Feedly bude nová superstar pro RSS

Google Reader o prázdninách po dlouhých letech ukončí činnost. RSS ale nezanikne, o post nového krále totiž usiluje Feedly. Nejprve nabídne synchronizaci, později kompatibilní API.

Google 1. července ukončí svou webovou čtečku Reader a je jen velmi málo pravděpodobné, že se na tom ještě něco změní, ačkoliv mnozí spoléhají v nejrůznější petice. Nejednalo se totiž o nějaké zbrklé rozhodnutí na poslední chvíli, ale dlouhodobý plán, o kterém se v Googlu vědělo a který dokonce očekávaly i konkurenční služby.

Král je mrtev, dokonalý nástupce ale chybí

Specializovaná čtečka pro četbu desítek internetových zdrojů prostě není záležitostí masového internetového surfaře, a tak počet aktivních uživatelů Readeru v průběhu času povážlivě klesal. Pro power-usery to sice byla jedna z klíčových aplikací celého Googlu – možná i nejnavštěvovanější, nicméně Google samotný na to pochopitelně hledí úplně jinak.

Feedly používá i viceprezident Googlu Vic Gundotra.png
Od Readeru se ve středu symbolicky odvrátil i viceprezident Googlu Vic Gundotra, který použil pro sdílení článku na svém profilu G+ konkurenční službu Feedly

Pokud jste stejně jako my patřili mezi ty, pro které bylo samozřejmostí v prvním panelu prohlížeče ráno zapnout čtečku a vypnout ji společně s počítačem až večer, nyní jistě zoufale procházíte web a hledáte spolehlivou náhradu.

Upřímně, naprostý ideál momentálně neexistuje, poněvadž se samotný Google Reader stal nepsaným standardem RSS čtečky. Ostatní se tedy pokoušejí ke čtenáři najít nějakou novou a trošku netradiční cestu. Čtečky jako Flipboard a jemu podobné chtějí mobilního uživatele uhranout jednoduchou elegancí plnou fotografií, jiní šli zase cestou všemožných doplňků do prohlížeče. No a to vše z pozadí sledovala služba Feedly, ze které se nyní stane superstar.

Feedly bude novou superstar

Feedly je v tuto chvíli asi nejzdařilejší kopií webového Readeru, která chytla příležitost za pačesy a už ve středu večer po ohlášení novinky začala lákat uživatele Googlu do svých vod pomocí kompletní synchronizace. Je to poměrně snadné, stačí totiž službu prostě propojit s účtem na Googlu a obě čtečky se budou oboustranně synchronizovat. Když přidáte nový RSS zdroj do Readeru, objeví se i ve Feedly a naopak. Podstatné je ale to, že po 1. červenci se Feedly jen odpoutá od Readeru a nadále bude fungovat zcela samostatně. Pokud tedy přejdete na Feedly, rozhodně nemažte kanály na Readeru, došlo by totiž k synchronizaci a o vše přijdete.

Feedly s úvodní obrazovkou Today.png
Feedly po přihlášení se souhrnným přehledem aktuálních událostí Today

Autoři přitom chtějí jít ještě mnohem dál a hodlají vypustit do světa API pro vývojáře, které bude kompatibilní s rozhraním Readeru. Pokud se to podaří, Feedly bude rázem kompatibilní s celou plejádou aplikací třetích stran, které používaly Reader. Programátoři provedou jen drobné změny a vše bude moci fungovat dál.

Feedly v co možná nejstručnějším výpisu.png
A opět tentýž Feedly tentokrát v co nejstručnějším zobrazení

To, co pro Google už kvůli jeho velikosti není dostatečně zajímavé, bude hotovým požehnáním pro startup, kterému stále chybí obchodní plán a nafoukne-li se o nové uživatele, spíše dostane další finanční injekci od investorů.

Feedly nepojede v IE a Opeře

Je tedy Feedly slibnou náhradou pro všechny? Rozhodně není. Pokud surfujete v Internet Exploreru a Opeře, tento článek se vás bohužel vůbec netýká, poněvadž Feedly tyto prohlížeče nepodporuje. Operisté si teď možná řeknou, že jen změní user-agenta, ale to bohužel nepomůže, protože se část kódu služby instaluje jako neviditelný doplněk. Bez něho se Feedly prostě nespustí.

Feedly vyžaduje k běhu doplněk.png Bez doplňku pro Chrome, Firefox, nebo safari to nepůjde.png
Do Feedly se dostanete až poté, co nainstalujete doplněk pro Chrome, Firefox, nebo Safari. Internet Explorer a Operu zatím služba nepodporuje.

Čtečka je tedy momentálně dostupná pro Firefox, Chrome, Safari a pak jsou k dispozici také docela povedené mobilní aplikace pro Android a iOS, které v sobě kombinují jak uživatelské rozhraní podobné Flipboardu, tak klasické RSS čtečky.

První seznámení s rozhraním čtečky Feedly

Proč používat Feedly a ne třeba něco jiného? Poněvadž používá v mnohém podobné rozhraní jako Google Reader. Jen je trošku více uklizené a nabízí některé zajímavé nastavení zobrazení článků.

 

Feedly podporuje i několik klávesových zkratek, rychlou nápovědu zobrazíte stisknutím „?“

 

Po přihlášení a prvotní synchronizaci s katalogem vašich zdrojů na Readeru objevíte klasické rozhraní, kdy je v levé části okna strom se složkami a vpravo pak výpis článků. Čtečka používá částečně responzivní webový design, což v praxi znamená, že když zmenšíte velikost okna, strom se složkami se automaticky schová a zobrazíte ho klepnutím na tlačítko.

Feedly ve velkém okně.png Feedly v menším okně.png
Feedly ve velkém okně a v menším, kdy se postranní panel skryje pod tlačítko

Vedle složek najdete v levé části ještě denní přehled Today a nahoře pak oblíbené články, tedy Saved. Tato složka má úplně stejnou roli jako články z Readeru, které jste označili hvězdičkou. Pod složkami se pak mohou ještě objevit tagy – tedy klíčová slova, kterými můžete dodatečně rozřazovat vybrané články ve čtečce.

Otevřený článek ve Feedly.png Zobrazení celého článku přimo ve Feedly.png
Prohlížení článků a jejích náhled (Preview) přímo ve vrstvě nad Feedly

Na první pohled vše funguje, pokud jste však z Readeru a vůbec služeb Googlu zvyklí na všudypřítomný drag&drop a kontextové nabídky, tady nic podobného nehledejte. Chybí zde tedy možnost rychlého přeřazení zdrojů ve složkách podle vašeho gusta a také samotných složek. Vše se řadí podle toho, ve kterém kanálu jsou nejaktuálnější zprávy.

Organizace složek a zdrojů.png Nastavení zdroje.png
Základní organizace složek a zdrojů na stránce Organize. Můžete zde tažením měnit pořadí složek, přesouvat zdroje mezi složkami a měnit jejich konfiguraci.

Pokud budete chtít přeřazovat kanály z jedné složky do druhé, případně celé složky, klepněte vlevo nahoře na odkaz Organize, kde konečně můžete přetahovat dílčí zdroje mezi složkami a snadno odtud také vše přejmenujete. Pokud chcete mít některý zdroj vždy na očích, v jeho nastavení zaškrtněte políčko „Must read“. V takovém případě se zobrazí vždy na prvním místě ve složce a také v seznamu vybraných zdrojů v denním přehledu Today.

Zdroje označené jako Must read se zobrazují přednostně na stránce Today.png Položky Must read se zobrazují na prvních pozicích ve stromu složek.png
Pokud označím zdroj jako důležitý (Must read), zobrazuje se v seznamu na stránce Today a ve složce vždy na horních příčkách – zbývající položky jsou řazené podle poslední publikované zprávy

Celá plejáda užitečných zobrazení

Tak a teď konečně hlavní specialita čtečky Feedly. K dispozici máte šest různých druhů pohledů na články. Ty se mohou vypisovat buď řádkově jako na Readeru (Titles) nebo třeba ve formě časopisu (Magazine), který ukáže i obrázky a v horní části výpisu oblíbené články podle toho, kolikrát je uživatelé Feedly sdíleli na Facebooku a Google+. Pohledy Mosaic a Cards se pak hodí pro četbu zdrojů, které obsahují fotografie a videa. Pokud tedy budete přes RSS odebírat nějaký kanál z Flickru a jemu podobných, toto je ideální pohled, poněvadž články se zobrazí ve formě obrázkové šachovnice.

Zobrazení Titles.png Zobrazení Magazine.png Zobrazení Mosaic.png Zobrazení Cards.png
Stručné zobrazení Titles, Magazine, Mosaic a Cards ideálně pro grafické zdroje. Každý zdroj si pamatuje své vlastní nastavení zobrazování.

Každý zdroj si samozřejmě pamatuje pohled, ve kterém se má zobrazovat a nechybí ani možnost globálního výchozího nastavení. Feedly používá jako výchozí zobrazení Magazine, já však potřebuji číst desítky článků co nejrychleji podle titulků, nastavil jsem si tedy jako výchozí pohled Titles a Mosaic a Cards používám pouze pro zdroje s bohatším grafickým obsahem. Funguje to velmi dobře.

Konfigurace.png Nastavení barevného tématu.png
Globální konfigurace a výběr barevného podání čtečky

Nechybí vyhledávač zdrojů a článků

Stejně jako na Readeru od Googlu nechybí ani zde vyhledávač s našeptávačem a také doporučený obsah. Když tedy odebíráte technické kanály, Feedly vám nabídne podobné. Pokud budete chtít přidat do odběru třeba RSS kanál zpravodajské E15ky, nemusíte samozřejmě hledat adresu zdroje, ale do vyhledávacího pole napíšete prostě E15, nebo E15.cz a Feedly už vše najde. Zdroj už totiž do databáze někdo přidal, případně se ho služba pokusí najít přímo na webu. Do vyhledávacího pole ale můžete pochopitelně zadat i přesnou adresu zdroje, i když Feedly má s některými weby občas problém a nic nenajde.

Hledání ve Feedly.png Přidání nového zdroje vyhledáním webu.png Nabídka témat ve Feedly.png
Vyhledávání ve zdrojích a přidávání těch nových má jedno rozhraní. Prázdný vyhledávač nabídne různé tematické výběry a oblíbené zdroje v komunitě uživatelů

Vodcasty a podcasty

Jako nový zdroj do Feedly můžete samozřejmě připojit také vodcastové a podcastové zdroje. Vše funguje, ať už je to čisté RSS, nebo podcastový formát s některými dodatečnými tagy třeba pro iTunes. Na rozdíl od Readeru se však u zvukových podcastů nezobrazí vložený hudební přehrávač. Ukáže se jen odkaz ke stažení MP3 stopy. Každý moderní prohlížeč sice po klepnutí MP3 nestáhne, ale rovnou přehraje, nicméně je škoda, že Feedly neobalí odkaz HTML5 značkou <audio>. Toto lze ale v každém případě řešit některým z mnoha doplňků pro Chrome, Firefox a předpokládám i Safari.

Nalezené podcastu pomocí přesné URL.png Odběr podcastů neobsahuje integrovaný přehrávač.png
Přidání podcastu zadáním přesné adresy a samotný odběr. Čtečka neobsahuje vložený přehrávač, MP3 tedy musí přehrát prohlížeč, nebo stáhnete soubor do počítače.  

Pokud budete naopak odebírat vodcast s videi z YouTube, pokaždé se správně místo odkazu na videoportál zobrazí vložený přehrávač.

Odebírání vodcastu z YouTube.png přehráván ívidea z vodcastu YouTube.png
Odběr vodcastu z YouTube už zobrazí vložený videopřehrávač služby

Jen připomenu, že dokumentaci k RSS zdrojům na YouTube najdete v sekci pro vývojáře. Jako příklad mohu uvést třeba RSS seznam videí od vybraného uživatele na YouTube. Odkaz by vypadal takto: http://gdata.youtube.com/feeds/base/users/<uživatel>/uploads. Seznam našich videí je tedy pomocí RSS dostupný na odkazu http://gdata.youtube.com/feeds/base/users/zivecz/uploads, který už pouze stačí vložit do Feedly jako nový zdroj.

Mobilní klient je chameleon

Stejně jako webovou verzi i mobilní aplikaci pro Android a iOS můžete přizpůsobit obsahu. Pokud tedy odebíráte obrovskou hromadu zdrojů a čtete hlavně titulky článků, přepnete se ve vybrané složce či zdroji do režimu List view, který je kdesi na půli cesty mezi pohledy Titles a Magazine z webové verze. Pokud ale chcete, aby mobilní Feedly vypadal spíše jako Flipboard, kdy displej telefonu vyplní titulní obrázek článku, což se bude hodit pro různé fotoweby, přepnete se do Cards view a je to. Za vše mluví snímky obrazovek níže.

Přehled složek.png Otevřená složka.png Stručný soupis List view.png Fotografický pohled Cards view.png
Seznam složek, otevřená složka, stručný výpis List view a fotografický pohled Cards view, který připomíná rozhraní Flipboardu

Mobilní čtečka se ovládá také hromadou nejrůznějších šoupacích gest ze strany. Pokud už nějaký článek otevřete, můžete klepnout na ikonu gumy, která se pokusí zjednodušit rozložení stránky pro snadné čtení a v podstatě web ořeže a omezí kaskádové styly.

Vyheldávač a průzkumník témat.png Vyhledávač a prohlížeč témat z oblasti designu.png Článek ze čtečky.png Načtený originál.png Vyčištěný článek.png
Vyhledávač s průzkumníkem témat z Feedly, úryvek článku ve čtečce, načtený originál a zjednodušený originální článek optimalizovaný pro rychlé čtení (funkce gumy)

Potenciál

Nejlepší zprávou pro případné uživatele je ale nakonec něco úplně jiného – nadšení autorů. Optikou velmi náročného uživatele Google Readeru bude mít Feedly samozřejmě své mouchy, ale programátoři slibují, že chtějí svou službou Reader zcela nahradit. Pokud se jim podaří otevřít kompatibilní API, jsou na dobré cestě. Provozovatel už včera brzy ráno navýšil konektivitu, takže Feedly by mělo být pod náporem nových uživatelů mnohem stabilnější a firemní blog se plní návody pro snadnou migraci.

Pokud chcete nahlásit chybu nebo požádat o nějakou novinku, Feedly pro tyto účely používá službu Get Satisfaction, kde najdete vše, na čem se momentálně dělá a po čem touží komunita.

Jen pro srovnání, opačnou cestou šel autor populární pokročilé desktopové čtečky FeedDemon Nick Bradbury, který ve středu večer na svém blogu oznámil, že program přestává nadále vyvíjet a to i ve světle aktuálního rozhodnutí Googlu. Připomenu, že FeedDemon byl zdařilým desktopovým klonem Readeru s možností kompletní synchronizace.

Co se povedlo?

 • Asi nejpovedenější náhrada za Google Reader
 • Čistý a jednoduchý design
 • Synchronizace s Google Reader
 • Různé typy zobrazení seznamů článků
 • Povedená aplikace pro iOS a Android
 • Připravuje se API kompatibilní s Google Readerem

Kde to skřípe?

 • Nefunguje v IE a Opeře
 • Nelze přeorganizovat složky tažením z titulní strany
 • Chybí rozsáhlejší konfigurace
 • Čtečka občas odmítá zaregistrovat nový zdroj zadáním přesné adresy
 • Chybí české rozhraní, ale to snad power-usery netrápí
Diskuze (47) Další článek: Apple si chce patentovat bezdrátové nabíjení ve Smart Coveru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,