Linux | Operační systémy | Fedora

Fedora 35 přináší drobné zlepšováky a také zcela novou odnož

Po dvou odkladech tento týden vyšla nová verze linuxové distribuce Fedora Workstation 35. Systém, který z velké části vzniká v brněnském Red Hatu, využívá jádro 5.14 a desktopové prostředí GNOME 41. Právě to je největším zdrojem novinek.

Blíž jsme se novému desktopu věnovali ve zvláštním článku, takže zde už jen telegraficky. Přímo z hlavního panelu je možné přepínat režimy napájení, změnilo se nastavení multitaskingu, přibyla nová aplikace Připojení pro ovládání vzdálené plochy skrz protokoly VNC nebo RDP. Redesignem prošel GNOME Software sloužící pro stahování a aktualizace aplikací.

Výchozím prohlížečem je Firefox 94, jako kancelářský balík slouží LibreOffice 7.2. Tvůrci z balíku GNOME nově integrovali i nástroj rodičovské kontroly, v němž lze u dětských účtů omezit používání prohlížeče a jiných aplikací.

Kdo si při instalaci Fediry povolí repozitáře třetích stran, nově si bude moci ve formě flatpakových balíčků stahovat aplikace jako Discord, Microsoft Teams, Skype, Zoom, Minecraft nebo Bitwarden.

Zlepšuje se podpora zvukového rozhraní PipeWire, která by měla zlepšit připojování Bluetooth sluchátek i umožnit průchod signálu S/PDIF skrz optický výstup nebo HDMI. Nový Libinput zase přináší podporu hi-res koleček myši. Díky spolupráci s Nvidií by se měla zlepšit též podpora proprietárních grafických ovladačů ve Waylandu. Jejich instalace ale zůstává stejně složitá jako dřív.

Fedoru 35 si můžete stáhnout na webu getfedora.org, kde kromě variant Workstation pro x86 a ARM najdete i serverovou edici, verzi pro IoT, na kontejnery zaměřený CoreOS i „nezničitelný“ Silverblue. Na něm stojí i úplně nová distribuce Fedora Kinoite s desktopem KDE Plasma.

Diskuze (9) Další článek: Sdílení odkazů už není jen pro vyvolené. Instagram povoluje pravidla Stories

Témata článku: Software, Linux, Nvidia, Operační systémy, Firefox, Open source, Fedora, Skype, ARM, LibreOffice, Minecraft, Microsoft Teams, Zoom, Red Hato, Wayland, Kancelářský balík, Instalace, Zlepšovák, Desktop, Discord, Aplikace, Odnož, Operační systémy na Heureka.cz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android