kamarád ztratil iPhone. Za pár dní byl někým zapnut a podle "find my iPhone" byl telefon na Ukrajině, kde jej vesele používala slečna, která nelenila a fotila svůj běžný den, mimo běžného používání telefonu. Bohužel na apple řekli, že s tím nic nejde dělat, pouze poslat zprávu na displej mobilu, že je kradený, a nebo ho celý vymazat a tím už ho nikdy nelokalizovat. Takže ani 6místný PIN, ani TouchID, nepomohl telefon uchránit. A to nemluvím o tom, že mu změnili heslo do e-mailu, facebooku, apod. A to vše za pár dní!
Jasně, kamarád... Můj kamarád byl zase na oběžné dráze a říkal, že Země je placatá.
iPhone zůstal v pražském taxíku, to zaprvé, a zadruhé, osobně jsem viděl polohu mobilu na Ukrajině, včetně snímků dívčiny, která telefon používala. Pochybuji, že jste byl s Vaším imaginárním kamarádem na oběžné dráze 😀
aj keby sa do telefonu dostali, tym nabozenskym fanatikom to uz zivot nevrati
Opravdu by to nešlo bez těch bulvárních nadpisů?
Zase Clickbait rulezzz 3-[
Mimochodem přístup Applu mě docela udivuje! Sám jsem se zabýval šifrováním a dělal návrhy vysoce zabezpečených systémů a existují jenom dvě varianty:1) Systém JE zabezpečený a pokud je jeho majitel mrtvý, tak se do něj nedostane už NIKDO! (Po dobu života aktuálně žijících lidí, protože za několikset let brutálnímu výkonu počítačů a umělé inteligenci už dnešní šifry neodolají; ale to už bude majitelům zašifrovaných systémů šumák; podobně jako bylo nacistickému Wehrmachtu celkem jedno, že po roce 2000 byly dešifrovány přesné polohy jejich ponorek v roce 1944 😀)2) Pokud mohu někomu "asistovat" a k datům se dostat, tak systém NENÍ nezabezpečený.Nic mezi tím neexistuje. Buď je systém neprolomitelně zabezpečený a šifrovaný nebo NENÍ.Podobně jako s penězi: Buď je máte nebo NEMÁTE. Pokud je "máte", ale závisí to na situaci ve fondu, schválení vlády, vývoji... Tak je NEMÁTE 😀 😀 😀
Apple může poskytnout data z iCloudu (vzdáleného úložiště), ke kterému byl daný přístroj přihlášen na základě soudního příkazu, nikoliv z přístroje. K tomu nemá přístup ani Apple.
Nějak jste zapomněl, jak to vlastně celé funguje. Šifrovaná data jsou závislá pouze na klíči, kterým ta data odemknu. Tohle všechno se nachází pouze na telefonu.Klíč je umístěn na čipu, takže nikdo se k němu nedostane. A šifrování, dešifrování a tedy i odemykání provádí výhradně jen HW toho telefonu.Takže tohle celé vůbec nezávisí na majiteli, vlastně ani systému, ale jen na HW telefonu.To o čem je celou tu dobu řeč, je sekundární zabezpečení (PIN, otisk prstu, sken obličeje, jméno+heslo apod). Zjednodušeně, jak se dostat do systému, aby pak systém mohl říct HW, že chce přistupovat do zašifrovaných dat.Kdyby ten útočník nepoužil zabezpečení PINem, a to se dá vypnout, tak by se FBI k těm datum normálně dostala. A co víc, i k těm šifrovaným datům. Pokud se dostanu do systému, pak je naprosto irelevantní, zda jsou data šifrovaná nebo ne.Ono se šifruje proto, že pokud se telefon zablokuje, tak by stále byla možnost se k těm nezašifrovaným datum dostat. U zašifrovaných dat by se sice k datum dostali, ale dostali by jen hatlaninu.Je jasné, že iOS má kontrolu počtu omylem zadaných přístupů. Po překročení, se to pak zablokuje. Pak už se nikdo nedostane k těm datům. Ani Apple.Takže. Pokud telefon není ještě zablokovaný, pak to celý závisí pouze na sekundárním zabezpečení. Nikoli na tom, zda je telefon šifrován nebo ne. Šifrování zamezuje pouze k přímému přístupu.Zde může ještě Apple zasáhnout. Třeba tím, že z autorizovaného přístroje vyslat do telefonu impuls k dálkovému odemknuti. Je jasný, že když člověk zapomene PIN, tak by měl mít možnost to nějak zresetovat.
Jenže takhle to nefunguje. Šifrování řeší Secure enclave procesoru, v ní jsou také privátní klíče, PIN a kontrolní data pro ověření otisku prstu (nebo teď obličeje). Pokud zapomeneš PIN (a překročíš počet pokusů, nebo časový limit, na biometrické odemčení) je konec. Žádná vzdálená obnova tady neexistuje.
a to nestaci mu uriznout prst a prejet s nim ten senzor?
Stačí provést restart a jsi v háji.
A přitom jsem měl za to, že dostat se do těchto zařízení je tak snadné. Vždyť stačí přiložit prstíček na to velké tlačítko a telefon se odemkne.
Po zapnuti mobilu a kazde dva dni vyzaduje odomykaci kod. Dalsia vec je ze nemusel mat nastavene odtlacky.
Mnojo, žádný jiný výrobce mobilů touch ID nemá, co?
a pin kod měl 1+2+3 je 24 😀
Tobě hrabe?
další nová íOvce?
Ferdo Ferdo.
copak vetřelče ? 😀
kde je ta doba kdy nikdo nemel smartfone a stejne se vysetrilo co bylo potreba.
Proč se jedná tak často o iPhone?1) Jde z toho udělat lepší clickbait, o těch neprolomených droidech je nudný se zmiňovat.2) V USA je iPhone masovka. Většina se prodá ke smlouvě od operátora za pár dolarů.
Tak zašifrovat Android zařízený není tak těžký. Zašifrovat se dá teoreticky i bootloader.
Byl dobře zašifrován? nebo to bylo tím že v FBI jsou neschopní amatéři. 😀 😀
Rada Vacátko by jim ukázal, té efbíáj.
Mám dojem, že tomu střelci bylo jedno jaký používá mobil a určitě ani nevěděl, že šifruje data. To jen někteří chytráci se z toho snaží ušít kovbojku.
To uz je vice nez trapny
palec hore za nadpis.. zasmial som sa, vdaka.
Apple se otočil? Nejdříve nechtěl s FBI spolupracovat a teď nabízí, že bude spolupracovat? :-OOdkaz na starší článek: https://www.mobilmania.cz/clanky/kdo-odemkne-iphone...
No, rozdil by mohl byt v tom, ze pachatel je mrtvy...
predpokladam ze nic odomykat nechceli, ale by im poskytli to co bolo uploadnute na iCloud.
No tak člověk co chápe psanej text v tom nevidí rozpor...
Apple neotočil. I tehdy chtěl pomoci, ale FBI si s iPhonem "hrálo", že si tím úplně zavřeli cestu k odemknutí. Pak už s tím ani Apple nemohl nic dělat. To co Apple důrazně odmítl, byla implementace zadní vrátky, které by obešlo šifrování.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.