FeedReader: na RSS bez zbytečných příkras

Získávání pravidelných informací z vašich oblíbených internetových stránek ve formě zpráv do RSS čtečky je již téměř nutností.

Čtečky zpráv RSS dnes můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jednu skupinu tvoří online čtečky. Jde o webové aplikace, které vám umožní přistupovat k získávanému obsahu odkudkoli, kde se můžete připojit k internetu. V praxi jde tedy o webovou stránku, kde na jednom místě uvidíte ty nejnovější články (jejich části nebo jen nadpisy) ze stránek ostatních.

Čtečky RSS určené pro instalaci do počítače vám sice nenabídnou možnost přístupu odkudkoli, na druhou stranu zase nabízejí větší komfort při práci se zprávami, respektive při upozorňování na nové články. Do kategorie desktopových čteček patří i FeedReader. Svým ovládáním i funkcemi se řadí spíše mezi jednodušší aplikace z této kategorie, na druhou stranu právě jednoduchost a snadnost obsluhy je předurčuje k tomu, aby pomohl začátečníkům v cestě za objevováním výhod, které RSS přináší.

Instalace programu spočívá v klasickém potvrzení jednotlivých kroků instalačního průvodce. Chcete-li FeedReader používat na přenosném disku, zvolte při instalaci příslušnou volbu, která zajistí, že později budete moci složku s programem pohodlně překopírovat a používat v jakémkoli počítači, do kterého přenosný disk připojíte. Při prvním spuštění programu také nezapomeňte zvolit české ovládání, pokud chcete, aby s vámi komunikoval v našem jazyce.

Pohodlně jako v poštovním programu

Při prvním spuštění vám FeedReader také nabídne seznam několika RSS zdrojů roztříděných do kategorií. Zejména začátečníkům vřele doporučuji si některé zdroje (ne-li všechny) vybrat a přiřadit do programu. Později je samozřejmě můžete odstranit, v začátcích vám pomohou k lepšímu pochopení principu práce s programem.

Základní okno FeedReaderu je tvořeno seznamem zdrojů zpráv RSS, výběrem článků získaných z vybraného zdroje a náhledem, který ukazuje obsah aktuálně vybraného článku. Podobnost s rozložením oken poštovních programů není náhodná. I v nich pracujete podobně – poštovní účty, seznam zpráv, náhled na vybranou zprávu. Ve FeedReaderu si všechny zdroje můžete třídit do kategorií – využívejte toho hned od začátku. S tím, jak vám budou zdroje přibývat, bude práce s RSS čtečkou díky rozdělení zdrojů do kategorií přehlednější.

Klepněte pro větší obrázek
Vzhled FeedReaderu připomíná poštovní programy

Pod uživatelsky definovaným seznamem kategorií najdete ještě dvě speciální kategorie. Přehled nepřečtených zpráv získaných pomocí RSS zobrazíte klepnutím na Nepřečtené novinky. Je přitom jedno, z jaké kategorie nebo z jakého zdroje zprávy pocházejí. Při čtení zpráv si všimněte prvního sloupečku v jejich seznamu. Zprávu, která vás nějakým způsobem zaujme, a třeba nemáte čas si ji hned přečíst, označíte klepnutím do tohoto sloupečku. Objeví se v něm symbol hvězdičky, stejně tak jako v samotném náhledu na zprávu. FeedReader pak umožňuje zobrazit seznam všech zpráv, které jsou touto hvězdičkou označeny. Berte tuto funkci jako pokus nabídnout seznam oblíbených položek.

Snadná práce se zdroji zpráv

Ve FeedReaderu nechybí vyhledávání. V momentě, kdy budete mít velký počet zpráv (díky mnoha zdrojům nebo kvůli tomu, že zprávy nemažete), vyhledávání oceníte. Zadaný výraz je FeedReader schopen najít jednak v titulku zpráv, jednak v titulku a těle zpráv. Pro větší přehlednost zobrazeného seznamu zpráv nabízí FeedReader několik pohledů. Zprávy lze seskupovat podle data, tagu nebo zdroje, případně lze seskupování úplně vypnout. Záleží na tom, co vám vyhovuje lépe. Seskupování však příliš prostoru ze seznamu zpráv neukradne (jeden řádek pro nadpis každé skupiny) a seznam zpráv je vždy mnohem přehlednější.

Klepněte pro větší obrázek
Seskupování zpráv podle zdroje

Podobně jako v poštovních programech, i ve FeedReaderu si můžete rozvržení seznamu zpráv a okna s náhledem na vybranou zprávu změnit. Nabízeno je klasické rozložení se seznamem zpráv nad náhledem, trojsloupcové zobrazení a zobrazení bez seznamu. Mezi zprávami se pak pohybujete v rámci skupiny pomocí navigačních tlačítek. Podle svých potřeb můžete zapnout nebo vypnout zobrazení sloupců v seznamu. Zdrojové kanály lze také třídit – podle abecedy, počtu nepřečtených článků nebo tzv. vlastním tříděním – v tom případě si myší jednoduše přetáhnete vybraný kanál na tu pozici v seznamu, která vám vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení bez seznamu zpráv

Přidávání vlastních zdrojů/kanálů do seznamu ve FeedReaderu je nanejvýš jednoduché. Klepnete na tlačítko Nový, vyberete si přidání nového kanálu, zadáte jeho adresu a potvrdíte. Adresu kanálů RSS zjistíte na webových stránkách, ze kterých chcete zprávy RSS odebírat. Dnes tuto službu nabízí již snad každý větší web. Specialitou jsou tzv. Chytré kanály. Při jejich vkládání si totiž pomocí podmínek specifikujete, jaké zprávy budou stahovány. Určíte vše – od předmětu, přes název kanálu a jméno autora článku až po značky a obsah zprávy. Pokud bude nějaká zpráva takové podmínce vyhovovat, FeedReader ji zobrazí v tomto Chytrém kanálu. Nejvěrnější přirovnání bude asi k filtrování e-mailů v poštovních programech.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava přidaného kanálu

FeedReader dovede pracovat se soubory OPML, nabízí speciální prohlížeč pro přílohy zpráv a ve Správci kanálů vám umožní zadávat i přístupové údaje k heslem chráněným zdrojům. Navzdory tomu, že vypadá velice jednoduše, nabízí mnoho funkcí, které se zalíbí i náročnějším uživatelům. Pokud chcete mít o novinkách skutečně neustálý přehled, zvolte při instalaci programu možnost spouštění zároveň se systémem. V momentě, kdy je FeedReader spuštěn, totiž zobrazuje informační dialog v pravém dolním rohu obrazovky pokaždé, když je k dispozici nějaká nová zpráva.

Klepněte pro větší obrázek
Plovoucí okno s upozorněním na novinky

 

 

FeedReader 3.09

 RSS čtečka
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

čeština

Klepněte pro větší obrázek

žádné české kanály ve výchozí nabídce

Témata článku: RSS, Zdroje, Moment

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • 62 27. 7. 2007 13:05:23
    Jak vidim Bizz - naskakuje mi husi kuze. Kdysi jsem od nich stahl DEMO...
  • angrest 27. 6. 2007 11:38:20
    Aha.Oba pozadujeme tutez vlastnost a kazdy ji resime jinak.Ja manualne...
  • Petr Leitner 27. 6. 2007 10:41:55
    Jojo, na USB. :-)) :-P Dost aplikací používám jako portable..
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky