FCC - Logica: Akvizice desetiletí

Na dnešní tiskové konferenci byly upřesněny okolnosti bedlivě sledované akvizice.
Britská firma Logica kupuje podle akviziční smlouvy českou firmu FCC Folprecht za 315 milionů korun a vytvořila tak největší společnost v oblasti služeb informačních technologií na českém trhu. Akvizice byla ohlášena podle pravidel londýnské burzy několik hodin před tiskovou konferencí 10. prosince v Praze.

Firma FCC Folprecht byla (a stále je) podle společnosti Logica jednou z nejprogresivnějších a nejlepších firem, která se podílela na trhu informačních technologií. FCC Folprecht nasazuje integrovaný podnikový systém SAP R/3.

Stručně o obou firmách
Firma FCC Folprecht vznikla v roce 1990 v Ústí nad Labem. V letech 1991 až 1997 vybudovala základnu šesti společností. V současné době působí firma FCC Folprecht v 11 městech u nás. V roce 1997 dosáhla firma FCC Folprecht obratu 630 milionů korun a zaměstnávala 270 zaměstnanců.

Po akvizici mají obě firmy, Logica a FCC Folprecht, dohromady 350 lidí.

Společnost Logica má sídlo v Anglii a poskytuje svým klientům poradenství v oblasti systémové integrace a nabízí jim informační systémy, podporu a servis.

Logica má na londýnské burze kapitalizaci 1,7 miliardy liber, což je přes 3 miliardy dolarů. Logica zaměstnává celosvětově 7 tisíc lidí.

Působnost společnosti Logica
Mezi mezinárodní segmenty trhu, kde Logica působí, patří finančnictví, telekomunikace a elektrické rozvodné sítě (podniky veřejných služeb). Na národních úrovních (ve Velké Británii, Francii, Belgii a dnes také u nás) Logica působí v oblastech průmyslu, dopravy a vesmíru.

Logica se u nás stala jednou z největších poradenských firem v oblasti informačních technologií. Logica má u nás velké plány v oblastech telekomunikací, energetiky, finančnictví a řízení maloobchodních řetězců. Hodlá se přitom i nadále opírat o řešení na bázi SAP R/3 a o svoje know-how z oblasti byznysu. Firma SAP je u nás se svým systémem R/3 velmi úspěšná. Přes finanční nákladnost tohoto integrovaného systému se jí podařilo společně s partnery (FCC Folprecht, Varias, PC-DIR/ICL a s dalšími) získat 49% podíl na našem trhu.

Logica považuje změnu v ČR směrem od trhu řízeného prodávajícími na trh kupujících.

Celosvětovou strategií firmy Logica je stát se jednou z největších firem v oblasti IT, kótovaných na londýnské burze.

Jak dále v IT u nás?
Po firmě Digitis, kterou koupila britská firma Minerva, se jedná o další akvizici české firmy, která se zabývá informačními technologiemi. Další vývoj na tomto trhu může být velmi zajímavý. Nedávno ohlášená akvizice firmy Oasa Computers německým gigantem Debis, který patří do koncernu Daimler Benz, dává tušit nádech dramatičnosti, protože i Debis-Oasa se hodlá podílet na trhu IT se systémem SAP R/3, a navíc hodlá skokově získat většinový podíl na našem trhu v oblasti nasazování podnikových informačních systémů. Uvidíme, zatím je největší Logica s FCC Folprecht.
Váš názor Další článek: Internet do kapsy

Témata článku: Akvizice, Energetika, Největší společnost, Finanční nákladnost, Firma, Anglie, Daimler, Log, Veřejná doprava, Největší podíl, Minerva, Největší akvizice, Desetiletí, Národní trh


Určitě si přečtěte