Fedora 18 a Red Hat vznikají pod brněnskou taktovkou

Po měsíci je tu další souhrn událostí ze světa open source a Linuxu. Steam bude zatím jen na Ubuntu, to nabídne webové aplikace. XBMC míří na Android, Fedora už nabízí Unity.
Fedora 18 a Red Hat vznikají pod brněnskou taktovkou

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Linuxový Steam zatím bude jen pro Ubuntu

Již zhruba tři měsíce víme, že společnost Valve chce svoji herní distribuční síť Steam přivést na Linux. Ale až nyní tu máme první opravdu oficiální oznámení – objevilo se na nově zřízeném blogu projektu Valve Linux. Pilotní hrou linuxového Steamu bude oblíbená zombie multiplayerovka Left 4 Dead 2. Později by měly přibýt další tituly z dílny Valve, jaké to budou, však upřesněno nebylo.

V první fázi se Steam dostane pouze na Ubuntu (konkrétně je zmíněna poslední verze 12.04), protože linuxové distribuce jsou zkrátka moc různorodé a Valve se zatím rozhodlo soustředit na jednu. Proč právě Ubuntu? „Je to populární distribuce a v herní a vývojářské komunitě o ní panuje obecné povědomí,“ píše se v příspěvku na blogu. Aktuálně už Steam pro Ubuntu zvládá všechny hlavní funkce a v blízké budoucnosti můžeme očekávat uzavřenou betaverzi. Finální verze bychom se měli dočkat ještě letos, jak již dříve potvrdil Gabe Newell. Valve však působí v trochu jiné časové sféře, tak doufejme, že tentokrát to vyjde.

Ubuntu nabídne integraci webových aplikací

Webové aplikace se neustále zdokonalují a pomalu začínají převládat nad těmi desktopovými. Společnost Canonical na to reaguje a v distribuci Ubuntu nabídne integraci webových aplikací do systému tak, aby se chovaly téměř jako ty desktopové. Několik podobných pokusů jsme již viděli, ale většinou šlo pouze o samostatný spouštěč, který otevřel okno webového prohlížeče. Ubuntu Web Apps chtějí jít mnohem dál.

V blogpostu najdeme několik příkladů, které svědčí o mnohem větší provázanosti aplikací a systému. Například po integraci s Gmailem se v indikátoru bude zobrazovat počet nepřečtených zpráv, přehrávání na Last.FM bude možno ovládat skrze zvukové menu, správce obrázků Shotwell dokáže snadno nahrát fotky na Facebook a třeba notifikace ze sociálních sítí se budou zobrazovat jako systémové notifikace. Nabídky aplikací navíc bude možno procházet skrze HUD (Head-Up Display, více ve videu na YouTube).

Přestože Ubuntu Web Apps ještě nejsou hotové, již dnes podporují přes třicítku webových služeb a další budou přibývat. Co se týče podpory prohlížečů, aktuálně je v nabídce výchozí Mozilla Firefox a Chromium. Preview verze je dostupná ve speciálním repozitáři. Web Apps samozřejmě budou jedním z hlavních taháků podzimního Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, na své si ale přijdou i uživatelé Ubuntu 12.04 s prodlouženou podporou, kam půjdou Web Apps doinstalovat.

Rozhraní Unity už běží i ve Fedoře

Domácí Ubuntu dlouho bylo jedinou distribucí, kde uživatelé mohli používat rozhraní Unity. Zdrojové kódy rozhraní sice samozřejmě byly k dispozici, ale vývojáři Ubuntu portaci rozhraní nijak neusnadňovali a ani po Unity nebyla velká poptávka. Už nějaký čas lze Unity rozběhat v Arch Linuxu a teď i ve Fedoře, která je běžným uživatelům srozumitelnější.

Klepněte pro větší obrázek
Unity už není výsadou pouze Ubuntu

O portaci se postaral tým GNOME Ayatana, který se snaží dostat dobré nápady z Ubuntu i do ostatních distribucí. Balíčky jsou k dispozici v repozitářích, krátký návod k instalaci přináší OMG!Ubuntu! Pokud se Unity ve Fedoře rozhodnete vyzkoušet, mějte na paměti, že se jedná o vývojovou verzi a můžete se setkat s větším než malým množstvím problémů. Také počítejte s nahrazením některých komponent prostředí GNOME.

Multimediální centrum XBMC se zaměří na Android

Multimediální centrum XMBC můžete znát z mnoha platforem – běží na Linuxu, Microsoft Windows a Mac OS X. K dispozici je rovněž XBMCbuntu, distribuce založená na Ubuntu, která je pro běh XMBC přímo uzpůsobena. Teď se toto svobodné multimediální centrum chystá kolonizovat Android.

Aplikace pro Android už je v podstatě hotová, jenže pořádně otestována je zatím jen na set-top boxu Pivos XIOS DS. Je potřeba vyvinout univerzální metodu grafické akcelerace, aby bylo přehrávání a používání XMBC plynulé na všech zařízeních s Androidem. Dále by bylo potřeba vytvořit či upravit témata vzhledu pro dotykové ovládání. Na XMBC pro Android si tedy ještě chvíli počkáme, nedočkavci se mohou pustit do kompilace zdrojových kódů.

Fedora 18 vznikne pod českou taktovkou

Nadcházející verze linuxové distribuce Fedora ponese výraznou českou stopu. Novým Fedora Program Managerem byl totiž jmenován Jaroslav Řezník z brněnské pobočky Red Hatu. Nahradí tak Robyn Bergeron, která byla v únoru povýšena na pozici Fedora Project Leader – šéfku Fedory. Jaroslav Řezník, kterého také můžete znát pod přezdívkou Rezza, se bude věnovat především plánování vydávání distribuce a dohledu nad přípravou nových funkcí. Mimo jiné je také členem Fedora Board, nejvyššího orgánu Fedory.

Mozilla odsouvá Thunderbird na vedlejší kolej

Od Mozilly tu máme ještě jednu zprávu, tentokrát však špatnou. Šéfka Mozilly Mitchell Baker na svém blogu dala vědět, že společnost už dále nebude rozvíjet poštovního klienta Thunderbird; postará se pouze o bezpečnostní aktualizace softwaru a poskytne zázemí pro externí vývojáře, kteří by se na projektu chtěli podílet a přidávat nové funkce. O přesné organizaci vývoje se teprve rozhodne.

Klepněte pro větší obrázek

Portál Mozilla.cz upozorňuje, že ačkoliv Thunderbird používá slušných dvacet milionů lidí, relativní tržní podíl je pouze okrajový. Pro srovnání, počet uživatelů prohlížeče Firefox je více než dvacetkrát vyšší. Desktopové poštovní klienty jsou navíc obecně na ústupu, mnoha uživatelům stačí stále schopnější a rychlejší webová rozhraní.

Jednou větou

  • Prohlížeč Mozilla Firefox 14 přináší bezpečnější vyhledávání.
  • Dell uvažuje o prodeji ultrabooku s Ubuntu.
  • Třetí pokračování legendární hry Serious Sam se dostane na Linux.
  • Raspbian – Debian speciálně upravený pro minipočítač Raspberry Pi.
  • Richard Stallman ostře kritizuje připravované bootování skrze UEFI.
  • První sestavení nového mobilního systému Firefox OS jsou venku.
  • DigiKam 2.7 přináší lepší podporu formátu RAW a také podporu dalších fotoaparátů.
  • Mark Shuttleworth: „Nechceme, aby Ubuntu dopadlo jako Windows 8.“
  • Nový openMagazin představuje linuxové distribuce a desktopová prostředí.
Diskuze (40) Další článek: Přes USB kabel bude možné napájet až 100W zařízení

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Fedora, Red Hat, XMBC, Mitchell Baker, Valve, Raspbian, Zombie, Linuxová aplikace, Red, Shuttleworth, Notifikace, Linuxová distribuce, Archon, Podzimní aktualizace, UEFI, Nadcházející verze, Left 4 Dead 2, Head-Up Display, Brněnsko, Vývojářská pobočka, Arch Linux, Ultrabooky levně na Mall.cz25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows