si sice myslí, že mají takové ty hospodské znalosti všeho od stlačeného vzduchu až po prjekt Manhattan, ale ve skutečnosti jsou na tom se znalostmi trošku hůř. No a tito jedinci mají jasno - jak je v tom kamera, tak mě to šmíruje - jasně, všichni jsme zvědaví na ten sousedův pivní bachor vyvalený mezi bordelem na zahradě. A nejsou schopni pochopit, že FPV kamera - která slouží pouze pro orientaci v prostoru je širokoúhlá (a navíc má malé rozlišení), takže z 10m už nejde poznat, jestli je na té zahradě vyvalený soused, nebo vorvaň. Je to podobná sorta magorů jako ekofašisti - spasí nás jenom soláry a větrníky na každém kroku, všechno ostatní je fuj a musí se zakázat.
Od 1.7 2020 musí mít registraci každý from do 250g ale to je každého věc dělám školu na profi sry budeme koukat co se stane. Viz doplňek X. Je možné že se scoro situaci malinko posune věnují se této problematice cca 10 let do teď je to ok ale pak se to změní. Hobík si zalita po registraci sebe a svého drona není jasné jestli bude muset mít pojištění. V OV lítal typek kvůli fotek při ohňostroji v Hrabové a má na krku žalobu za veřejné ohrožení a pokutu 5000000. Tak nevim. Zatím jsem neslyšel o žádném sportovišťi pro drony na území ČR. Jestli o nějakem víte rád se přidám. Ď
Názor byl 6× upraven, naposled 25. 4. 2020 18:57
Já nerozuměla jazyku tvého kmene... :-O
FPV drony nejsou pomale nosice kamery nebo hracky od DJI. Navic provoz FPV dronu v pro sportovni a rekreacni ucely musi dodrzovat pouze male casti D.X (nevim o tom ze by byla aktualizace v posledni dobe kvuli predpisum EASA ale pokud clovek leta rozumne tak ani ta EASA neni problem).Je potreba si uvedomit jeden zasadni rozdil - zatim co s DJI muze litat kazdy jouda ktery je schopen tuknout do lcd tak FPV masinky nebo modely letadel uz jsou kapanek jina liga. Ohledne sportovisti pro drony - pokud by jste se o drony vazne zajimal taky by jste zaregistroval to ze v Plzni se jiz nekolik let dela DronFest v ramci ktereho je spousta akci jak pro profi uzivatele tak jsou tam zavody v dron arene. Je to arena ktera je vybavena ochranou siti, osvetlenim, zazemim pro piloty a je urcena jen a pouze pro zavody FPV dronu. Po republice je mist kde se da letat s drony zavodne mnohem vic a navic se da letat na kazdem modelarskem letisti protoze drone racing je oficialni modelarska kategorie FAI
Zkus to ještě jednou a tentokrát česky.
Pokud zvazujete koupi, sahnete rovnou po Tinyhawk 2. Stoji skoro stejne a ma vychytanych par chyb, napriklad lepsi kamera, odolnejsi ram. A rovnou si priobjednejte par 1S akumulatoru a pokud chcete letat i venku tak i 2S. Ovladac pouziva frsky D8 protokol, takze s dronem bude fungovat jakykoliv ovladac od frsky (treba taranis q x7) ten od emaxu za moc nestoji, je to takove nejlevnejsi minimum se kterym se jeste da letat. Podobne plati i o brylich. Do ESC regulatoru jde nahrat fw JESC 48khz, ktery zvedne vydrz baterie o zhruba 30%.
jen bych upozornil na to ze nove vyrobene FrSky vysilacky maji protokol Access a D8 protokol uz nepodporuji. Jistota je neco od firmy Jumper, ty podporuji nejen D8 ale i spoustu dalsich protokolu.
On ten tinyhawk udajne umi i D16 ale defaultne je nastaveny na D8, takze teoreticky by to taky mohlo fungovat.
Ovšem pozor: začátkem roku přišel FrSky s aktualizací ACCST na verzi 2.0, která (prý schválně) odstavuje veškeré kompatibilní produkty třetích stran; včetně rádií od Jumper, všech možných Tiniwhoopů, tinihawků, GT90,...Stávající rádia samozřejmě budou šlapat dál, ale nová rádia, která budou chodit z fabriky s novým fw budou ignorovat vše kromě origo přijímačů.Proto se můj Taranis ACCST2 jen tak nedočká 😉
Proč je analogový přenos videa zajímavá informace? Důvodů to má víc než dost:* latence - analogový přenost obrazu má latenci v jednotkách až nižších desítkách ms, digitální přenos je na tom o hodně hůř. Na závodech, kde se běžně létá kolem 100km/h může každá ms znamenat rozdíl mezi vítězstvím a hromádkou součástek které ještě před chvíli létaly.* analog se zhoršujícím signálem zhoršuje obraz (zrnění,...), takže člověk má představu jak na tom je. Digitál funguje tak, že pořád OK, pořád OK, najednou zatuhlý obraz a dron provádí hlubokou orbu.* analog zvládne do vyhrazeného pásma dostat víc než 40kanálů, digitál jich nedá ani 8...* spotřeba energie - kamera bere prakticky 0,00nic, vysílač dle vyzářeného výkonu desítky až stovky mW, u digitálu v lepším případě x2* rozměry, hmotnost. Analog jde narvat i do takové 7cm velké hračky, digitál je o poznání větší a těžší (protože je zabalený v hliníkové krabici/chladiči)
* cena, DJI FPV set vyjde na zhruba 20 tisic :) I kdyz na druhou stranu , slusne bryle od Fatsharku stoji skoro stejne.
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 4. 2020 21:11
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.