FBI používá prsty mrtvol k odemčení jejich iPhonů

Policie nejen v USA má problém se dostávat do zaheslovaných iPhonů, což mělo za následek i soudní při přímo s Applem, po kterém bylo považováno, aby implementoval do iPhonů zadní vrátka, To se ale nestalo a tak musí policisté zkoušet všechno možné, aby se mohli do zaheslovaných iPhonů dostat.

U starších generací, které navíc mají i neaktualizovaný operační systém, už to sice není problém, ale jedná se stále o problém, který vyžaduje finanční investici a čas.

Forbes zveřejnil informace o tom, že pro usnadnění používá FBI a další policejní složky dokonce rovnou prsty mrtvých lidí k tomu, aby odemkli jejich iPhony. Klasické Touch ID totiž rozeznává otisk prstu a je jedno, jestli se jedná o živý nebo už mrtvý prst. I když to pokaždé nevede k úspěchu (iPhony se po několika špatných pokusech zamknou, stejně tak po nějaké delší době), občas se zadaří a policisté se tak dostanou ke všem informacím v telefonu rychle a snadno.

Dle vyjádření jde o poměrně běžnou praxi a přitom se nemusí jednat jen o teroristickou činnost. Mezi příkladem je tak odemčení telefonu mrtvým prstem předávkovaného člověka, díky čemuž bylo teoreticky možné získat informace o případném dealerovi drog. Využití těla k těmto účelům je přitom legální a rodinní příslušníci zemřelých nemají šanci se proti tomu příliš bránit.

Stejný případ nastává i s novou technologií Face ID pro snímání obličeje ve 3D, která byla představena u iPhonu X. Systém nerozpozná, zda je obličej živého či mrtvého člověka, ale v nastavení lze zvolit pokročilejší zabezpečení, které vyžaduje i aktivitu v podobě pohledu očí do kamery. To lze prý obejít jednoduše – mrtvola musí mít v oblasti očí vložené malé fotoobrázky očí. Je jasné, že technologie se bude nadále zlepšovat, aby se ubránila i takovému „hacknutí“, otázkou spíše je, jestli to může Apple částečně ošetřit v rámci softwarové aktualizace, kdy bude více detekovat pohyb očí a podobně.

Představení iPhonu X:

Diskuze (23) Další článek: Unikla data z řady menších českých serverů včetně dvou vysokých škol. Je mezi nimi i váš účet?

Témata článku: Apple, Bezpečnost, USA, iPhone, Investice, FBI, Policie, Face ID, Pokročilé zabezpečení, Stejný případ, Oko, Živý člověk, Nová technologie, Běžná praxe, Prst, Dlouhá doba, Mrtvola, Klasický touch, Softwarová aktualizace, Odemčení, Zadní vrátka, Soudní pře, Stará generace, Forbes

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost