FeedDemon: skutečně znáte propracovanější RSS čtečku?

Vyzkoušejte bezplatnou RSS čtečku, na kterou se dostanete ze svého počítače i z internetové kavárny kdekoliv na světě. Získáte také chytrý monitoring, různé pohledy a kupu dalších funkcí.

Alespoň jeden RSS kanál dnes nabízí každý zpravodajský web. Čtenáři je mají rádi, tuší totiž, co se na jejich oblíbeném portálu děje, aniž by museli neustále kontrolovat jeho titulní stránku, což se už nemusí zamlouvat autorovi. Snad i to je důvod, proč se dodnes neprosadilo masové sdílení obsahu. RSS (Really Simple Syndication) zdroj totiž zpravidla nabízí jen titulek článku a jeho stručný úvodník – celé články v RSS najdete jen u poměrně malého množství rozsáhlých zpravodajských serverů.

Zatímco dříve bylo potřeba k příjmu RSS speciálního softwaru, dnes najdete integrovanou čtečku v každém webovém prohlížeči a poradí si s ním i některé webové čtečky, které trpělivě shromažďují nejnovější články, i když nejste u počítače. Za zmínku stojí třeba velmi oblíbený Google Reader. Zdaleka ale není jediný.

NewsGator FeedDemon: Webová i desktopová čtečka v jednom

Čtečky v prohlížečích jsou elegantní, jednoduché, nabízí i jednoduché vyhledávání, pokud však přijímáte RSS zdroje z desítek webů, pravděpodobně vám dříve či později nebudou stačit. V takovém případě nastupují na scénu staré dobré desktopové čtečky – robustní programy, které dnes kdekdo považuje za zbytečné.

Vybrat správnou desktopovou čtečku je poměrně složité. Každému vyhovuje něco jiného a ani jedna čtečka nesplňuje všechny požadavky přísného uživatele. Bezplatný NewsGator FeedDemon pro Windows, který se nedávno dočkal nové verze 2.7, patří k těm nejpovedenějším, spojuje v sobě totiž jak webovou, tak desktopovou čtečku, přičemž se obě navzájem synchronizují. K oblíbeným RSS zdrojům se tak dostanete opravdu odkudkoliv, stačí si pouze zařídit NewsGator účet. Zde se patří poznamenat, že při registraci je nutno vyplnit pouze přihlašovací jméno a heslo, k vyplňování osobních údajů vás nikdo nutit nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledné uživatelské rozhraní RSS čtečky a její webová alternativa s plnou vzájmenou synchronizací

Prostředí desktopové čtečky se příliš neliší od konkurence. Vlevo najdete strom RSS zdrojů, které lze libovolně organizovat do složek a vpravo webový prohlížeč s podporou navigace v panelech. Budou se v něm zobrazovat jak RSS články, tak libovolné webové stránky.

Kupa funkcí v jednoduchém programu

Nové zdroje vložíte do FeedDemonu buď zadáním konkrétní webové adresy, pomocí OPML souboru, který může obsahovat desítky dílčích zdrojů, v nabídce je ale také vyhledávač zdrojů na internetu, synchronizace s webovými čtečkami Bloglines, RSS Bandit a nechybí ani získání RSS z Internet Exploreru. Přímý import z Google Readeru zatím chybí.

Klepněte pro větší obrázek
Nový zdroj můžete vložit i přes vyhledávač

Každá čtečka musí být především přehledná – snadná orientace je zde základ. FeedDemon nabízí několik pěkných témat. Jednou se články zobrazí jako prostý seznam, podruhé se na virtuální stránce rozprostřou jako na titulní straně tištěných novin – vybere si určitě každý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam článků můžete zobrazit pomocí některého z mnoha dostupných témat (zcela vlevo je výchozí téma)

Seznam článků můžete řadit podle názvu, data vydání, stejně tak můžete omezit pohled pouze na nepřečtené články, nebo na ty, které jste označili hvězdičkou. U některých témat lze také omezit množství zobrazených informací, v seznamu lze tak pro přehlednost zobrazit pouze názvy, případně i celé úvodníky.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavička článku a možnost označení hvězdičkou, smazání, uložení, odeslání a vyhledání odkazujících článků na webu
Pokud to web podporuje, dostanete se odtud také k RSS komentářů a dalším

Pokud RSS zdroj neobsahuje celé články včetně obrázků, což je případ drtivě většiny z nich, nabízí se funkce běžného webového prohlížeče postaveného na Internet Exploreru, který otevře stránku s článkem v novém panelu. Každý článek můžete zároveň označit hvězdičkou, odeslat do poštovního klientu, na katalog oblíbených webových článků del.icio.us a Digg. Nakonec umí čtečka podle své databáze zjistit, kdo na takový článek odkazuje z jiného webu, toho využijete ale pouze u zahraničních webů s velkou návštěvností – u českých portálů zpravidla FeedDemon nenajde žádné související články.

Monitoring: hlídce neunikne žádná důležitá zpráva

Pokud v redakci sledujeme poslední události v nějaké konkrétní kauze, je třeba nějaký monitoring médií. Tuto funkci nabízí i čtečka od NewsGatoru a jmenuje se Watches. Ve Watches si nastavíte nový monitoring podle určitého výrazu a čtečka pak bude filtrovat všechny vámi odebírané zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor nového monitoringu a výsledek v praxi se všemi odpovídajícími články

Pokud tedy nastavíte hlídku na slovo „Firefox“, budete mít stále přehled o nových článcích o Firefoxu, i když odebíráte desítky zdrojů. A to vše zcela automaticky a bez zbytečného procházení a vyhledávání.

Nakonec FeedDemon disponuje i několika pěknými reporty. Ty vypočítají, které zdroje navštěvujete nejčastěji, které program naopak doporučuje pro váš nezájem smazat, která vlákna často nefungují, třeba pro vytíženost webového serveru, a která témata čtete nejčastěji. Při odběru desítek RSS kanálů ale oceníte především „tlačítko paniky“. Funkce Hit Panic Button zobrazí speciální dialog v případě, že máte více než tisíc nepřečtených zpráv, ktere pak jedním kliknutím snadno označíte jako přečtené.

Klepněte pro větší obrázek 
Report nejčastěji čtených zdrojů

FeedDeamon toho samozřejmě mnohem více, jeho výhodou je ale skutečnost, že si toho na první pohled nevšimnete. Tváří se jednoduše a skutečně je poměrně ergonomický, monitoringem, synchronizací s webovou čtečkou, která je dostupná prakticky odkudkoliv, i několika typy seznamů článků si ale získá i pokročilejší uživatele.

Používáte jinou RSS čtečku, na kterou nedáte dopustit, a nejedná se o webový prohlížeč nebo poštovní klient? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

 

NewsGator FeedDemon
RSS čtečka
Zdarma
http://www.newsgator.com/individuals/feeddemon
Klepněte pro větší obrázek

- webová i desktopová RSS čtečka
- monitoring článků
- vyhledávač RSS na webu

Klepněte pro větší obrázek

- občas vyšší systémové nároky

 

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Diskuze (12) Další článek: Jaká je nová Opera 9.5? Hezčí, rychlejší a bezpečnější

Témata článku: Google, Software, Windows, Čtečka, RSS, Monitoring, Zdroje, Panic, Bandit, Oblíbený web, Důležitá zpráva, Fee, Webová alternativa, Kupa, Snadná orientace


Určitě si přečtěte

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Goodoffer24.com Je nový eshop s licencemi a softwarovými klíči, který nabízí nejlepší ceny a rychlé dodání produktu na e-mail. Kromě licencí pro Windows 10 Pro, nabízí web také řadu špičkových produktů, jako je Xbox Live Gold membership nebo oblíbený titul – PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 24

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny