Huawei | Odolné sklo | FBI

FBI podnikla proti Huawei během veletrhu CES tajnou operaci

FBI podnikla proti Huawei během veletrhu CES tajnou operaci

Lednový veletrh CES v Las Vegas nebyl jen událostí, během které technologické firmy z celého světa ukazovaly své nejnovější vychytávky. Šlo o místo, na kterém se FBI snažila načapat Huawei při nelegální činnosti. Nešlo ovšem o podezření ze státní špionáže, jak by se po událostech uplynulých týdnů dalo čekat, ale o pokus krádeže průmyslového vlastnictví, informuje Bloomberg.

Příběh rozbitého skla

Vše začalo v březnu loňského roku, když si Huawei od amerického startupu Akhan Semiconductor objednal vzorky jejich tvrzeného skla Miraj Diamond Glass. O něm firma tvrdí, že je prakticky nerozbitné a vydrží 6krát větší nápor než proslulé Gorilla Glass.

Odeslání vzorku předcházela komunikace, která od roku 2016 probíhala mezi šéfem startupu Adamem Khanem a inženýrem Huawei ze San Diega Angelem Hanem. Čínská společnost měla 60 dní na to, aby sklo vrátila.

V tomto termínu ale nic nevrátila, nereagovala navíc ani na e-maily a telefonáty. Sklo nakonec poslala až v srpnu, zcela rozlámané a s chybějícími kusy. Khan okamžitě dostal podezření, že se Huawei snažil ukrást jejich technologii a kontaktoval FBI, jejíž forenzní experti zjistili, že čínská společnost sklo testovala laserem i jinými pokročilými způsoby za účelem zjištění složení a postupu výroby.

FBI poté poprosila Khana, ať jí umožňují napojit se k jeho komunikaci s Hanem. Šéf startupu tak udělal a nakonec inženýra Huawei donutil k přiznání, že firma poslala vzorky skla na zkoumání do čínské pobočky.

Schůzka se štěnicí

Vyšetřovatelé okamžitě zbystřili. Tím, že se sklo ocitlo v Číně, došlo k porušení amerických exportních zákonů, konkrétně dohody o Mezinárodní regulaci pohybu zbraní (ITAR). Ta přísně omezuje vývoz materiálu s možným vojenským využitím. Miraj Diamond Glass pod to stejně jako ostatní produkty s diamantovým povrchem spadá. Khan přitom při odesílání vzorku upozorňoval Huawei, že sklo je omezeno regulacemi.

Han nicméně i po faux pas s rozbitým sklem trval na tom, že Huawei by se rád stal zákazníkem Arkham Semiconductor. Khan si s ním proto během letošního CES domluvil schůzku, kde celou záležitost, včetně porušení ITAR probírali. Šéf startupu byl při konverzaci vybaven štěnicemi FBI a agenti vše slyšeli.

FBI několik dní na to provedla v sandiegské pobočce Huawei razii. Jaký je současný stav vyšetřování, není jisté. Úřad o tom neinformuje a startup jen v prohlášení popsal, co se na CES stalo a jak k tomu došlo. Je to nicméně další z problémů, který se na Huawei nejen v Americe valí.

Diskuze (58) Další článek: Nejlepší firma podle studentů VŠ? Škoda Auto, Seznam.cz nebo třeba T-Mobile

Témata článku: Čína, Huawei, Gorilla Glass, Odolné sklo, FBI, CES, Vzorek, Bloomberg, Khan, Amerika, Opera, Sklo, Las Vegas, Start-up, Vlastnictví, Veletrh


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč